Alior Uniwersytet, promocja zdrowia i rozwoju osobistego czy wolontariat – to tylko część działań skierowanych do pracowników Alior Banku, który stawia sobie za cel bycie cyfrowym liderem wrażliwym społecznie – mówił Marek Bednarczyk, dyrektor zarządzający pionem HR w Alior Banku. Instytucja została wyróżniona w tym roku licznymi nagrodami, w tym tytułem „Pracodawcy godnego zaufania”, „Wizjonera Zdrowia” oraz „Top Employer Polska 2023”.
Otwarcie Alior Uniwersytetu odbyło się przy współpracy z polskimi uczelniami wyższymi, takimi jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie czy Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Dyrektor HR Alior Banku podkreślał, że bankowy uniwersytet to merytoryczna i zachęcająca do nauki przestrzeń pozwalająca na poszerzanie wiedzy biznesowej, technicznej, ale również osobistej.
„Pracownicy mają dostęp do szkoleń specjalistycznych, poszerzających umiejętności sprzedaży i obsługi klienta, rozwijających kompetencje przyszłości, umiejętności liderskie. Dużą popularnością cieszą się też programy wzmacniające dobrostan osobisty” – mówił Marek Bednarczyk.
Jego zdaniem, w obszarze strategii ESG (Environmental, Social, Governance) bank kładzie szczególny nacisk na literkę „S”, czyli odpowiedzialność społeczną.
„Inspiruje ona Alior Bank do działania nakierowanego na zapewnienie dobrostanu psychofizycznego pracowników, wsparcie ich rozwoju zawodowego oraz osobistego. Jednym z narzędzi do realizacji tych celów było powołanie do życia Uniwersytetu Aliora” – mówił Bednarczyk.
Jak dodał, Alior Uniwersytet działa też poza strukturami banku, m.in. poprzez budowanie długofalowej współpracy z uczelniamioraz działania łączące świat biznesu ze środowiskami studenckimi.
„Te działania to m.in. uruchamianie programów stypendialnych, kierunków studiów pod patronatem Alior Banku, gdzie nasi eksperci są wykładowcami i wykładowczyniami. W pakiecie są też staże i merytoryczne konferencje” – wyliczał dyrektor.
Bank, promując innowacyjne metody uczenia się, chciał dopasować je do potrzeb i oczekiwań zmieniających się pokoleń pracowników.
„W przestrzeni o nazwie Alior Talks dostarczamy inspiracji rozwojowych w formacie krótkich filmów, nagrywanych w specjalnie wybudowanym studio TV Aliora, do którego zapraszamy ekspertów wewnętrznych oraz czołowych twórców z rynku” – tłumaczył Marek Bednarczyk.
Szef Pionu HR Alior Banku, zwrócił także uwagę na wyjątkowo ciekawą jego zdaniem edukacyjną inicjatywę banku, czyli Festiwale Rozwoju, organizowane w trzech polskich miastach: Warszawie, Krakowie i Gdańsku.
„Na festiwal zapraszani są czołowi mówcy z Polski i zagranicy oraz wewnętrzni eksperci i ekspertki banku. W tym roku poruszaliśmy m.in. temat sztucznej inteligencji, szukaliśmy zależności między sportem a przywództwem oraz analizowaliśmy czym jest well-being” – mówił dyrektor.
Oferta edukacyjna Alior Uniwersytetu dostępna jest dla 6500 pracowników banku, ale wkrótce dostęp zyskają też pracownicy spółek zależnych Alior Banku.
„Dowodem na sens naszych działań edukacyjnych, a zwłaszcza powołania Alior Uniwersytetu jest zdobyta nagroda w konkursie >>Pracodawca godny zaufania<< w kategorii Edukacja” – podkreślił dyrektor.
Nagroda za edukacyjne inicjatywy Aliora, to niejedyne wyróżnienie przyznane w ostatnim czasie bankowi. Alior Bank otrzymał również prestiżowy tytuł Top Employer Polska 2023 i 2024. Tytuł ten jest przyznawany najlepszym pracodawcom w kraju, którzy kładą nacisk na wprowadzanie wysokich standardów w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Bank został także laureatem nagrody „Wizjonerzy Zdrowia Wprost” w kategorii pracodawca, otrzymał certyfikat Friendly Workplace 2023 oraz wyróżnienie HRNJ – HR Najwyższej Jakości.
