Już za kilka dni rusza 30. odsłona Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Poświęcony różnorodności muzyki łotewskiej odbędzie się w najpiękniejszych miejscach koncertowych Uznamu w dn. 16 września – 7 października . Za sprawą 26 koncertów, w których weźmie udział łącznie ponad 200 muzyków, niemiecka i polska strona wyspy Uznam będzie miejscem największego festiwalu muzyki łotewskiej, poza Łotwą, na całym świecie.
Całą uwagę w tym roku przyciąga młode pokolenie łotewskich muzyków. Ich wyjątkowe wizje muzyczne i emocje zaczarują wyspę Uznam od Peenemünde aż po Świnoujście, od konserwatywnego regionu Kaiserbäder i innych nadbałtyckich kurortów aż po Zatokę Uznamską.
„Wręcz niewiarygodne, jak muzyka tworzona przez młode pokolenie Łotwy potrafi porwać słuchaczy, skłonić ich do refleksji, rozpalić na nowo więź między pokoleniami i krajami” — mówi dyrektor Uznamskiego Festiwalu Muzyki, ciesząc się na nadchodzący sezon. Festiwal przybliża szerokie spektrum łotewskiej kultury muzycznej, kontynuuje Hummel.
Spektrum rozciąga się od średniowiecznej muzyki sakralnej i wiejskiego folkloru do klasycznej pieśni i opery oraz dużych koncertów symfonicznych w znajdującej się w Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde elektrowni – największego zabytku przemysłowego regionu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
Cieszący się dużym uznaniem artyści, tacy jak łotewski pianista Georgijs Osokins czy Magdalena Ceple, obecna laureatka nagrody Usedom Music Prize Fundacji Oscara i Very Ritter, będą częścią utalentowanej młodej elity muzycznej wzbogacającej tegoroczny festiwal.
Po wyprzedanym koncercie inauguracyjnym w Peenemünde z udziałem Filharmonii Bałtyckiej i Kristjana Järviego najważniejszymi wydarzeniami pierwszego tygodnia festiwalu będzie recital pieśni łotewskiej gwiazdy sopranu Mariny Rebeki. W niedzielę, 17 września, o godzinie 19:30 w kościele ewangelickim w nadmorskim kurorcie Ahlbeck, Rebeka, w towarzystwie pianisty Mathieu
Pordoya, zabierze słuchaczy w muzyczną podróż po dorobku Giuseppe Verdiego i Gabriela Fauré. Od czasu występów na najważniejszych scenach, takich jak Festiwal w Salzburgu, La Scala w Mediolanie i Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Marina Rebeka ugruntowała swoją pozycję wśród elity świata opery. I szczególnie we włoskim repertuarze operowym jej mistrzowska interpretacja nie ma sobie równych. Ponadto przenosi pieśni ludowe swojej ojczyzny do starego kościoła rybackiego w lesie nad brzegiem morza. Następnego dnia Schola Cantorum Riga wykona późnośredniowieczne pieśni z Północy w kościele ewangelickim w Kromninie. W centrum uwagi znajdzie się XIV-wieczny hamburski śpiew chóralny „Wie der Morgenstern im Nebel”. Obydwa wydarzenia rozpoczną się o godzinie 19:30.
Z uwagi na obecną sytuacją geopolityczną, program Uznamskiego Festiwalu Muzyki pokazuje również głęboką więź między Niemcami i Łotwą w ich wspólnych wysiłkach na rzecz promowania pokoju i harmonii. Szczególnie w czasach, gdy Ukraina cierpi z powodu rosyjskiej agresji, widoczny jest silny sojusz między krajami, który wyraża się również w sztuce, a zwłaszcza w muzyce.
„Muzykę można rozumieć jako niezrównane medium, które pozwala nam głębiej wniknąć w duszę łotewskiej kultury i jej bogatą historię. W czasach niepewności i niepokojów ważne jest, aby celebrować tę różnorodność kulturową i wykorzystywać ją jako pomost zrozumienia i solidarności” — podkreśla Thomas Hummel. Specjalny koncert Charkowskiego Festiwalu Muzycznego w Miejskim Domu Kultury 27 września w Świnoujściu z udziałem ukraińskich muzyków grających muzykę ukraińskich kompozytorów umocni tę więź, której wojna nie może zniszczyć.