WIADOMOŚCI

XV Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend

Opublikowano

w dniu

Przyjadą komandosi z JWK w Lublińcu, jednostek Agatu, NIL, Formoza czy GROM. Specjalsi już po raz piętnasty spotkają się w Dziwnowie z turystami na tradycyjnym Festynie Komandosa. W tym roku zbiegną się aż trzy rocznice: XV Festyn Komandosa, 60 lat 1 Batalionu Szturmowego w Dziwnowie i 35 lat Polskiego Związku Spadochroniarzy.

To właśnie w Dziwnowie funkcjonował 1 Batalion Szturmowy (jednostka nr 4101) – pierwsza w powojennej Polsce tajna jednostka komandosów, która działała od 1964 do 1986 roku. Specjalsi z Dziwnowa mieli wszechstronne umiejętności: prowadzili szybkie akcje desantowe, dywersję, rozpoznanie, walkę wręcz, minowanie i wysadzanie nieprzyjacielskich portów. Z 1 batalionu wywodzą się dzisiejsze jednostki specjalne. Dlatego od dziesięciu lat Dziwnów jest wspólnym miejscem ich spotkań.

Festyn Komandosa tradycyjnie odbywa się w ostatni weekend sierpnia. W tym roku od piątku, 23 do niedzieli, 25 sierpnia. Odwiedzający go turyści będą mogli spotkać specjalsów, którzy przyjadą tu ze swoim sprzętem: pojazdami, łodziami, bronią, łącznością i wyposażeniem osobistym. Kulminacyjnym momentem festynu będzie uroczysty apel z udziałem dowódców wojsk specjalnych i byłych żołnierzy batalionu w Dziwnowie, który rozpocznie się w sobotę, 24 sierpnia o godz. 9 na placu przy ul. Reymonta. Udział weźmie w nim m.in. dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. Sławomir Drumowicz czy legendarny obrońca irackiej Karbali a obecnie dowódca 15. Brygady Zmechanizowanej gen. Grzegorz Kaliciak.
Tego dnia po południu odbędzie się też pokaz skoków spadochronowych ze śmigłowca na rzekę Dziwnę w wykonaniu komandosów. Pokaz umiejętności zaprezentują w rzece Dziwnie nurkowie z JW Formoza. Oprócz wojsk specjalnych swoje stoiska w czasie festynu zaprezentują także grupy rekonstrukcji historycznej czy Wojska Obrony Terytorialnej.
Na Festyn Komandosa chętnie zjeżdżają się także grupy rekonstrukcji historycznej, które przedstawiają epizody z walk na różnych frontach. W tym roku zobaczyć będzie można inscenizację „23 dzień Powstania Warszawskiego” i „Operacja Market Garden”. Oprawę muzyczną Festynu jak co roku zapewni zespół ubrany w tradycyjne stroje dudziarzy szkockich „Pipes and Drums”. Podczas festynu obejrzeć będzie można także wystawę poświęconą wybuchowi II Wojny Światowej przygotowaną przez IPN.

W tym roku przypada 60 rocznica utworzenia 1 batalionu szturmowego w Dziwnowie i 35 lecie Związku Polskich Spadochroniarzy. Dlatego podczas festynu otwarta zostanie izba pamięci z dokumentami, fotografiami oraz pamiątkami i sprzętem tej jednostki. Izba powstała na drugim piętrze szkoły, przy której odbywa się Festyn Komandosa.
Namioty ze sprzętem komandosów, obozowiska rekonstruktorów i pokazy dynamiczne odbywać się będą w parku.

Patronat honorowy nad imprezą objęli m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałem Województwa Zachodniopomorskiego. Patronem medialnym Festynu Komandosa jest „Polska Zbrojna”.
Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie internetowej wydarzenia www.festynkomandosa.pl oraz www.facebook.com/festynkomandosadziwnow

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version