Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Innowacyjny Samorząd 2024 – wyniki konkursu

Opublikowano

w dniu

Foto: Serwis Samorządowy PAP

Robot zarządzający dokumentami sprzedaży energii w Bydgoszczy, powszechna nauka programowania w Zduńskiej Woli, farma fotowoltaiczna zapewniająca prąd miejskim budynkom w Lądku-Zdroju, nowoczesne studio multimedialne w gminie Brzozie, Centrum Stomatologii uruchomione przez władze powiatu pilskiego i edukacja matematyczna przez zabawę wdrażana przez samorząd województwa zachodniopomorskiego – to działania nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd”.

Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP, a celem inicjatywy jest docenienie gmin, powiatów i województw za realizację nowatorskich projektów, mogących stać się inspiracją dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Najlepszych wybiera Kapituła złożona z przedstawicieli redakcji, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw RP.

Po co tracić czas na analizę faktur i rachunków za prąd i ciepło, skoro może to z powodzeniem zrobić robot. Z tego założenia wyszły władze Bydgoszczy, które postawiły na projekt „Baza Zarządzania Energią – ROBOT”. Wdrożenie narzędzia automatyzującego procesy zarządzania dokumentami sprzedaży energii i innych mediów zostało dostrzeżone przez Kapitułę, która przyznała miastu pierwsze miejsce w kategorii dużych miast. System zwiększył efektywność pracy i odciążył pracowników od powtarzalnych zadań.

Wśród gmin miejskich najlepsza okazała się Zduńska Wola. Kapituła doceniła wprowadzony przez miasto projekt powszechnej nauki programowania, w ramach którego wszyscy, a nie tylko wybrani uczniowie klas IV-VI uczą się tej umiejętności. Program edukacyjny opracowali eksperci z politechnik warszawskiej i wrocławskiej, mający doświadczenie w olimpiadach informatycznych.

Zdecydowanym zwycięzcą wśród gmin miejsko-wiejskich był Lądek Zdrój za sprawą budowy farmy fotowoltaicznej, dzięki której od 1 stycznia 2024 roku gmina nie kupuje już energii elektrycznej. Całość zapotrzebowania pokrywana jest przez własną farmę o mocy 1 MegaWata. Tani i ekologiczny prąd z Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej zasila m.in. Urząd Miasta i Gminy, szkoły podstawowe w Lądku-Zdroju i Trzebieszowicach, przedszkole Gminne z oddziałem żłobkowym, Liceum Ogólnokształcące, Centrum Kultury i Rekreacji, obiekty sportowe, gminną bibliotekę, siedzibę straży miejskiej i ochotniczej straży pożarnej, a także miejski monitoring, parkingi i toalety. Inwestycja przynosi oszczędności rzędu 750 tys. zł rocznie.

Z kolei w kategorii gmin wiejskich prym wiedzie w tegorocznej edycji gmina Brzozie, która wybudowała salę widowiskową z innowacyjnym studiem multimedialnym do nagrań i transmisji online. Po przeprowadzeniu adaptacji pomieszczeń w dawnej szkole, uruchomiono nowoczesne studio nagrań z kameralną salą widowiskową. Inwestycja przyczyniła się do ożywienia lokalnej kultury i integracji społeczności.

Powiat Pilski, laureat pierwszego miejsca wśród powiatów ziemskich, ujął Kapitułę, uruchamiając nowatorskie Centrum Stomatologii. Ośrodek, dzięki środkom własnym powiatu pilskiego, został wyremontowany i wyposażony w zaawansowany sprzęt. Nowoczesne gabinety stomatologiczne minimalizują stres u pacjentów. Dzieci i młodzież mogą korzystać tu z leczenia na najwyższym poziomie, ze znieczuleniem przy pomocy komputera.

Jak poprzez gry i zabawy rozbudzić w przedszkolakach chęć nauki matematyki i kodowania? Zadanie to z powodzeniem realizuje Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie w partnerstwie z Politechniką Koszalińską i Przedszkolem nr 16. Projekt „Matematycznie zakręceni” koncentruje się na wykorzystaniu gier planszowych w edukacji matematycznej najmłodszych dzieci. To nowatorskie podejście zasłużyło na pierwsze miejsce wśród zgłoszonych projektów realizowanych przez samorządy województw.

