Badania rynku i opinii publicznej stanowią podstawę rozwoju zarówno naukowego, jak i gospodarczego. Poszczególne metody zbierania danych różnią się sposobem przeprowadzenia oraz metodami, jednak cel w każdym przypadku jest taki sam. Na czym polegają badania CAWI? Dlaczego w ostatnich latach niemalże całkowicie zdominowały rynek?
Badania CAWI – definicja
Badania CAWI opierają się wywiadzie, który jest przeprowadzany z respondentem przy wykorzystaniu strony internetowej. Ten sposób zbierania informacji pozwala do minimum ograniczyć czas spędzony nad kwestionariuszem, dzięki czemu większa ilość badanych osób deklaruje chęć przystąpienia do ankiety. Computer-Assisted Web Interview – bo właśnie takie rozwinięcie kryje się za akronimem CAWI – opiera się na ankiecie internetowej, do której dostęp jest możliwy poprzez użycie odpowiedniego adresu. Takie rozwiązanie nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu, dlatego każdy użytkownik smartfona, tableta lub komputera stacjonarnego samodzielnie przechodzi przez poszczególne etapy badania.
Zalety badań CAWI
Badania oparte na ankietach i formularzach internetowych nie są jedyną dostępną formą zbierania informacji na temat produktu, opinii określonej grupy społecznej lub poglądów na dany temat. Wspomagane komputerowo wywiady telefoniczne (CATI) lub metody bezpośrednie (PAPI) wciąż cieszą się sporą popularnością, jednak rozkład procentowy sposobów metodologicznego badania rynków konsumenckich przemawia za wykorzystaniem ankiet internetowych. Jakie są zalety badań CAWI?
Formularze internetowe mogą być wykorzystane do zbadania opinii, która dotyczy treści różnego rodzaju. Nagranie, dźwięk, obraz lub konkretne wizualizację mogą być bez problemów umieszczone w takim formularzu, co w przypadku innych metod może okazać się kłopotliwą kwestią. Czas potrzebny na wypełnienie i uzupełnienie ankiety to jedno, ale istotne znaczenie ma również szybkość zbierania dużej ilości wyników. Rozesłanie linku internetowego do ankiety za pośrednictwem elektronicznej skrzynki pocztowej pozwala dotrzeć do setki lub tysięcy respondentów jednocześnie. Dodatkowo wykorzystanie badania typu CAWI nie wymaga wielogodzinnej pracy ankieterów. Z reguły wystarczające jest wykorzystanie gotowych formularzy lub zlecenie przeprowadzenia badania zewnętrznym firmom. Z oszczędnością czasu wiąże się bowiem nierozerwalnie oszczędność pieniędzy.
Metoda CAWI – wady i zagrożenia
Badania CAWI wydają się być sposobem najlepiej przystosowanym do potrzeb XXI wieku, co nie oznacza jednak, że są całkowicie pozbawione wad. Korzystanie z platform i stron internetowych wiąże się z pewnym ryzykiem, które może wpłynąć na wiarygodność uzyskanych rekordów. Problematyczną kwestią jest bowiem sposób dotarcia do osób z pokolenia „niecyfrowego”, czyli ludzi będących w siódmej oraz ósmej dekadzie swojego życia. Dostęp do internetu jest coraz powszechniejszy, jednak poddanie badaniu ankietowemu CAWI niektórych grup społecznych jest po prostu niemożliwe.
Problematyczną kwestią jest również wiarygodność uzyskanych danych. Metodologia CAWI sprawia, że proces przechodzenia przez poszczególne etapy zachodzi indywidualnie – bez nadzoru ankietera. Może się bowiem zdarzyć, że formularz tego typu uzupełnia inna osoba, niż ta która została zaproszona do udziału w badaniu. CAWI pozwala zaoszczędzić czas i zredukować koszty, jednak w przypadku tej metodologii niezwykle ważne znaczenie ma zrozumiałe i klarowne określenie zasad oraz warunków uczestnictwa w analizie tego typu.
Jaki typ badania wybrać?
Trudno wskazać obiektywnie najlepszy sposób monitorowania rynku konsumenckiego. W zależności od rodzaju branży i typu usługi może się bowiem okazać, że wykorzystanie innych metod będzie skuteczniejsze. Badania CAWI charakteryzują się natomiast największą uniwersalnością, dlatego przeważająca część wszystkich analiz przeprowadzana jest przy użyciu ankiety internetowej. Warto zatem zapoznać się ze stroną https://panelariadna.pl/wiedza/badania-cawi i zawartymi na niej danymi odnośnie wiarygodności oraz użyteczności CAWI w branży komercyjnej, aby ostatecznie wybrać na najbardziej korzystną i opłacalną metodę.