Jak sama nazwa wskazuje, paździerze konopne powstają z konopi. Rośliny te zawierają wiele wartościowych związków, przez co cieszą się zainteresowaniem wśród przedstawicieli różnych branż. Pomimo tego, że najczęściej kojarzy się je z CBD i suplementami diety, to konopie mogą zaoferować znacznie więcej, a paździerze konopne są tego przykładem.
Czym są paździerze konopne?
Są to zdrewniałe części łodyg konopi, jakie zostają po obróbce konopi. Jeszcze niedawno spoglądano na nie jako na odpad, ale podejście to się zmieniło, bo okazuje się, że paździerze konopne (https://kombinatkonopny.pl/kategoria-produktu/wlokno-konopne-i-pazdzierze/) są również wartościowe. Jest to materiał tani i łatwy w użyciu. Ma porowatość na poziomie 60-70%, co daje świetne właściwości izolacyjne. Wizualnie przypomina suchą i stwardniałą słomę. W sprzedaży są produkty o różnej gramaturze. Wśród licznych zastosowań paździerzy konopnych coraz chętniej sięgają po niego ogrodnicy chcący wykorzystać go do mulczowania.
Dlaczego mulczowanie jest istotne podczas pielęgnacji ogrodu?
Mulczowanie wiąże się z nakładaniem warstwy materiału na otaczającą rośliny glebę. Ma to sprzyjać zatrzymywaniu wilgoci w glebie, lepszej regulacji temperatury w ziemi. Obecność mulczu poprawia jakość gleby, zapobiega pojawianiu się chwastów, a jednocześnie chroni korzenie roślin. Do mulczowania sięga się zarówno po materiały organiczne, jak i nieorganiczne.
Paździerze konopne stanowią idealną propozycję na materiał do mulczowania. Są ekologiczne, bo mamy tutaj do czynienia z recyklingiem. Oprócz tego, że przez swoje naturalne pochodzenie stopniowo się rozkładają, to znajdujące się w nich składniki odżywcze trafiają do gleby i staje się ona żyźniejsza. Już samo to wspiera ich rozwój. Paździerze konopne ułożone wokół rośliny tworzą pewną barierę, a ona, jak już wspomnieliśmy, zapobiega chwastom. Bariera ta chroni też przed odparowywaniem wody, co jest szczególnie istotne latem, kiedy panują upały.
Jak wykorzystać paździerze konopne jako mulcz?
Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że idealnym czasem na mulczowanie jest jesień, ale można zrobić je także wiosną i latem przed upałami. Zarówno w przypadku paździerzy konopnych, jak i innych materiałów organicznych przeprowadza się w podobny sposób.
Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania terenu, to znaczy usunąć chwasty, trawy i inne niepotrzebne rośliny. Po oczyszczeniu część specjalistów zaleca przyjrzenie się stanowi gleby i zweryfikowanie odczynu, co pomaga w doborze roślin odpowiedniego materiału do mulczowania. Mulcz rozkłada się równomiernie wokół roślin. Optymalnie warstwa ma między 5 a 7 cm grubości. Jeżeli będzie cieńsza, to nie da satysfakcjonujących rezultatów. Zbyt gruba z kolei za bardzo ogranicza przepływ wody i powietrza. Podczas rozkładania paździerzy konopnych i innych materiałów warto pamiętać, by warstwa nie dotykała bezpośrednio łodygi rośliny, jaką ma otaczać.