„Polski sukces gospodarczy ostatnich 20 lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej został zbudowany na ogromnym sukcesie i ogromnej pracy tysięcy małych i średnich polskich firm. Teraz naszym celem jako Polski w Unii Europejskiej powinno być to, żeby te małe polskie firmy, które są podwykonawcami firm zachodnich, stały się wielkimi polskimi firmami, miały swoich podwykonawców. By to się stało, potrzebujemy inwestycji w innowacje i nie tylko w innowacje w sektorze przedsiębiorstw, ale też w ten ekosystem czy to środowisko wokół – w samorządy, w administrację publiczną, tak żeby procesy, które są zbyt długotrwałe lub były zbyt długotrwałe dotychczas, były bardziej dostosowane do potrzeb XXI wieku” – stwierdził podczas debaty „Innowacyjny samorząd – czy (nie) stać nas na innowacje?” wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Jan Szyszko.

Konieczność wdrażania innowacyjnych rozwiązań w samorządach potwierdził także Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

„Samorząd jest zmuszony stosować innowacyjne metody polepszania swojej komunikacji ze społeczeństwem, wszak osoby współtworzące samorząd są asygnowane ze społeczności lokalnej, na rzecz których realizują te usługi. Także to jest oczywiście ta droga, którą powinny samorządy zmierzać i czynią to jak widać doskonale mając na wadze zainteresowanie państwa zarówno debatą, jak i galą konkursową” – zauważył wiceminister.

W tym roku konkurs „Innowacyjny Samorząd” organizowany był już po raz piąty. Patronat honorowy nad konkursem objęły resorty: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz organizacje samorządowe: Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.

Partnerami tegorocznej konferencji i gali są Appricotsoft, Asseco, EcoUtility, Emka Oil i Llidero.

W ubiegłym roku nagrodzona została gmina Łubniany za zarządzanie i eksploatację siecią wodno-kanalizacyjną w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, gmina Pleszew za pierwsze w Polsce miasto 15-minutowe, Ustka za projekt „Smart Biuro”, Gdańsk za wymyślenie podatkowego robota, Powiat Poznański za stworzenie biblioteki zapachów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, a województwo kujawsko-pomorskie za e-Szkołę dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Poniżej publikujemy pełne wyniki tegorocznej edycji konkursu.

Województwa

I miejsce

Województwo Zachodniopomorskie – „Matematycznie zakręceni”

II miejsce

Województwo Małopolskie – „Małopolska Sieć Sukcesorów”

III miejsce

Województwo Podkarpackie – „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego”

Powiaty

I miejsce

Powiat Pilski – „Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży – nowoczesna profilaktyka i bezpłatne leczenie dla zdrowia najmłodszych”

II miejsce

Powiat Malborski – „Malborskie Centrum Wsparcia Młodych”

III miejsce

Powiat Pilski – „Powiatowe Centrum Edukacji w Pile liderem innowacyjnego i dostępnego szkolnictwa zawodowego w Polsce”

Wyróżnienia: Powiat Białostocki – „Profesjonalne kształcenie zawodowe w Łapach”; Powiat Sokólski – „Utworzenie domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Powiecie Sokólskim”; Powiat Zgierski – „Hala sportowa przy Zespole Licealno-Sportowym w Aleksandrowie Łódzkim”; Powiat Kazimierski – „Przekształcenie Kazimierzy Wielkiej w uzdrowisko”.

Gminy wiejskie

I miejsce

Brzozie – „Kultura hybrydowa 3.0 – stworzenie sali widowiskowej z innowacyjnym studiem multimedialnym do nagrań i transmisji on-line w Brzoziu”

II miejsce

Rząśnik – „Przebudowa leśnych naturalnych ścieżek na leśną ścieżkę rowerową typu singletrack w gminie Rząśnik o długości 8740 mb”

III miejsce

Klembów – „Bezpieczna Gmina Klembów”

Wyróżnienia: Szydłowo – „Enklawa miododajna w Zawadzie (Gmina Szydłowo) – wspólna przestrzeń mieszkańców i owadów zapylających”; Czerwonak – „Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach – innowacyjny obiekt, który łączy dwa brzegi rzeki Warty, trzy samorządy i ludzi”; Czarny Bór – „Działania proekologiczne Gminy Czarny Bór na rzecz ochrony środowiska i zmian klimatycznych”; Stare Babice – „Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami w Starych Babicach”; Redzikowo – „Usługi społeczne w Gminie Redzikowo jako wynik przekształcenia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych Gminy Redzikowo”; Udanin – „Budowa Centrum Usług Społeczno-Zdrowotnych w Piekarach”; Bieliny – „Świętokrzyska Zagrody Kultury – miejsce upowszechniania dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich”; Szemud – „Centrum Samorządowe Szemud”.