„To bardzo ważne dla nas wyróżnienia, które pokazują, że wsparcie, które okazujemy pracownikom, szczególnie to w zakresie zdrowia, ma głęboki sens” – ocenił Bednarczyk.
Bednarczyk dodaje, że doświadczenia ostatnich lat, związane z pandemią, a teraz wojną w Ukrainie odbiły się na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym Polaków.
„W Alior Banku podchodzimy do tego bardzo poważnie, dlatego oferujemy pracownikom wsparcie zdrowia fizycznego i mentalnego. Każdy pracownik banku ma wysokiej klasy pakiet prywatnej opieki medycznej, obejmujący bezpłatny dostęp do m.in. psychologa, psychiatry oraz stomatologa i rehabilitacji” – tłumaczył dyrektor.
Dodał, że poza usługami medycznymi, pracownicy mają też dostęp do platformy Mindgram (well-being), gdzie znajduje się szereg szkoleń, webinariów dotyczących zachowania równowagi psychofizycznej. Ponadto bank wprowadził tzw. „Dzień na U”, czyli dodatkowy pełnopłatny dzień na zrobienie przez pracownika nieobowiązkowych, pogłębionych badań medycznych.
Według szefa pionu HR w Alior Banku, na pracowników bardzo pozytywnie wpływają również inicjatywy charytatywne.
„Każdy znajdzie coś interesującego spośród szeregu inicjatyw, począwszy od wolontariatu, przez krwiodawstwo, po charytatywne akcje sportowe. Sport ma szczególne miejsce z sercach pracowników naszego banku, czego dowodem jest organizowana od lat Olimpiada Alior Banku” – wskazał Marek Bednarczyk.
W tegorocznej, dwunastej edycji uczestniczyło 550 pracowników banku, rywalizując w dziewięciu dyscyplinach.
Dyrektor podkreślał, że wszystkie działania Alior Banku – jako instytucji skoncentrowanej na innowacjach cyfrowych, rozwoju pracowników i wrażliwości społecznej – są zawarte w strategii biznesowej, której filarem są zaufanie i odpowiedzialność.
Już 18 maja 2025 roku Polki i Polacy udadzą się do urn wyborczych, by wziąć udział w wyborach prezydenckich. Zanim jednak wybierzemy nowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi głosowania, aby wszystko przebiegło sprawnie i bez zakłóceń.
W najbliższą niedzielę, 18 maja 2025 roku odbędzie się głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. To oznacza, że przez te 14 godzin wyborcy będą mieli czas, aby oddać swój głos na kandydata, którego uznają za najlepszego do sprawowania najwyższego urzędu w Polsce. Zanim jednak wyruszysz do lokalu, sprawdź czy masz ze sobą ważny dokument tożsamości i upewnij się, gdzie będziesz głosować.
Wyborca głosuje w obwodowej komisji wyborczej właściwej dla swojego stałego miejsca zameldowania lub tam, gdzie został wpisany do rejestru wyborców. Swoje dane odszukasz w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW) za pomocą aplikacji mObywatel, Profilu Zaufanego lub w urzędzie gminy.
Wykaz numerów i granic obwodów głosowania oraz lokalizacje obwodowych komisji wyborczych znajdziesz na stronie internetowej Urzędu Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl.
Wyborcy, którzy dopisali się do spisu wyborców w danym okręgu, udają się do wybranego wcześniej lokalu. Osoby, które otrzymały zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu, mogą oddać głos w dowolnym lokalu wyborczym. Uwaga! Zgubienie oświadczenia uniemożliwia oddanie głosu.
Przed otrzymaniem karty do głosowania od komisji, należy się wylegitymować dokumentem tożsamości. Może być to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub aplikacja mObywatel (tylko na terenie Polski).
