W czwartek odbyło się ważne przedstawicieli branży turystycznej z władzami Świnoujścia. Organizatorem wydarzenia była Świnoujska Organizacja Turystyczna reprezentowana przez prezesa Piotra Piwowarczyka. W spotkaniu wzięli udział Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska, jej zastępcy Arkadiusz Mazepa oraz Roman Kucierski, a także naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Monika Dendor. Tematem rozmów były plany dotyczące rozwoju turystyki, inwestycji infrastrukturalnych oraz przyszłości miasta w ciągu kilku najbliższych lat.
Na początku spotkania Joanna Agatowska, Prezydent Świnoujścia, zaprezentowała aktualny stan finansów miasta, podkreślając trudności, z jakimi zmaga się samorząd związanych z kosztownym utrzymaniem tunelu oraz przepraw promowych.
Omówiła także ryzyka związane z budową terminala kontenerowego oraz ewentualnymi planami stworzenia zakładu petrochemicznego w Świnoujściu, które byłyby realizowane w przypadku odkrycia dużych pokładów gazu w regionie. Według Prezydenta Miasta Świnoujście należy uwzględnić aspekty społeczne i wpływie tych inwestycji także na zachowanie turystów.
Arkadiusz Mazepa, zastępca Prezydenta Świnoujścia, skoncentrował się na kwestiach związanych z inwestycjami nierozerwalnie związanych turystyką. Jednym z głównych tematów była budowa drogi rowerowej R10, która ma połączyć Świnoujście z Międzyzdrojami. Zostały przedstawione szczegóły dotyczące tej inwestycji – zarówno jej obecny stan, jak i środki, które zostały przeznaczone na realizację projektu.
– Do tej pory nie było projektu tej ścieżki, a jedynie plany koncepcyjne – podkreślił A. Mazepa.
Ważnym punktem spotkania była również informacja o uruchomieniu regularnych połączeń autobusowych/busowych pomiędzy Świnoujściem a Portem Lotniczym Szczecin-Goleniów. Pierwsi pasażerowie powinni mieć łatwiejszy dostęp do lotniska już w kwietniu przyszłego roku.
Zastępca prezydenta Roman Kucierski oraz naczelnik wydziału Monika Dendor zaprezentowali ramowy plan wydarzeń na przyszły rok. W szczególności zwrócili uwagę na potrzebę skoordynowania działań miejskich inwestycji i poinformowali, że powstał zespół roboczy planujący takie działania z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Branża turystyczna miała również okazję zadać pytania dotyczące przyszłości Świnoujścia, w tym propozycji powstania nowego domu zdrojowego oraz budowy mola. Takie inwestycje mogłyby przyczynić się do dalszego rozwoju miasta i zwiększenia jego atrakcyjności.
Podczas spotkania dyskutowano o tym jak zachęcić jeszcze więcej turystów do przyjazdu do Świnoujścia oraz o tym jakich narzędzi używać do badań przekroju turystów odwiedzających miasto.