Gminy miejsko-wiejskie

I miejsce

Lądek-Zdrój – „Samowystarczalność energetyczna na przykładzie gminnej spółdzielni energetycznej w Lądku-Zdroju”

II miejsce

Piaseczno – „Piaseczno – pierwsza gmina z e-doręczeniami”

III miejsce

Koszyce – „Cyfryzacja i e-usługi na sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Gminie Koszyce”

Wyróżnienia: Pleszew – „Kompaktowe M czyli mieszkania dla każdego”; Mosina – „Fortask – skuteczne i nowoczesne narzędzie do zarządzania zespołem i zadaniami w Urzędzie Miejskim w Mosinie”; Pleszew – „Edukacja przyszłości – nauka samodzielności”; Jarocin – „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”; Murowana Goślina – „Wdrożenie aplikacji mMieszkaniec w Gminie Murowana Goślina”; „Karczew – „E-usługi dla e-kultury w Gminach Karczew i Wiązowna”; Sianów – „Sianowskie Centrum Wiedzy”; Skoki – „Samoobsługowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skokach”

Gminy miejskie

I miejsce

Zduńska Wola – „Powszechna nauka programowania w Zduńskiej Woli”

II miejsce
Opole – „Edukacyjne Place Zabaw Muchy Odpaduchy o tematyce związanej z gospodarką o obiegu zamkniętym w Opolu”

III miejsce

Sopot – „Wykorzystanie danych przestrzennych do weryfikacji ewidencji podatkowej”

Wyróżnienia: Koło, „Budowa Ciepłowni Geotermalnej w Kole”; Stalowa Wola  –  „NASA Space Apps Challenge Stalowa Wola 2023”; Konin – „Aplikacja Dostępna przestrzeń miejska”, Cieszyn – „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”; Nowy Sącz – „Transformacja w efektywny system energetyczny – Elektrociepłownia MPEC Nowy Sącz”;

Duże miasta

I miejsce

Bydgoszcz – „Wdrożenie ‘Bazy Zarządzania Energią’ (BZE) – bezobsługowego narzędzia zarządzającego dokumentami finansowymi dla 300 budynków miejskich

II miejsce

Lublin – „Współpraca w ramach przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego w obszarze efektywności energetycznej i racjonalizacji zużycia energii w obiektach miejskich”

III miejsce

Lublin – „Proces partycypacyjnego współtworzenia dokumentu ‘Miasto Młodych. Polityka młodzieżowa Lublina’

Wyróżnienia: Łódź – „Łódzkie Szkoły dla Klimatu”; Gdańsk – „Forum Młodzieży ‘Niebieskie Trampki – kroki ku życiu’ – zapobieganie samobójstwom w środowisku młodzieży”; Gdynia – „Wirtualny Urzędnik z funkcją Chata GPT”; Gdynia – „Gminny Program Przeciwdziałania Cyberprzemocy i Uzależnieniom Cyfrowym”; Poznań – „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania”.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Szkolenia i warsztaty dla uczniów. Zawodowy Summer Camp już za nami

