Przy aktualnych warunkach meteorologicznych nie ma zagrożenia, aby woda, która z fali powodziowej dotrze do Świnoujścia, spowodowała szkody. Pomimo tego, niemal codziennie jest prowadzona współpraca służb z samorządem, sprawdzane są wały, przyjmowane meldunki i realizowane zalecenia.
Jednym z zaleceń jest, aby mieszkańcy, którzy korzystają z szamb – opróżnili zbiorniki, a ci, którzy czerpią wodę ze studni i mają jedocześnie dostęp do sieci wodociągowej – korzystali z miejskiego wodociągu, będącego pod stałym nadzorem sanitarnym.
Zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych
Od 18 września obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych w województwie zachodniopomorskim. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do odwołania.
Prewencyjne działania
Pomimo braku niepokojących prognoz w Świnoujściu w kontekście nadejścia fali wezbraniowej, prewencyjnie:
– trwa kontrola wałów przeciwpowodziowych w naszym mieście,
– kontrolowane są ujęcia wody i studnie,
– zlecono prognozy hydrologiczne i meteorologiczne,
– organizowane są regularne odprawy: z Wydziałem Infrastruktury i Zieleni, Sanepidem, Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, Strażą Miejską,
– władze miasta uczestniczą w odprawach dot. sytuacji z Wojewodą Zachodniopomorskim.
Zanim fala wezbraniowa z Odry dotrze do Świnoujścia, wpadnie do Zalewu Szczecińskiego, który ma powierzchnię 687 km². Średnia roczna ilość wody rzeki Odry, która zasila Zalew Szczeciński wynosi 17 km³, co stanowi 94 proc. jego bilansu wodnego.