Właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżenia chodnika już 3 godziny po ustaniu opadów. Wielu z naszych Czytelników dzwoniło do nas, skarżąc się na nieodśnieżone chodniki wielu wspólnot mieszkaniowych. Także boczne ulice pozostawiają wiele do życzenia.
Zgodnie prawem, to właściciel nieruchomości ma również obowiązek odśnieżenia i skucia lodu z chodników przy nieruchomości. Przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Minimalna szerokość odśnieżania chodników powinna wynosić 1,5 m tak aby dwie przechodzące obok siebie osoby mogły się swobodnie minąć.
Jeśli właściciel nie zrobi tego, to może dostać mandat. Grzywna wynosi najczęściej 100 zł, ale maksymalna wysokość to 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu oznacza skierowanie sprawy do sądu. Ten może wymierzyć karę nawet 5000 złotych.
Zarządcami nieruchomości – o ile zostali powołani – najczęściej są: Gmina, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Jeśli zarządcy brak, jak na przykład w niektórych mieszkaniach bezczynszowych, to za odśnieżanie odpowiadają sami właściciele mieszkań. Mogą jednak skorzystać z usług firmy. Za nieszczęśliwy wypadek, do którego przyczyniło się nieodśnieżenie chodnika, odpowiada właściciel posesji, chodnika lub drogi. Do niego należy zwrócić się z ewentualnymi roszczeniami, jeżeli przytrafi nam się wypadek.
Anonim temu
30 listopada 2023 na 08:26
kto odpowiada za odśnieżanie ulic oraz parkingów miejskich? Poko co odśnieżane są jedynie główne uloce w mieście.
㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu
26 lutego 2018 na 16:38
„Chodnik jest mój, kiedy muszę go odśnieżyć, ale nie jest mój, kiedy chcę się na nim napić piwa.”
MIESZKANIEC temu
26 lutego 2018 na 11:19
CIEKAWE CZY FIRMA SPRZĄTAJACA ODŚNIEŻYŁA I POSYPAŁA CAŁĄ POSESJE PRZY ULICY POZNAŃSKIEJ 1-15 RANO NIC NIE ZROBIONE WSPÓLNOTA OD STRONY RYNKU ZIELONEGO