Opublikowano

w dniu

W Międzyzdrojach zakończyła się 2. edycja Summer Camp. Za nami cztery dni spotkań, warsztatów i zajęć w ramach obozu edukacyjno-zawodowego. To kontynuacja działań na rzecz wsparcia nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie.
Rekrutacja do drugiej edycji programu odbyła się w grudniu 2024 roku. Placówki szkolne reprezentowane przez grupy uczniów w ramach konkursu „Kreci mnie to!” nadsyłały swoje zgłoszenia. Ostatecznie wpłynęło 60 prac przygotowanych przez 812 uczniów z 37 zachodniopomorskich szkół zawodowych, liceów i techników. Kapituła konkursu wyłoniła 26 najlepszych zespołów. Udział w obozie był nagrodą dla 377 uczniów z regionu, którzy zwyciężyli w konkursie.
– Celem Summer Campu jest wyrównywanie szans młodzieży w dostępie do wiedzy i rozwoju. Ma też pokazywać, że młodzi mogą znaleźć w regionie pracę na miarę ich marzeń. Cieszę się, widząc zadowolenie uczestników, które jest dowodem na to, że „Zawodowy Summer Camp” to ważna i potrzebna inicjatywa – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Program zakłada kompleksową organizację trzech kilkudniowych wyjazdów dla młodzieży, skupiających się na preorientacji zawodowej, szkoleniach oraz doskonaleniu w wybranych zawodach.
Zajęcia podczas obozu były prowadzone przez mentorów i specjalistów z różnych dziedzin, którzy swoim doświadczeniem i postawą promują ideę uczenia się przez całe życie. Program obejmował m.in.:
  • Praktyczną naukę zawodu, z uwzględnieniem profesji wykorzystujących nowoczesne technologie
  • Podstawy przedsiębiorczości
  • Fachową preorientację zawodową z dostępem do doradcy zawodowego i psychologa
Szeroka tematyka zajęć obejmuje m.in. tworzenie mapy marzeń, autoprezentacje przed kamerą, tworzenie budżetu, oraz zagadnienia z dziedziny, biologii, kryminalistyki, marketingu i prawa. Omawiane będą również zagadnienia związane z wykorzystywaniem na co dzień sztucznej inteligencji. Uczestnicy obozu będą także dyskutować, czy stres to sprzymierzeniec czy wróg?, omawiać zalety pracy w grupie, odbędą także warsztaty twórczego myślenia: Jak myśleć poza schematami.
Pilotażowy projekt zakłada organizację trzech edycji  „Zawodowego Summer Campu” i stanowi element planowania strategicznego w obszarze kształcenia zawodowego oraz działań na rzecz rozwoju umiejętności. Ocena efektywności tej formy preorientacji i kształcenia zawodowego umożliwi zaimplementowanie takiego rozwiązania edukacyjnego jako stałego elementu strategii województwa.
Summer Camp jest finansowany ze środków KPO ramach projektu pt. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”.
Pilotażowy projekt zakłada organizację trzech edycji „Zawodowego Summer Campu” i stanowi element planowania strategicznego w obszarze kształcenia zawodowego oraz działań na rzecz rozwoju umiejętności. Ocena efektywności tej formy preorientacji i kształcenia zawodowego umożliwi zaimplementowanie takiego rozwiązania edukacyjnego jako stałego elementu strategii województwa.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Współpraca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z 17 Brygadą Zmechanizowaną

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Łączenie i wykorzystywanie zdolności bojowych Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych to doskonały przykład interoperacyjności Sił Zbrojnych RP. W świnoujskim Porcie Wojennym miał miejsce praktyczny trening załadunku żołnierzy i sprzętu 17 Brygady Zmechanizowanej na pokład ORP Toruń z 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych ze Świnoujścia.

