WIADOMOŚCI

78. Rocznica zakończenia II wojny światowej

Opublikowano

w dniu

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa. Z tej okazji w 78. rocznicę jej zakończenia w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

W poniedziałek, 8 maja, marynarze upamiętnili 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie przez podniesienie wielkiej gali branderowej na wszystkich okrętach 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz wystawienie posterunków honorowych w miejscach pamięci. W ten sposób oddali hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę podczas działań zbrojnych w latach 1939-1945.
Na Placu Słowiańskim w Świnoujściu delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a także delegacje lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów oraz organizacji i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”. Uroczystości złożenia wiązanek kwiatów odbyły się także przy „Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej” na świnoujskim cmentarzu komunalnym.
***
Każdego roku, 8 maja obchodzona jest rocznica zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jednocześnie zostało zniesione Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, nazywane Dniem Zwycięstwa, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem komunistycznych władz z 1945 r.
II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o 23.01. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal jednak toczyły się walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 r. zakończyła II wojnę światową. Dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała, niestety, odzyskania wolności. Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, także dla Polski, koniec II wojny światowej był początkiem sowieckiego zniewolenia.
Źródło: 8. FOW

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version