Materiał partnera

Analizujemy Indeks Zdrowych Miast 2023. Które miejsce zajął Poznań?

Opublikowano

w dniu

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego trwanie życia w zdrowiu wydłużyło się o rok dla mężczyzn, a także pół roku dla kobiet. Jednak, aby utrzymać tak optymistyczne wyniki, warto dbać o jak najlepsze warunki funkcjonowania, w tym sytuację mieszkalną. W dzisiejszej publikacji analizujemy najważniejsze parametry zdrowotne w kontekście stolicy Wielkopolski. Zatem, które miejsce zajmuje Poznań w Indeksie Zdrowych Miast 2023 i jakie czynniki zostały wzięte pod uwagę? Sprawdźmy to!

Indeks Zdrowych Miast 2023

Dokument będący bazą dzisiejszego opracowania stanowi drugą edycję i dedykowany jest porównywaniu potencjału miast na prawach powiatu. Bieżące zestawienie skupia się jednocześnie na tym czynniku, który w dużym stopniu determinuje atrakcyjność dla potencjalnych mieszkańców oraz inwestorów, czyli zdrowiu.

To bowiem wigor i energiczność wszystkich rezydentów wpływa na sukces gospodarczy samego miasta, ale również wiele innych faktorów. W konsekwencji, działania podjęte przez władze mogą przyczynić się do zainteresowania kolejnych obywateli – do tych zadań zalicza się między innymi rozbudowę infrastruktury rowerowej, zarządzanie zielenią lub troskę o jakość powietrza. Co to oznacza w praktyce?

Poznań pod lupą

Miasto koziołków uplasowało się tuż za podium zestawienia, osiągając czwartą lokatę, co stanowi niezwykle dobry wynik. Ranking zawiera kilka kluczowych części ewaluacji, które wspólnie utworzyły ostateczny wynik.

Zdrowie

Pierwszy zakres dotyczył obszaru samego zdrowia. Specjaliści brali pod uwagę realizowane programy dotyczące profilaktyki chorób, a także promocji zdrowia. Dodatkowym bodźcem były również aspekty ekonomiczne powyższych działań.

Co ciekawe, Poznań wykazał ogromny postęp, w porównaniu do rezultatów z 2020 roku. I tak miasto uplasowało się na trzeciej pozycji, a to oznacza poprawę aż o cztery miejsca. Jak widać, stolica Wielkopolski jest świadoma zagrożeń, związanych z dzisiejszym trybem życia w aglomeracjach, a jednocześnie dostarcza szeregu skutecznych narzędzi, które mają na celu wykreowanie przyjaznych warunków funkcjonowania. Jeżeli aspekt zdrowotny jest dla Ciebie niezbędnym komponentem selekcji, sprawdź lokale na sprzedaż w Poznaniu z portalu Gethome.pl.

Ludność i pokolenia

Drugie ogniwo analizy wykorzystuje informacje zawarte w Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Badanie w tym obszarze skupia się na rezultatach obserwowanych procesów demograficznych, a także sytuacją zdrowotną wszystkich mieszkańców. Rzetelny raport dostępnych danych pozwolił na wyróżnienie Poznania również w  tej kategorii!

Edukacja

Poznań odegrał znaczącą rolę także w obszarze edukacji – miasto zajęło bowiem siódmą pozycję. Autorzy opracowania podkreślają bowiem, że odpowiedzialne kształcenie odgrywa ogromną rolę dla budowania właściwych postaw prozdrowotnych, a w rezultacie samego wigoru. 

Eksperci akcentują zależność pomiędzy jakością otrzymanej edukacji oraz trybem życia, który ukazuje znacznie bardziej pozytywny charakter. To oznacza, że budowanie zdrowych nawyków zaczyna się już od najmłodszych lat!

Mieszkalnictwo

Tytułowy parametr ma bardzo duży wpływ na dobrostan mieszkańców, również w kontekście samego zdrowia. Niedobory w tym zakresie mogą obniżać poczucie równowagi i asekuracji, co obniża samopoczucie oraz tendencję do zakładania rodzin.

To właśnie ilość dostępnych ofert nieruchomości jest tutaj kluczowym wskaźnikiem, który może generować sporo realnych wyzwań – bezdomność lub przeludnienie. Ponownie Poznań wyróżnia się tendencją wzrostową, polepszając swą ofertę i uzyskując piątą lokatę. Jak wyglądają bieżące warunki na poznańskim rynku nieruchomości?

W pierwszej kolejności należy odwiedzić serwis Urzędu Statystycznego. Liczba mieszkań oddanych do użytku od stycznia do września tego roku wyniosła niemal 4000 sztuk, co oznacza wzrost. Dodatkowym źródłem informacji jest serwis https://gethome.pl/, który zbiera najlepsze oferty mieszkań na wynajem lub zakup – szybka weryfikacja pokazuje możliwość kupna aż 2351 mieszkań z rynku pierwotnego oraz 466 mieszkań pochodzących z rynku wtórnego!

Indeks Zdrowych Miast zwraca uwagę na kilka istotnych właściwości, które decydują o praktyczności i funkcjonalności dla samych lokatorów. Aspekt jakości odnosi się do standardu prezentowanych obiektów, w tym dostępu do wody, braku groźnego zagrzybienia oraz układu zapewniającego skuteczne odprowadzanie wszelkich nieczystości.

Środowisko

Ostatnim punktem, który zostanie przytoczony w trakcie odkrywania zasobów Poznania, jest dystrykt ekosfery. Na co zwracano szczególną uwagę podczas realizacji ankiety?

Kluczowym parametrem jest czystość samego powietrza. Wszelkie nieprawidłowości prowadzą bowiem do niebezpiecznych chorób układu oddechowego, ale nie tylko. Do innych zagrożeń zalicza się również zanieczyszczenie ziemi i wód. To władze miasta mają instrumentu umożliwiające ochronę przyrody i odpowiednie zarządzanie generowanymi odpadami. Czy stolica Wielkopolski spełnia te wymogi?

Zdecydowanie, o czym świadczy trzecia pozycja w rankingu. Miasto udostępnia także szereg terenów zielonych, które zapewniają relaks i kontakt z naturą. Świetną propozycją dla przyszłych lokatorów są grunwaldzkie mieszkania do wynajęcia w Poznaniu z propozycji Gethome.pl. Lokalizacja wyróżnia się bliskością Lasku Marcelińskiego, a jednocześnie doskonałą komunikacją z centrum miasta.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version