W ramach współpracy pomiędzy jednostkami 8FOW i 17BZ na pokład okrętu transportowo – minowego załadowano pojazdy wojskowe, a także zaokrętowano kilkudziesięciu żołnierzy. Okręt po zakończeniu procedury załadunku, opuścił świnoujski port i skierował się na wody Zatoki Pomorskiej, gdzie przez kilka dni prowadzone były wspólne ćwiczenia.
Głównym celem tego typu treningów jest praktyczne sprawdzenie możliwości oraz wariantów załadunku techniki wojskowej na okręt. Doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych. O ile dla marynarzy jest to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy Wojsk Lądowych jest to nowe doświadczenie. Po zaparkowaniu pojazdów załoga zabezpieczyła sprzęt odpowiednio do morskiej podróży, a zaokrętowani żołnierze musieli zapoznać się z okrętem, poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie oraz przejść podstawowe szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego. Tego typu ćwiczenia to idealna okazja do poszerzania współpracy pomiędzy siłami wchodzącymi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przed realizacją przyszłych zadań. To również doskonały przykład interoperacyjności Sił Zbrojnych, która poprzez łączenie i wykorzystywanie wspólnych zdolności bojowych, jest kluczowa do efektywnego prowadzenia operacji połączonych.
W trakcie pobytu na morzu przeprowadzono serię zintegrowanych ćwiczeń m.in. strzelania artyleryjskie oraz strzelania sytuacyjne na morzu z broni służbowej. Doskonalone były także procedury desantowe mające na celu sprawne opuszczenie jednostki we wskazanym rejonie, w tym procedura wyładunku na nieprzygotowany brzeg.
***
Okręty Transportowo – Minowe projektu 767, typu Lublin zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do załadunku, transportu morskiego a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Okręty mogą wspólnie przerzucić komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożony jednorazowo np. z ponad 500 żołnierzy i 45 Rosomaków. Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych. Okręty projektu 767 mają możliwość wykonywania przejść w zagrodach minowych, do punktu przeładunku na brzegu, za pomocą ładunków wydłużonych. Pojedynczy okręt transportowo-minowy może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy o łącznym tonażu ponad 400 ton. Może także transportować miny morskie oraz stawiać je w obronnych zagrodach minowych.
Źródło: 8. FOW

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wraca uliczny Bieg Konstytucji 3 Maja

Opublikowano

w dniu

Święto Narodowe Trzeciego Maja to nie tylko czas refleksji nad historią i Konstytucją z 1791 roku, ale również doskonała okazja do aktywnego świętowania w duchu zdrowej rywalizacji i wspólnoty. Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zaprasza wszystkich mieszkańców i gości Świnoujścia na Bieg Konstytucji 3 Maja. To dobra okazja, żeby uczcić ważne święto w aktywny sposób.

Bieg odbędzie się 3 maja 2025 roku na stadionie i ulicach miasta.

Program wydarzenia:

  • Godzina 12.00 – start biegów dla dzieci i młodzieży. Trasa będzie prowadziła po bieżni stadionu.
  • Godzina 13.30 – start biegu OPEN. To bieg dla dorosłych i starszej młodzieży. Trasa składa się z dwóch pętli po ulicach miasta. Każda pętla ma 2600 metrów. Łączny dystans to 5,2 kilometra. Meta znajduje się na stadionie.

Jak się zapisać?

Zapisy prowadzone są przez internet do 28 kwietnia 2025 roku. Wystarczy wejść na stronę:
https://www.e-gepard.eu/show-contest/1550

W biegu może wziąć udział każdy – niezależnie od wieku i formy fizycznej. Wystarczy chcieć się poruszać i spędzić ten dzień razem z innymi.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej:
www.osir.swinoujscie.pl
lub na Facebooku: OSiR Wyspiarz

Zapraszamy do udziału i wspólnego świętowania na sportowo.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kalendarz tegorocznych „pchlich targów”

Opublikowano

w dniu

W najbliższą niedzielę 13 kwietnia 2025r. odbędzie się po raz drugi raz w tym roku Pchli Targ. Podczas wydarzenia wszyscy poszukiwacze skarbów będą mogli zaopatrzyć się w książki, zabawki czy interesujące starocie.

W niedzielę 13 kwietnia, w pobliżu Targowiska Miejskiego „Zielony Rynek” pod Zegarem” przy ul. Kołłątaja 4a, w godzinach 9:00-14:00 odbędzie się kolejny Pchli Targ. Od ubrań, butów, przez gry, zabawki, książki, po akcesoria dla zwierząt, meble i wyposażenie do domu – każdy znajdzie coś dla siebie.

To wyjątkowa okazja do sprzedaży i wymiany rzeczy. To miejsce dla kolekcjonerów, rękodzielników i wszystkich tych, którzy chcą sprzedać niepotrzebne już, a zalegające w domu rzeczy. To okazja do zrobienia niedrogich zakupów.

Przypominamy, że w ciągu całego roku Pchle Targi w Świnoujściu odbędą się w następujących terminach:

  • 27 kwietnia
  • 11 maja
  • 25 maja
  • 8 czerwca
  • 22 czerwca
  • 13 lipca
  • 27 lipca
  • 10 sierpnia
  • 24 sierpnia
  • 7 września
  • 21 września
  • 5 października
  • 19 października
  • 16 listopada
  • 7 grudnia.

