WIADOMOŚCI

Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Dźwięk syren i tyfonów rozlegający w mieście i na statkach. Salwa honorowa na placu Słowiańskim. Odpalenie flar na wieżach ratowników na plażach. 1 sierpnia całe Świnoujście uczci 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Program obchodów w Świnoujściu rozpocznie się o godz. 16.50. To istotne, żeby przybyć na miejsce uroczystości – plac Słowiański – kilkanaście minut przed godz. 17. O tej bowiem porze w całym mieście i na statkach rozlegnie się dźwięk syren i tyfonów. W ten sposób świnoujścianie upamiętnią powstańczy zryw, do którego doszło 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie. Na placu Słowiańskim przy pomniku „Bohaterów Walk o Niepodległość” odbędzie się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i służb mundurowych.

O godz. 17 dla upamiętnienia Godziny „W” specjalną oprawę zyska świnoujska plaża. Zarówno na Uznamie, jak i Przytorze słyszalny będzie sygnał z syren oraz odpalone zostaną flary na wieżach ratowniczych, w Centrum Koordynacyjnym Ratowników oraz na sprzęcie ratowniczym i pływającym.

Natomiast o godz. 20 w Muszli Koncertowej na Promenadzie rozpocznie się program artystyczny. Najpierw wiązankę pieśni patriotycznych zaprezentuje Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu, a następnie program słowno-muzyczny „Wolność kocham i rozumiem” w reżyserii Iwony Dominiak przedstawią świnoujscy licealiści z I LO im. Mieszka I.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, trwało 63 dni do 3 października 1944 roku i było największym zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Prawie 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej stanęło do walki z Niemcami okupującymi od 1939 roku stolicę Polski.

Przy faktycznej bierności stacjonujących po drugiej stronie Wisły oddziałów sowieckiej Armii Czerwonej wobec nierównej walki sił powstańczych z siłami niemieckich nazistów, kosztowała ona życie około 16 000 powstańców z AK oraz 150 000 ofiar wśród polskich cywilów. W ich wyniku zniszczeniu uległo także około 25 procent zabudowy lewobrzeżnej części Warszawy, a razem z popowstaniowym wyburzaniem przeprowadzonym przez Niemców do 16 stycznia 1945 roku niemieccy naziści zniszczyli ponad 70 procent budynków mieszkalnych i 90 procent obiektów zabytkowych.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version