Branża budowlana jest wciąż tą, w której dochodzi do największej liczby wypadków. Tydzień Bezpieczeństwa w Budownictwie ma uświadamiać jak wiele zagrożeń czyha na placach budów.
Tylko od stycznia do kwietnia tego roku w Zachodniopomorskiem doszło do 24 wypadków na budowach. Oznacza to, że co trzeci wypadek w naszym regionie wydarzył się właśnie w tym sektorze. Niestety, aż pięć zakończyło się śmiercią, pięć zakwalifikowano jako ciężkie, natomiast dziesięć jako lekkie. Natomiast w całym 2022 r. miało miejsce 65 wypadków (na 262 wszystkie zgłoszone), zmarło 7 osób, 11 zdarzeń uznano za ciężkie.
– Wielu wypadków – trzeba wiedzieć, że każdy z nich oznacza tragedię wielu osób – by nie było, gdyby pamiętano i nie bagatelizowano podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, nie próbowano zaoszczędzać na środkach ochrony indywidualnej oraz zabezpieczeniach zbiorowych, czyli siatkach, balustradach, podestach, rusztowaniach. Bardzo często gubi rutyna, z drugiej strony są niedoświadczeni pracownicy, którzy nie znają zasad panujących na placach budów. Najczęściej mamy do czynienia z upadkami z wysokości, przyspaniami w wykopach, potknięciami i poślizgnięciami – mówi Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.
To już dziesiąta, jubileuszowa edycja Tygodnia Bezpieczeństwa. W tym roku przebiega pod hasłem „STOP ma moc. Uważam! Nie narażam!”. Inspektorzy pracy szkolą budowlańców, organizowane są pokazy dobrych praktyk, także we współpracy z innymi instytucjami.
Państwowa Inspekcja Pracy w 2022r. zapoczątkowała także kampanię Budowa. STOP wypadkom. Potrwa ona do 2024 r. Celem jest radykalne ograniczenie zagrożeń wypadkowych przy wykonywaniu prac budowlanych.