Serdecznie zapraszamy!

 

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skuteczna interwencja strażników miejskich. Śmieciarz ukarany mandatem

Opublikowano

w dniu

Foto: Straż Miejska w Świnoujściu

Dzięki zamontowanej fotopułapce, strażnicy miejscy skutecznie zidentyfikowali sprawcę, który nielegalnie wyrzucił śmieci w rejonie Mulnika. Sprawca został ukarany mandatem i zobowiązany do uprzątnięcia pozostawionych odpadów, co jest kolejnym krokiem w walce z nielegalnym zaśmiecaniem przestrzeni publicznych w Świnoujściu.

Dzikie wysypiska to wciąż jeden z poważniejszych problemów związanych z ochroną środowiska. Mimo że na terenie Świnoujścia funkcjonują dwa Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – na prawobrzeżu i lewobrzeżu – wciąż zdarzają się przypadki nielegalnego wyrzucania śmieci do lasów i na tereny miejskie. Nieodpowiedzialne osoby decydują się na wywóz śmieci, np. do lasu, sądząc, że skoro nikt tego nie widzi, unikną odpowiedzialności. Te osoby nie rozumieją, iż przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia i degradacji środowiska oraz narażają dziko żyjące zwierzęta.

Tak było również w okolicy Mulnika. Dzięki działającej tam fotopułapce udało się zidentyfikować osobę, która pozbyła się odpadów w niedozwolonym miejscu. Strażnicy miejscy szybko ustalili tożsamość sprawcy. Otrzymał on mandat karny oraz został zobowiązany do usunięcia pozostawionych śmieci.

Takie zachowanie jest szczególnie niezrozumiałe, ponieważ mieszkańcy mają bezpłatny dostęp do legalnych form pozbywania się odpadów. Każdy mieszkaniec Świnoujścia może bezpłatnie w ciągu roku:

– odebrać z firmy Remondis worek na 300 kg odpadów,
– zdać do PSZOK cztery opony samochodowe,
– dostarczyć odpady samodzielnie, w tym tzw. gabaryty (meble, sprzęt RTV-AGD) – również bez żadnych opłat.

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, za zaśmiecanie terenów publicznych lub leśnych grozi:
– grzywna nie niższa niż 500 zł,
– obowiązek uprzątnięcia terenu,
– a nawet postępowanie sądowe, w którym Gmina może dochodzić zwrotu kosztów usunięcia odpadów.

Zadbajmy wspólnie o czystość wokół nas. Jeśli dostrzeżemy nieodpowiedzialne zachowanie, nie wahajmy się powiadomić odpowiednich służb. Wyrzucanie śmieci do lasu to nie tylko brak szacunku – to realne zagrożenie dla przyrody, dzikich zwierząt oraz zdrowia mieszkańców. Wybierajmy legalne i odpowiedzialne rozwiązania i nie tolerujmy zaśmiecania przestrzeni publicznej.

 

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

WOŚP w Świnoujściu. Znowu rekord!

Opublikowano

w dniu

W tegorocznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świnoujściu zebrano 302 911 złotych. Kwota ta obejmuje pieniądze zebrane do puszek kwestarskich, aukcje internetowe i inne formy wsparcia.

Finał WOŚP w Świnoujściu odbył się 26 stycznia 2025 roku. W ramach wydarzenia zorganizowano liczne atrakcje, w tym koncerty, pokazy sprzętu służb mundurowych oraz różnorodne imprezy sportowe. Wśród nich znalazły się m.in. nurkowanie na basenie Uznam Arena, turniej wyciskania sztangi leżąc oraz wspinaczka na ściance. 

Warto również podkreślić zaangażowanie mieszkańców w akcję honorowego krwiodawstwa. Podczas finału WOŚP w Świnoujściu aż 470 osób oddało krew, co dało razem 221,5 litra krwi.

Organizatorzy wyrazili wdzięczność wszystkim wolontariuszom, partnerom oraz mieszkańcom za wsparcie i zaangażowanie, które przyczyniły się do sukcesu tegorocznego finału WOŚP w Świnoujściu wręczając im pamiątkowe dyplomy oraz kubki.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524