W celu oddania ważnego głosu należy sprawdzić czy na dole karty do głosowania znajduje się odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej oraz Obwodowej Komisji Wyborczej.
Na tej samej stronie karty wydrukowana będzie lista kandydatów na Prezydenta RP z kratką obok każdego nazwiska. Aby prawidłowo zagłosować, należy postawić znak „X” w kratce obok jednego, wybranego kandydata. Znak „X” to zgodnie z kodeksem wyborczym co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki. Warto zwrócić uwagę, aby przecięcie się linii było wyraźne.
Głos będzie nieważny, gdy postawimy znak „X”:
– obok nazwiska więcej niż jednego kandydata,
– nie postawimy go wcale,
– umieścimy poprawny znak, ale poza kratką.
Instrukcja oddania prawidłowego głosu znajduje się w dolnej części karty do głosowania, a w razie wątpliwości można zwrócić się do członków Obwodowej Komisji Wyborczej.
Na stronie www.wybory.gov.pl/prezydent2025 znajdziesz pełne informacje dotyczące głosowania, zarówno w kraju, jak i za granicą. Oprócz tego dostępne są również zasady głosowania dla osób niepełnosprawnych i seniorów oraz szczegółowe dane na temat kandydatów.
Kampania wyborcza zakończy się 16 maja 2025 r. o godz. 24.00. Pamiętajmy, że od zakończenia kampanii wyborczej do zakończenia pierwszej tury wyborów prezydenckich zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, a także wygłaszanie przemówień i rozpowszechnianie materiałów wyborczych.
Świnoujście zaprasza na niezapomnianą Noc Muzeów – 17 maja 2025 roku. To będzie wieczór pełny historii, kolorowych iluminacji, zabawy, a także poważnych rozmów o przyszłości miasta. Tegoroczne obchody, organizowane we współpracy Gminy Miasta Świnoujście i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, zyskają unikalną oprawę dzięki obecności okrętu Marynarki Wojennej RP oraz specjalnej iluminacji zabytkowych budynków dawnej stoczni w Basenie Północnym.
Kulminacyjnym punktem programu będzie debata „Basen Północny – żeglarze, kultura, apartamenty, a może muzeum?”, która odbędzie się na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej ORP Toruń, specjalnie udostępnionym przez 8. Flotyllę. To wydarzenie o szczególnej randze – zarówno ze względu na wyjątkowe miejsce, jak i na wagę poruszanych tematów.
Głos zabiorą wybitni goście: urbaniści, architekci, muzealnicy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz miasta. Ich wiedza i doświadczenie mają pomóc wspólnie wytyczyć kierunek zagospodarowania Basenu Północnego – jednej z najcenniejszych i najbardziej symbolicznych przestrzeni w Świnoujściu.
W debacie na pokładzie ORP Toruń wezmą udział wybitni goście, których wiedza i doświadczenie mają pomóc wyznaczyć kierunek przyszłego zagospodarowania Basenu Północnego. Wśród prelegentów znajdą się:
· Joanna Agatowska – Prezydent Świnoujścia, która zainicjuje debatę wystąpieniem „Brama Świny – brama Polski, czyli czym w przyszłości może być Basen Północny”.
· Dr Tomasz Cykalewicz – urbanista i architekt, członek Komisji Kształtowania Polski Północnej PAN, ekspert Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie urbanistyki, który zaprezentuje temat „Plan zagospodarowania Basenu Północnego – nowe wyzwania”.
· Marcin Karasiński – dyrektor Festiwalu Wisły i wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej, armator i popularyzator turystyki rzecznej, który wystąpi z prelekcją „Odra w życiu regionu. Festiwal rzeki”.
· Piotr Twardochleb – inżynier transportu, ekspert gospodarki morskiej i współautor wielu projektów infrastruktury portowej, który przedstawi koncepcję „Cruise Terminal Świnoujście – o możliwości utworzenia pierwszego w Polsce terminalu dla oceanicznych statków wycieczkowych”.
· Dr Robert Domżał – archeolog i historyk, były dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przewodniczący międzynarodowego komitetu ekspertów UNESCO ds. podwodnego dziedzictwa kulturowego, który opowie „Dlaczego Pomorze Zachodnie zasługuje na prawdziwe Muzeum Morskie”.
