Materiał partnera

Poliwęglan komorowy, wszystko co musisz wiedzieć

Opublikowano

w dniu

Wśród różnorodnych rodzajów tworzyw sztucznych, które spotykamy na swojej drodze każdego dnia, wyróżnić można między innymi poliwęglan komorowy, a właściwie wykonane z niego płyty. Materiał ten ze względu na swoje wyjątkowe właściwości i wynikające z nich zalety znajduje zastosowanie w wielu branżach. O tym, czym jest poliwęglan komorowy i jakie są jego najważniejsze cechy oraz do czego można go wykorzystać, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Czym jest poliwęglan komorowy?

Poliwęglan komorowy to rodzaj tworzywa sztucznego, które jest wytwarzane w formie płyt o strukturze komórkowej. Płyty z poliwęglanu komorowego składają się z dwóch warstw poliwęglanu litego, które są połączone ze sobą za pomocą wewnętrznych przegród, od których wywodzi się nazwa tego materiału.

Jakie są najważniejsze cechy i zalety płyt poliwęglanowych komorowych?

Poliwęglan komorowy to materiał, który doceniany jest przez wiele branży przede wszystkim za swoje wyjątkowe właściwości użytkowe. Komorowy poliwęglan wyróżnia się bowiem:

  • wielowarstwową strukturą, która tworzy komórki powietrzne zapewniające doskonałą izolację termiczną i mechaniczną,
  • wysoką wytrzymałością mechaniczną, dzięki której jest odporny na uszkodzenia i działanie niekorzystnych czynników, w tym także tych atmosferycznych, dodatkowo ma również dobrą sztywność i wytrzymałość na zginanie,
  • niewielką wagą, dzięki temu stanowi świetną alternatywę dla wielu innych materiałów, których wykorzystanie nie jest możliwe ze względu na obawę o zbyt duże obciążenie konstrukcji.

Dodatkowo płyty z poliwęglanu komorowego cechują się również estetycznym wyglądem i dostępnością w wielu kolorach do wyboru. Z kolei możliwość obróbki poliwęglanu komorowego poprzez cięcie, gięcie czy wiercenie, przekłada się na jeszcze większą uniwersalność jego zastosowania.

Jakie jest zastosowanie poliwęglanu komorowego?

Liczne właściwości i zalety, jakimi wyróżniają się płyty z poliwęglanu komorowego sprawiają, że znajdują one zastosowanie w różnorodnych branżach. Wyróżnić wśród nich można między innymi:

  • branżę reklamową, w której używane są do produkcji banerów, znaków, tablic informacyjnych i innych nośników reklamowych,
  • branżę wykończeniową, w której używane są do produkcji paneli wykończeniowych do wnętrz, a także jest stosowany w meblach, ścianach działowych i innych elementach wykończenia budynków, do produkcji przeszkleń ochronnych, takich jak przegrody wiatrochronne, osłony przed słońcem, osłony basenowe i inne konstrukcje, które wymagają ochrony przed promieniowaniem UV,
  • branżę budowlaną, w której używane są do produkcji paneli konstrukcyjnych, dachów świetlikowych, dachówki, osłon okiennych, zadaszeń i innych elementów konstrukcyjnych.

O czym pamiętać stosując płyty z poliwęglanu komorowego?

Stosując poliwęglan komorowy, który w wielu wariantach do wyboru znaleźć można w sklepie internetowym z tworzywami sztucznymi PLASTIKOWO, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość. Do przecinania płyty z poliwęglanu komorowego mogą być użyte piły tarczowe o drobnych zębach. Przy czym po ich przecięciu otwarte krawędzie należy zabezpieczyć odpowiednią taśmą, co chroni przed gromadzeniem się zabrudzeń w kanalikach płyt. Dodatkowo należy także pamiętać o tym, że poliwęglan komorowy wyposażony jest w warstwę chroniącą przed promieniowaniem UV jedynie po jednej stronie. Dlatego przy jego montowaniu trzeba zwrócić uwagę na to, aby został on odpowiednio ułożony.

Podsumowując, płyty z poliwęglanu komorowego to trwały, lekki i estetyczny materiał, który z powodzeniem coraz częściej zastępuje klasyczne materiały konstrukcyjne w wielu branżach.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version