WIADOMOŚCI

Po-Morskie Opowieści – muzyczno-literackie spotkanie na Grodzisku w Lubinie

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Porozmawiajmy o morzu i Pomorzu! W dniach 25-26 sierpnia 2023 r., spotkamy się w Lubinie na wyspie Wolin, by posłuchać i porozmawiać o morskiej kulturze, historii, podróżach, oraz tożsamości Pomorza Zachodniego i naszych wysp.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Spotkanie zaczniemy w piątek 25 sierpnia od rozmowy z dr. Wojciechem Filipowiakiem z Polskiej Akademii Nauk, który opowie nam o Jomsborgu – mitycznej osadzie wikingów na wyspie Wolin, która zapisała się historii i legendach jako piracki potęga. Ile prawdy jest w tym micie? Czym był średniowieczny Wolin, a czym Jomsborg? Jak bardzo nasze wyspy były związane ze Skandynawią? I w końcu: czy wiemy gdzie Jomsborg się znajdował?

Następnie dokonamy skoku w teraźniejszość. Piotr Oleksy porozmawia z Tomaszem Słomczyńskim i Maciejem Robertem o współczesnych polskich wybrzeżach i brzegach – morskich, rzecznych i bezrzecznych. O tym, czy widzimy jeszcze otaczającą nas wodę i czujemy jej naturalny rytm? Czy jesteśmy w stanie obronić wybrzeża przed betonozą? Będzie to spotkaniu autorów patrzących na ten problem z trzech różnych perspektyw. Piotr Oleksy jest mieszkańcem Lubina i autorem książki „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Tomasz Słomczyński, od zawsze związany z Trójmiastem jest dziennikarzem i autorem książek „Kaszëbë” oraz „Sopoty”. Natomiast Maciej Robert, poeta i krytyk literacki wydał niedawno książkę pt. „Rzeki, których nie ma”.

Następnego dnia, czyli w sobotę 26 sierpnia udamy się w prawdziwą morską podróż. Paulina Reiter, dziennikarka Wysokich Obcasów, opowie nam o historii Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła świat. Reiter jest autorką książki „Samotne oceany” – i biografii tej słynnej, choć nieco zapomnianej żeglarki. 

Spotkanie zakończy muzyczna opowieść o historii morskich podróży w wykonaniu Marka Szurawskiego oraz Filipa Dąbrowskiego. Szurawski to legenda sceny szantowej, członek zespołu Stare Dzwony, oraz znakomity gawędziarz. W projekcie, w którym opowiada o ludziach, okrętach i życiu na pokładzie, zawsze wciągając publiczność do wspólnego śpiewania, młodzieńczą energią wspiera go syn.

Nie zabraknie atrakcji również dla najmłodszych. 25 sierpnia, równolegle ze spotkaniami dyskusyjnymi, zapraszamy ich do zabawy organizowanej przez Loczka – znanego w regionie animatora. Natomiast 26 sierpnia zajęcia malarskie na tarasie widokowym poprowadzi Katarzyna Trochimczuk (organizatorzy zapewniają potrzebne przybory). 

Organizatorami są Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” oraz Fundacja Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych. Koncert został dofinansowany przez Gminę Międzyzdroje oraz Nadleśnictwo Międzyzdroje.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version