· Michał Czasnojć – doświadczony architekt i autor licznych koncepcji adaptacji zabytkowych obiektów na cele muzealne i kulturalne, który zaprezentuje referat „Muzeum Morskie w Basenie Północnym – możliwości, szanse, realia”.
Moderowana dyskusja odbędzie się z udziałem mieszkańców i gości – żeglarzy, ludzi kultury, społeczników i wszystkich, którym zależy na przyszłości Świnoujścia.
Wstęp na debatę jest bezpłatny, ale liczba miejsc na pokładzie okrętu ograniczona – zaproszenia można odbierać w Centrum Informacji Turystycznej. Dla pozostałych przygotowano transmisję online na stronie www.basenpolnocny.pl oraz telebim w porcie jachtowym.
Jedną z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów w Świnoujściu będzie prezentacja legendarnego holownika MV „Kuna” z 1884 roku – najstarszej wciąż czynnej jednostki tego typu na świecie. Ten zabytkowy lodołamacz, który przetrwał dwie wojny światowe i ponad 140 lat żeglugi, zacumuje przy Basenie Północnym, gdzie mieszkańcy i goście będą mogli go z bliska podziwiać i poznać jego niezwykłą historię.
Noc Muzeów to także wiele innych wydarzeń
· Pokazy dawnych rzemiosł i klasycznego nurkowania
· Spotkania z historią i filmem (projekcja filmu „Wyszli” Ryszarda Szczepańskiego, gawęda historyczna dr Józefa Plucińskiego)
· Wieczorny koncert chóru LOGOS w Galerii ms44
· Prezentacja najstarszego zachowanego na świecie holownika MV „Kuna” z 1884 r.
· Spacer z przewodnikami po zabytkowej stoczni
· Widowisko teatru ognia w historycznej scenerii
O godzinie 21:30 rozbłyśnie iluminacja Basenu Północnego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów jest wolny – w tym również do Fortu Zachodniego (18:00–22:00) i Fortu Anioła (18:00–24:00).
W piątek, 11 kwietnia 2025 roku, boisko sportowe przy ul. Białoruskiej w Świnoujściu stało się areną dziecięcych emocji, radości i sportowej rywalizacji. Wszystko za sprawą turnieju piłkarskiego „Cykl turniejów o Puchar GAZ-SYSTEM”, którego gospodarzem był Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. Patronat nad wydarzeniem objął Główny Sponsor – Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Na murawie zmierzyli się młodzi piłkarze z roczników 2018–2019, reprezentujący siedem klubów z regionu. W turnieju udział wzięły:
Akademia Piłkarska Football Factory Wolin (1 drużyna)
Jantar Dziwnów (2 drużyny)
Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście (2 drużyny)
Mecze rozgrywane były w atmosferze pełnej sportowego ducha i dziecięcej radości. Młodzi zawodnicy z zapałem rywalizowali na boisku, ale przede wszystkim – bawili się piłką. Każda udana akcja, każda bramka, każda interwencja bramkarza wywoływała uśmiechy na twarzach dzieci i żywe reakcje zgromadzonych licznie rodziców oraz opiekunów.
Turniej nie tylko integrował środowisko młodych sportowców, ale także stanowił prawdziwe święto rodzinne. Organizatorzy zadbali o atmosferę – na uczestników czekały słodkie przekąski, owoce, napoje oraz gorąca pizza, która cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród młodych i starszych kibiców.
Po zakończeniu rywalizacji wszystkie drużyny zostały uhonorowane pamiątkowymi pucharami, a każdy zawodnik otrzymał indywidualny medal – symbol zaangażowania, wysiłku i piłkarskiej pasji.
– Dziękujemy wszystkim drużynom za udział i wspaniałą grę, rodzicom i opiekunom za kulturalny doping, a GAZ-SYSTEM S.A. za objęcie wydarzenia patronatem. Dzięki takiemu wsparciu możemy wspólnie rozwijać pasję do sportu wśród najmłodszych – podsumował Zarząd Klubu Sportowego Prawobrzeże Świnoujście.
