Budowa domu dla każdego z nas jest dużym przedsięwzięciem. Jeżeli zabierasz się za to po raz pierwszy, możesz mieć wrażenie, że ilość spraw, o których trzeba pamiętać jest przytłaczająca. Prawdą jest, że kwestie, jakimi trzeba się zająć niejednokrotnie mnożą się z każdym kolejnym dniem planowania budowy. O czym jednak warto skupić się szczególnie? Co jest ważne podczas budowy domu?
Zielone światło do rozpoczęcia budowy
Aby w ogóle móc rozpocząć budowę wymarzonego domu, w pierwszej kolejności zająć trzeba się kwestiami urzędowymi. Wśród nich oczywiście przewija się kwestia pozwolenia na budowę. Czy jego uzyskanie jest konieczne? A może wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy? W tym względzie trzeba prześledzić aktualne przepisy. Te bowiem mogą się zmieniać, i to, co w sprawie pozwolenia na budowę obowiązuje w danym roku, w kolejnym może wyglądać już zupełnie inaczej. Do tej pory wyglądało to tak, że jeśli planowany budynek spełnia określone wymagania dotyczące powierzchni czy kubatury, możliwe było rozpoczęcie budowy na podstawie zgłoszenia do urzędu, bez konieczności uzyskania oficjalnej zgody na piśmie. Aktualnie obowiązujące przepisy nadal zdają się podtrzymywać te zapisy, ale warto prześledzić, jakie dokładnie warunki trzeba spełnić, aby móc budować na podstawie zgłoszenia. Znaczenie mogą mieć na przykład takie szczegóły jak rodzaj zabudowy, czyli czy chodzi o budynek jedno- czy wielorodzinny albo też to, w jakiej odległości od granicy działki ma znajdować się przyszły dom.
Obowiązkowy dziennik budowy
Jeśli sądzisz, że dziennik budowy to jedynie zeszyt na zapiski dotyczące ważnych spraw, jesteś w błędzie. Dziennik budowy jest bardzo ważnym dokumentem, który obowiązuje dla każdego obiektu budowlanego. Powinien być zarejestrowany w Starostwie Powiatowym i opieczętowany. Wpisów do dziennika dokonuje najczęściej kierownik budowy, ale może być to też projektant, inspektor nadzoru budowlanego, geodeta czy pracownicy nadzoru budowlanego. Do dziennika dołączane są też rysunki techniczne.
Nie istnieje jeden obowiązujący wzór dziennika budowy, ponieważ wiele zależy od charakteru budowanego obiektu. Ważne jest, aby dokument zawierał kluczowe informacje dotyczące postępów prac, zmian w projekcie, ważnych decyzji podejmowanych przez zespół budowlany. Można również uwzględnić informacje dotyczące dostaw materiałów, czasu pracy zespołu, wykonanych inspekcji oraz wszelkich kwestii bezpieczeństwa związanych z budową.
Kto, za co odpowiada?
Za nadzór prac odpowiedzialny jest kierownik budowy. Wspólnie z architektem planuje dostawy materiałów budowlanych i próbuje stawić czoła ewentualnym problemom technicznym. Jednakże jako inwestor i zleceniodawca robót masz wpływ na wybór wykonawców, czyli ekipy budowlanej. To od niej zależy jakość wykonania prac, na co składa się nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim doświadczenie i praktyczne umiejętności. Jeśli masz możliwość, warto zatrudnić ekipę z polecenia lub skonsultować opinie o danej firmie w sieci.
Ważnym dylematem jest wywóz gruzu z budowy. Generalnie, za gospodarowanie odpadami powstałymi na skutek prowadzenia prac budowlanych odpowiada wytwórca, czyli ekipa budowlana. To dlatego bardzo często firmy budowlane współpracują z profesjonalnymi przedsiębiorstwami zajmującymi się wywozem gruzu z placów budowy. Jeśli jednak umowa stanowi inaczej, powinieneś pamiętać, by zaopatrzyć się w kontener na gruz. Dobra wiadomość jest taka, że możesz odpłatnie go wynająć, a po jego zapełnieniu firma podstawiająca pojemnik odbierze go wraz z zawartością.
Sprzątanie po budowie
Nie myśl o sprzątaniu po budowie dopiero po jej zakończeniu. Jeśli chcesz uniknąć niespodzianek, zaplanuj wszystko, na co masz wpływ, a co związane jest z budową, czyli również końcowy jej etap, jak sprzątanie. Odpady po budowie to nie tylko kwestia gruzu takiego jak cegły, beton czy ceramika. To również opakowania po chemii budowlanej, zużyta odzież robocza, folie czy nawet zawieruszone gdzieś śmieci komunalne. W zależności od tego, ile pozostało śmieci do uprzątnięcia, przyda się średni lub duży kontener na odpady. Jeśli do uprzątnięcia jest niewielka ilość materiałów sypkich, być może wystarczy wygodny worek bigbag.
Budując dom trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Wśród nich są te związane z procedurą uzyskania pozwolenia na budowę — nie każdy budynek można stawiać na podstawie zgłoszenia, pamiętaj więc by skonsultować się z ekspertami znającymi obowiązujące przepisy. Równie ważne jest prowadzenie dziennika budowy. To z kolei wiąże się z nadzorowaniem prac budowlanych. Odpowiadają za to fachowcy, jednak do Ciebie należy dokładne czytanie podpisywanych umów. Dzięki temu wiedzieć będziesz na przykład, czy ekipa na pewno zadba o wywiezienie gruzu. Jeśli potrzebujesz kontenera, czy to na gruz, czy na śmieci zmieszane, skorzystaj z usług profesjonalnych firm jak gruzo.pl. Wygodnie wynajmiesz pojemnik, umieścisz w nim odpady z posesji, a wywozem śmieci zajmą się pracownicy firmy wywozowej.
Natala temu
8 sierpnia 2023 na 16:36
Chyba najgorsze jest sprzątanie 🙂 Po zakończeniu prac wykończeniowych kurz potrafi jeszcze długo wychodzić, u mnie sporą pomocą było codzienne uruchamianie roomby. Szkoda, że nie miałam takiego robota do okien, bo ciężko było je doczyścić po ekipie budowlanej, która zapomniała o zabezpieczeniu folią.