WIADOMOŚCI

Rozmowy na temat wsparcia seniorów

Opublikowano

w dniu

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się konsultacje projektu ustawy o bonie senioralnym dla przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i podmiotów świadczących usługi wspierające. Na ich pytania odpowiadała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej.

 Prawie 28 procent mieszkańców województwa zachodniopomorskiego stanowią osoby po 60. roku życia. To więcej niż średnia krajowa, która wskazuje, że w Polsce osoby 60+ stanowią ponad 26 procent całej ludności. Zgodnie z prognozami GUS-u za ponad 20 lat będzie ich prawie 40 procent.

–  Dziś na jedną osobę starszą przypadają trzy w wieku produkcyjnym, ale w 2040 r. będą już tylko dwie osoby, a później jeszcze mniej – podkreśliła podczas konferencji prasowej poprzedzającej konsultacje w Szczecinie, minister do spraw polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz. – Musimy więc tak projektować rozwiązania w zakresie polityki senioralnej, żeby to młodsze pokolenie mogło być aktywne zawodowo.

Wspomóc rodziny, w których są osoby starsze wymagające wsparcia, ma bon senioralny. Głównym jego celem jest odciążenie rodzin seniorów, które mają trudności w łączeniu obowiązków zawodowych z opieką nad bliskimi. Program zakłada rozwój domowego modelu opieki. Bon ma być realizowany w formie świadczenia, bezgotówkowo. Szacuje się, że w Polsce mogłoby z niego skorzystać ok. 300 tys. osób.

– Bon senioralny to tak naprawdę wsparcie dla rodziny aktywnej zawodowo, wtedy kiedy jej bliska osoba starsza wymaga pomocy, a ta rodzina tej pomocy udzielić nie może, bo pracuje – mówiła minister. – Chodzi o to, żebyśmy jako państwo mogli pomóc tej rodzinie w organizacji opieki, ponieważ praca tej rodziny jest wartością dla nas wszystkich. Z podatków każdej takiej rodziny jest finansowana cała polityka społeczna w tym polityka senioralna.

O specyfice naszego regionu, w kontekście srebrnej gospodarki mówiła prof. Beata Bugajska, przedstawicielka Rady ds. Polityki Senioralnej, która jest jednocześnie przewodniczącą Zespołu Ekspertów ds. Polityki Senioralnej przy wojewodzie zachodniopomorskim.

– Zasoby i potencjał w ludziach w naszym regionie jest niebywały – podkreślała. – Wymienić tu należy organizacje pozarządowe, uniwersytety trzeciego wieku, ale również nasze samorządy, których pomysły dotyczące wsparcia osób starszych są często pionierskie w skali kraju. Zauważamy też świetną współpracę z uczelniami wyższymi, a od niedawna także na wszystkich szczeblach rządowych i samorządowych, co budzi nową nadzieję.

Wojewoda podsumował, ile pieniędzy przeznaczonych zostało w tym roku na politykę senioralną w Zachodniopomorskiem.

– W ramach programów Senior+, Opieka 75+ oraz Korpus Wsparcia Seniorów przekazaliśmy na pomoc osobom starszym prawie 10 mln zł – przypomniał Adam Rudawski. – Dodatkowo dofinansowaliśmy Domy Pomocy Społecznej w regionie przekazując na ich działalność ponad 42 mln zł.

W konsultacjach ustawy o bonie senioralnym uczestniczyli przedstawiciele: samorządów, NGO-sów działających na rzecz seniorów, Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, podmiotów świadczących usługi wspierające w miejscu zamieszkania, lokalnych liderów, radnych rad seniorów. Pytania uczestników dotyczyły m.in. szkoleń opiekunów, certyfikację i standaryzację jakości świadczonych w ramach bonu usług, ich finansowania czy łączenia usług w ramach bonu z teleopieką.

Projekt znajduje się obecnie w fazie przygotowań legislacyjnych. Ustawa ma być uchwalona w 2025 r. Pełne wdrożenie jest planowane od 1 stycznia 2026 roku. Finansowanie programu będzie spoczywało na samorządach, które mają organizować usługi opiekuńcze poprzez współpracę z ośrodkami pomocy społecznej oraz lokalnymi organizacjami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version