To wydarzenie pokazało, że futbol łączy pokolenia, uczy współpracy i przynosi radość – zwłaszcza, gdy na boisku króluje uśmiech i entuzjazm najmłodszych.
W ramach cyklu „Środy w Muzeum”, już jutro – 14 maja o godzinie 17:00 – w gościnnych murach Muzeum Rybołówstwa Morskiego odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Tematem będą dwa tragiczne wydarzenia w historii polskiego rybołówstwa dalekomorskiego – zatonięcie lugrotrawlerów „Czubatka” i „Cyranka”, należących do floty Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra”.
O wydarzeniach, które na zawsze zapisały się w pamięci ludzi morza, opowiedzą dr Józef Pluciński oraz dr Konstanty Chłapowski – historycy, którzy przybliżą ich dramatyczne kulisy. Przywołane zostaną również wspomnienia ówczesnego motorzysty z jednostki „Sowa”, który uczestniczył w identyfikacji ofiar katastrofy. Jego relacja, spisana przez pracowników Muzeum w 2013 roku, wniesie osobisty i emocjonalny wymiar tragedii.
Spotkanie będzie nie tylko hołdem złożonym tym, którzy nie powrócili z morza, ale również okazją do refleksji nad ceną, jaką często płacili rybacy i marynarze za swoją pracę – daleko od brzegów, w cieniu rybackich sieci i morskich sztormów.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, pasjonatów historii oraz miłośników morza.
W dniu 8 maja 2025 r. na Stadionie Miejskim w Świnoujściu odbyły się kolejne zawody z cyklu „Czwartki Lekkoatletyczne”, które zgromadziły na starcie najmłodszych zawodników, wchodzących dopiero w świat sportu. Wzięli oni udział w następujących konkurencjach: bieg na dystansie 60 m, 300 m, 600 m, 1000 m, skok w dal i rzut piłeczką palantową.
Celem zawodów jest propagowanie lekkiej atletyki oraz wybranie najlepszych młodych sportowców, którzy będą mieli szansę zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami z całego kraju w Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych, który odbędzie się w Łodzi w dniach 21-22 czerwca 2025 r.
Poniżej prezentujemy najlepsze wyniki VI zawodów (pełny komunikat umieszczony na stronie www.osir.swinoujscie ).
Dziewczęta 60 m:
20014 i młodsi – Jagoda Tomczyk SP4 – 10,70
2013 – Helena Grudzień STSG – 8,86
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 8,78
Chłopcy 1000 m:
2014 i młodsi – Oskar Muszyński SP6 – 4,29
Dziewczęta Skok w dal:
2014 i młodsi – Nikola Raczyńska SP2 – 2,77
2013 – Natalia Smolińska SP6 – 3,97
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 4,08
Chłopcy Skok w dal:
2014 i młodsi – Julian Wiśniewski SP6 – 3,07
Dziewczęta Rzut piłeczką palantową:
2014 i młodsi – Wiktoria Lesnau SP6 – 11 m
2013 – Natalia Włodarczyk SP6- 21,5 m
2012 – Alicja Wiśniewska SP1 – 23 m
Chłopcy Rzut piłeczką palantową:
2013 – Kacper Lesnau SP6 – 30 m
2012 – Michał Szepke SP1 – 40 m
Młodym sportowcom gratulujemy i życzymy sukcesów podczas Finału Miejskiego, który odbędzie się 22 maja 2025 r. o godzinie 16.00 na Stadionie Miejskim w Świnoujściu.
Serdecznie zapraszamy.
OSiR „Wyspiarz”
O godz. 16.00 w tunelu pod Świną wprowadzono ruch wahadłowy. W Świnoujściu tworzą się korki. Cały czas kursują promy na przeprawie w centrum miasta.
Przypomnijmy, w niedzielę (11.05) około godz. 14.30 w tunelu pod Świną doszło do kolizji drogowej. Czołowo zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Na miejsce wezwano policję. Nie było osób poszkodowanych.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZamknijDowiedz się więcej