Inwestując za pomocą swojego rachunku maklerskiego w obligacje, jedną z rzeczy, o które musisz zadbać, jest znajomość zagadnień związanych z kwestiami podatkowymi. Niezbędne jest zrozumienie nie tylko, jakie obowiązki na Tobie ciążą, ale także jak mogą one wpływać na zarządzanie Twoimi inwestycjami i finansami. W tym artykule przybliżymy podstawowe elementy, które warto mieć na uwadze, zaczynając lokowanie środków w obligacjach. Zwrócimy też Twoją uwagę na konkretne sytuacje, w których musisz uważać, aby Twoja inwestycja nie przyniosła strat zamiast zysków.
Korzystanie z rachunku maklerskiego a obowiązek podatkowy
Podstawową kwestią, o której powinieneś pamiętać jako inwestor będący osobą fizyczną, jest to kiedy dokładnie zachodzi obowiązek podatkowy. Ze względu na charakterystykę obligacji, Twoim przychodem są wypracowane odsetki. W dniu ich wypłaty zachodzi też obowiązek podatkowy. Kluczową rolę odgrywa przy tym rachunek maklerski.
To dzięki niemu możesz lokować środki w instrumentach finansowych. Jest on prowadzony w wybranym przez Ciebie domu maklerskim. Da on Ci dostęp do narzędzi umożliwiających analizę i informacje potrzebne, by określić, gdzie kupić obligacje i na jakie się zdecydować. To właśnie ta instytucja automatycznie będzie też podatek naliczać oraz go odprowadzać od wypracowanych przez Ciebie zysków. To od odsetek, a co z zyskiem na kapitale?
Możliwość odliczenia podatku
Kolejną istotną kwestią jest to, kiedy podatek, który zapłacisz w związku z inwestycjami, podlega odliczeniom. Niestety w opisanym wcześniej przypadku, gdy dom maklerski odprowadza podatek za Ciebie, nie możesz sięgnąć po to rozwiązanie. Inaczej jest jednak, kiedy działasz na rynku wtórnym. Odsprzedając swoje instrumenty finansowe przed upływem terminu wykupu. Twój dochód liczony jest w odmienny sposób. Ustala się go na podstawie różnicy między ceną, po jakiej je nabyłeś, a ceną jej sprzedaży bądź wykupu, a tym za ile zostały sprzedane wraz z naliczonymi odsetkami. Taki podatek możesz później obniżyć w zeznaniu rocznym kosztami wynikającymi z innych działań na rachunku maklerskim oraz związanych z kosztami współpracy z prowadzącą go instytucją.
Potencjalne straty wynikające z kwestii podatkowych
Jako inwestor powinieneś przy tym brać pod uwagę możliwość zanotowania strat z inwestycji, jeśli odkupujesz obligacje na rynku wtórnym. Zwłaszcza gdy decydujesz się na ich wykup bardzo blisko terminu ustalenia praw do odsetek. W takiej sytuacji wypracowany w tym krótkim okresie zysk nie przekracza podatku, który musisz zapłacić.
Wszystko dlatego, że ten naliczany jest od odsetek wypracowanych przez cały okres odsetkowy. Czyli w przypadku, kiedy wynosi on 12 miesięcy, musisz liczyć się z możliwością poniesienia straty. Dlatego też, nawet jeśli wiesz, że emitenci obligacji ustalili warunki takiej emisji na korzystnym z Twojej perspektywie poziomie, to odkupując je od innego inwestora, zwróć szczególną uwagę na to, czy ich zakup nie będzie się wiązał właśnie z taką sytuacją.
W razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystaj z pomocy doradcy inwestycyjnego lub finansowego. A jeśli chcesz już rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem, w prosty sposób można otworzyć rachunek maklerski w Michael / Ström Dom Maklerski i zacząć lokować środki w wybranych instrumentach finansowych.
Artykuł sponsorowany.