WIADOMOŚCI

Rządowy program in vitro dostępny dla par w całej Polsce

Opublikowano

w dniu

Problemy z płodnością stanowią wyzwanie dla wielu par na całym świecie, w tym również w Polsce. Stawienie czoła temu trudnemu schorzeniu może być zarówno emocjonalnie, jak i finansowo obciążające. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść rządowy program wsparcia in vitro. Inicjatywa ta daje nowe perspektywy dla rodzin, które mogą być zniechęcone wysokimi kosztami procedury. Dzięki temu programowi, pary mają szansę na realizację swojego marzenia o rodzicielstwie, bez konieczności zmagania się z obciążeniem finansowym związanym z leczeniem niepłodności. Do programu można zgłosić się u realizatorów, którym też jest Klinika Bocian w Szczecinie.

Co oferuje rządowy program in vitro?

Program rządowy in vitro oferuje finansowanie maksymalnie 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. Pary mogą skorzystać z 4 cykli in vitro wykorzystując własne komórki rozrodcze lub nasienie dawców, z 2 cykli zapłodnienia przy użyciu oocytów od dawczyń z możliwością zapłodnienia maksymalnie 6 komórek jajowych w ramach jednego cyklu oraz z 6 cykli wykorzystujących dawstwo zarodków. Co więcej, inicjatywa ta wspiera też osoby leczone onkologicznie, umożliwiając pobranie i przechowanie gamet przed lub w trakcie terapii, dzięki czemu mogą one zabezpieczyć swoją płodność.  Aby skorzystać z tego wsparcia, trzeba spełniać również kryteria wiekowe, według których kobiety mogą przystąpić do programu do 40. roku życia, a mężczyźni do 45. roku życia.

Jak można zakwalifikować się do ogólnopolskiego programu in vitro?

Aby zakwalifikować się do ogólnopolskiego programu in vitro, pary muszą spełnić szereg kryteriów. Program mający obowiązywać od 1 czerwca 2024 roku do 31 grudnia 2028 roku, dysponuje rocznym budżetem w wysokości 500 mln złotych, co łącznie daje 2,5 mld złotych. Warunkiem koniecznym jest diagnoza bezwzględnej niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu. Ważnym aspektem jest również status związku – para musi być małżeństwem lub pozostawać w związku partnerskim. Istotnym faktem jest też to, że nie istnieje ograniczenie związane z wcześniejszym korzystaniem z programów finansowanych przez samorządy lub rząd. Program jest także otwarty dla pacjentów posiadających kriokonserwowane zarodki, a wartość rezerwy jajnikowej nie jest wymagana. Wiek stanowi kolejne ważne kryterium kwalifikacyjne: kobiety mogą przystąpić do programu do 42. roku życia, korzystając zarówno z własnych komórek jajowych, jak i dawstwa nasienia, natomiast przy dawstwie oocytów lub zarodków górna granica wieku wynosi 45 lat. Z kolei dla mężczyzn limit wiekowy to 55 lat.

Gdzie można skorzystać z finansowania in vitro?

Pary, które chciałyby  skorzystać z rządowego programu in vitro, mogą zrobić to w wybranym ośrodku leczenia niepłodności, który wyłoniony został w konkursie na realizatorów. Jednym z takich miejsc jest Klinika Bocian w Szczecinie. Placówka zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności także za pomocą metod zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.  Aby dowiedzieć się więcej na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego, można skontaktować się bezpośrednio z kliniką pod numerem telefonu: +48 91 443 99 33 lub odwiedzić stronę internetową: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version