Mimo systematycznie prowadzonego odkomarzania, te uciążliwe owady znów dały o sobie znać. Potrafią uprzykrzyć każdy spacer, czy spotkanie na wolnym powietrzu, nawet zwykłe zakupy.
Geograficzne położenie Świnoujścia jest naszą niewątpliwą atrakcją, ale też – niestety – rajem dla komarów. Jako miasto położone na wyspach, otoczone zewsząd wodami, mając w sąsiedztwie lasy i dużo terenów podmokłych, jest idealnym miejsce do wylęgania się tym owadów. Jeśli do tego dojdzie sprzyjająca temu pogoda – ciepło i opady deszczu – to komary niczego więcej już nie potrzebują… Jakby tego było mało, deszcze powodują, że środek który jest używany do walki z komarami, przestaje być skuteczny.
Dodatkowo miasto może odkomarzać tylko tereny, które należą do gminy. Najskuteczniejsza walka, czyli opryskiwanie larw, nie może być przeprowadzone na terenach pobliskiego Wolińskiego Parku Narodowego, obszarów Natura 2000, a to właśnie tam są największe na terenie gminy miejsca wylęgu komarów. Miasto nie może też odkomarzać lasów państwowych, czy prywatnych terenów.
Likwidacja dorosłych komarów trwa około 2 – 3 tygodnie i nie jest w pełni skuteczna. Trzeba też pamiętać, że opryski nie działają selektywnie i likwidując komary, uśmiercają także pożyteczne owady np. pszczołowate.
W tym roku zwalczanie komarów rozpoczęło się 10 maja i potrwa do końca sierpnia. Odkomarzanie przeprowadzane jest poprzez:
1. Aplikację larwicydów na terenach podmokłych, tzw. wylewki. Zastosowanie preparatu powoduje zwalczanie larw komarów a tym samym przekształceniu ich w osobniki dorosłe, których zwalczanie jest mniej skuteczne.
2. Odymianie terenów zurbanizowanych i rekreacyjnych z użyciem specjalnego środka chemicznego. Odkomarzanie z użyciem środka chemicznego prowadzone jest, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (bezwietrznie i bez opadów).
Każdego dnia odkomarzane jest zarówno lewobrzeże jak i prawobrzeże miasta.
A co może robić każdy z nas ? Chronić się środkami osobistymi, wychodząc na spacer ubierać w odzież o jasnej kolorystyce, systematycznie sprawdzać i udrażniać rynny, regularnie wymieniać wodę w małych zbiornikach, na przydomowych posesjach i ogrodach likwidować miejsca, przedmioty, w którym po opadach deszczu gromadzi się woda, warto także zarybiać przydomowe oczka wodne.
Anonim temu
23 sierpnia 2023 na 22:30
Byliśmy przez 2 tygodnie na Mazurach,, nie mam pojęcia co oni robią,,,, ale nie było żadnego komara,,,, byliśmy w lesie nad sama wodą i było czysto od tych owadów. Pogoda była podobna,, deszcz słońce ciepełko,,, nawet zapory przeciwko owadom nie zaslanialismy na noc,, może należy zapytać,,,, jak oni to robią,,,, pozdrawiamy i życzymy wszystkim wczasowicza spacerów…. Bez komarów
Anonim temu
26 sierpnia 2023 na 15:34
.p