Przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz belgijsko-katarskiego konsorcjum DEME CONCESSIONS N.V. i QTERMINALS W.L.L., inwestora głębokowodnego terminalu kontenerowego spotkali się z Januszem Żmurkiewiczem, prezydentem Świnoujścia.
W trakcie spotkania prezydent Żmurkiewicz przedstawił ogólne informacje na temat miasta, specyfiki jego głównych obszarów oraz potrzeb mieszkańców. Kolejna duża inwestycja, czyli powstanie terminalu kontenerowego oznaczać będzie przychody budżetu miasta z tytułu podatków, ale również szansę rozwoju dla całego regionu, w tym powstanie atrakcyjnych miejsc pracy w nowoczesnym przedsiębiorstwie o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Prezydent podkreślił pozytywny stosunek do inwestora terminalu kontenerowego.
Przedstawiciele Konsorcjum zaprezentowali profil Konsorcjum, zakres działania firm wchodzących w jego skład oraz zamiary inwestycyjne. Omówiona została również koncepcja głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, czyli w znakomitej lokalizacji takiego terminalu w regionie North Range, który obecnie rozciąga się od portu Le Havre do Gdańska, oraz sytuacja na bałtyckim rynku kontenerowym i perspektywy rozwoju tego rynku.
Uczestnicy spotkania zgodnie podkreśli potrzebę rozwijania dialogu pomiędzy stronami, tak by wypracować wzajemne zaufanie i wzmacniać społeczną akceptację dla inwestycji w Porcie Szczecin Świnoujście. Tym bardziej, że inwestor w ofercie złożonej w postępowaniu przetargowym zobowiązał się do przeprowadzenia działań na rzecz lokalnej społeczności uzgodnionych z samorządem Świnoujścia o wartości co najmniej 5 mln euro. Rozmówcy omówili ogólny harmonogram inwestycji oraz działania planowane w najbliższym czasie.
Terminal będzie wyposażony w niskoemisyjny sprzęt przeładunkowy, zgodnie z najwyższymi ekologicznymi normami. Terminal w Świnoujściu będzie stanowił infrastrukturę podwójnego wykorzystania, czyli cywilną infrastrukturę, która może służyć do obsługi ładunków wojskowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogram nowy terminal powinien rozpocząć działalność w roku 2028.
Klienci terminalu będą mogli również w niedalekiej przyszłości korzystać z nowego toru wodnego prowadzącego do portu w Świnoujściu. W maju 2023 Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Budowa i rozbudowa infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu w latach 2023 – 2029”. Realizacja programu zapewni odpowiednią, bezpieczną infrastrukturę dostępową dla terminali znajdujących się w Szczecinie i Świnoujściu.
Źródło: https://www.facebook.com/PortSzczecinSwinoujscie
observator temu
23 listopada 2023 na 13:43
Czy osoby będące gośćmi Prezydenta Miasta tj.
Przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz belgijsko-katarskiego konsorcjum DEME CONCESSIONS N.V. i QTERMINALS W.L.L., inwestora głębokowodnego terminalu kontenerowego – zostali poinformowani, że od kilku lat trwa sprzeciw mieszkańców Świnoujścia, a szczególnie prawobrzeżnej części miasta? Czy ten protestujący suweren po prostu nie liczy się?????
Anonim temu
23 listopada 2023 na 10:54
Jakież to informacje mógł przedstawić staruszek oderwany od rzeczywistości? Czy dotychczasowe doświadczenia z wszelakimi inwestorami nie dały mu do myślenia i znów kierownik magistratu będzie dumnie się przechadzał po urzędzie z uszami owiniętymi inwestorskim makaronem.