„Wszystko jest gotowe na to, żeby we wtorek przyjąć wszystkich, którzy chcą do nas przyjechać. O godz. 12 otwieramy bramę naszego najpiękniejszego festiwalu świata” – powiedział we wtorek dziennikarzom pomysłodawca i szef Pol’and’Rock Festival Jerzy Owsiak. Zapewnił, że zarówno część koncertowa, jak i teren festiwalu i opieka nad jego uczestnikami są na najwyższym poziomie.
„Ludzie koegzystują ze sobą, ale w takim pokojowym, niezwykłym stanie, co jest nam dzisiaj tak bardzo potrzebne” – mówił Owsiak.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zachęcał do przyjazdu na festiwal pociągiem. „Podstawiamy dwanaście par pociągów dziennie (…). Będą jeździły już od wtorku. A w niedzielę będą dodatkowe 24 pary pociągów, tak, żebyśmy wszyscy bezpiecznie mogli wrócić” – mówił. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu zaplanowane jest na czwartek, na godz. 15. Ma nie zabraknąć tradycyjnych elementów: od 1997 r. okrzykiem „odjazd!” wydarzenie otwiera emerytowany zawiadowca ze stacji kolejowej w Żarach, Roman Polański, po czym ze sceny grany jest utwór „Glory, glory Alleluja”. Uczestnicy festiwalu składają przysięgę słowami „to jest mój kawałek ziemi, o który będę dbał i który będę szanował; to jest mój dom, w którym panuje miłość, tolerancja, braterstwo i przyjaźń. Tak mi dopomóż rock and roll”.
Na dużej scenie zagrają m.in. The Rumjacks, Lady Pank, Bullet for My Valentine, Apollo 440, Biohazard, Brodka i Golden Life. W Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania m.in. z Jerzym Kryszakiem, Borysem Szycem, duetem Kwiat Jabłoni i Martyną Wojciechowską. Festiwal zakończy tradycyjnie Piotr Bukartyk wraz z uczestnikami warsztatów utworem „Z tylu chmur” w nocy z soboty na niedzielę.
Pol’and’Rock (przez 23 edycje, do 2017 r. Przystanek Woodstock) to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Po raz pierwszy odbył się w 1995 r. w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim (obecne woj. pomorskie), kolejny odbył się w Szczecinie, na terenie aeroklubu w Dąbiu. Następnie do 2003 r. (oprócz „Dzikiego Przystanku Woodstock” w Lęborku w 2000 r.) odbywał się w Żarach, a od 2004 do 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą. W 2020 r. ze względu na pandemię koronawirusa festiwal przyjął formułę online jako „Najpiękniejsza Domówka Świata”. W ubiegłym roku po raz pierwszy odbył się na terenie lotniska Czaplinek-Broczyno.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ aszw/
∜∞ temu
31 lipca 2023 na 10:07
lewak owsiak resortowe dziecko.