Nowe żłobki, laboratoria w szkołach, remonty kamienic czy energooszczędne budynki – to tylko część inwestycji, jakie powstaną w naszym województwie dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy.
O tym jakie są możliwości na pozyskanie środków z KPO mówił w środę w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W spotkaniu udział wzięli burmistrzowie, wójtowie, starostowie i prezydenci miast z Pomorza Zachodniego.
– To już czwarte spotkanie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego w naszym regionie, podczas którego mówimy o ważnych dla samorządowców sprawach – mówi wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. – Jedno odbyło się w Koszalinie, pozostałe w Szczecinie. Oczywiście planujemy już kolejne. Wszystko po to, aby wspierać i pielęgnować nasze małe ojczyzny. Stawiamy na komunikację i dyskusję, a nie kontrolę.
– O możliwościach uzyskania dofinansowania w ramach KPO opowiadałem już na tego typu spotkaniach w województwach lubelskim, lubuskim, mazowieckim i teraz zachodniopomorskim, na każdym zainteresowanie było ogromne – mówił podczas briefingu prasowego Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. – Wielu samorządowców ma słusznie żal, za brak informacji o KPO. Takie konferencje informacyjno-konsultacyjne powinny odbyć się już dwa lata temu. Nadrabiamy więc zaległości za naszych poprzedników.
Do tej pory w województwie zachodniopomorskim podpisano już 181 umów z dofinansowaniem z KPO na łączną kwotę 182 mln zł. Dotyczą one m.in. tworzenia nowych żłobków, ocieplana i remontów kamienic, wyposażania szkolnych laboratoriów czy energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego.
– Beneficjentami są samorządy i przedsiębiorcy, ale tak naprawdę my wszyscy, bo z tych inwestycji będziemy wspólnie korzystać – mówi Jan Szyszko. – W sumie w Polsce jest już 27 miliardów złotych z KPO, a jesteśmy w trakcie składania wniosków o kolejne 30 miliardów złotych. Chcemy, żeby te pieniądze spłynęły do naszego kraju jako prezent przed Świętami Bożego Narodzenia.
Dzięki funduszom z KPO w Gdańsku powstanie terminal instalacyjny dla polskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
– Wydano już pozwolenie na budowę tego terminala – przekazał Jan Szyszko. – Dzięki niemu prąd z polskich elektrowni wiatrowych będzie płynął do naszego kraju przez polski port zbudowany przez rodzimych inżynierów. Do tego terminalu będą należały trzy porty serwisowe, które znajdą się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Łączny koszt całej inwestycji z KPO to 1,2 miliarda złotych.
W województwie zachodniopomorskim do tej pory podpisano w ramach KPO 181 umów na ponad 182 mln zł:
- 127 umów na remonty kamienic i ocieplanie starszych budynków
- 45 umów na nowe żłobki
- 4 umowy na energooszczędne budownictwo mieszkaniowe
- 3 umowy na szkolnictwo
- 2 umowy na zakup zero i niskoemisyjnego transportu