WIADOMOŚCI

Apartamentowce w Świnoujściu zdobyły prestiżową nagrodę

Opublikowano

w dniu

Foto: maxberg

Muzeum Architektury i Wzornictwa oraz Europejskie Centrum Architektury, Art Design and Urban Studies poinformowały, że Międzynarodową Nagrodę Architektoniczną za rok 2024 otrzymały: Apartamenty Bałtyckie.

Międzynarodowe nagrody architektoniczne odbywają się już po raz 19. i są najstarszym i najbardziej prestiżowym, wyróżniającym się światowym programem nagród budowlanych, który honoruje nowe i najnowocześniejsze projekty na całym świecie.

Kompleks budynków apartamentowych z garażem podziemnym. Inwestycja znajduje się na pięknie położonej działce przy samym zejściu na plażę, w pasie wydm w Świnoujściu. Zespół składa się z 44 apartamentów o wysokim standardzie. Niezmiernie trudny projekt łączący technologię monolityczną, prefabrykowaną, stalową i drewnianą powstawał z udziałem czterech niezależnych biur konstrukcyjnych, których koordynację zapewniało biuro maxberg.

Ideą projektu było zachowanie skali przedwojennych pensjonatów dzielnicy nadmorskiej Świnoujścia. Rozbicie na dwie mniejsze bryły ułatwiło ich wpisanie w linie zabudowy tworzące uskok od strony frontowej. Rzuty budynków w kształcie trapezów wynikają ze specyficznej lokalizacji inwestycji w miejscu, w którym pas zabudowy lekko się zakrzywia. Urbanistyka stara się delikatnie reagować na istniejący kontekst i przyszłą zabudowę po stronie zachodniej. Z uwagi na niewielki obrys brył i otoczenie wysokich sosen zdecydowano o odejściu od typowej estetyki nadmorskich hoteli z horyzontalnymi podziałami kondygnacji, szklanymi balustradami i skojarzeniami z luksusowym promem wycieczkowym. Budynek stara się nawiązywać relację z kolorystyką piaszczystych wydm i drewnianymi elewacjami przedwojennych willi. Wertykalne podziały czerpią proporcje ze strzelistych drzew, okien i wież okolicznej zabudowy historycznej.

Część podziemna została wykonana w konstrukcji monolitycznej, a pozostałe kondygnacje w technologii prefabrykowanych, trójwarstwowych ścian typu sandwich wykonanych z żelbetu i keramzytobetonu. Budynek jest zaprzeczeniem tradycyjnego myślenia o prefabrykacji wielkopłytowej. Brak powtarzalnych kondygnacji, rzuty na planie trapezów, skomplikowana więźba dachowa z drewna klejonego, skośne połacie dachu, elementy konstrukcji stalowej, narożne okna, drewniana fasada i wiele innych aspektów technicznych sugerowały realizację budynku w tradycyjnej technologii. Pomimo skomplikowania bryły inwestor zdecydował o wykorzystaniu wielowarstwowych prefabrykatów betonowych oraz prefabrykacji klatek schodowych, balkonów, wszystkich ścian nośnych i działowych wraz z bruzdami instalacyjnymi i puszkami elektrycznymi.

Źródło: maxberg

1 Komentarz

  1. Józef temu

    15 września 2024 na 14:18

    Prestiżowe straszydła.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version