WIADOMOŚCI

Wielokulturowe Pomorze Zachodnie.  Są dotacje na organizację festiwali, warsztatów i ciekawych spotkań

Opublikowano

w dniu

Foto: Mural-Książnica 2021 (archiwum). Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce w ubiegłym roku dzięki dotacji przygotowało Mural Pamięci na ścianie elewacji Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Mural zaprojektował i wykonał Piotr Pauk znany jako LUMP.

XVIII Spotkanie Kultur – Koszalin 2023, wydarzenia z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Jerzego Nowosielskiego w Białym Borze, przegląd ukraińskiego kina, warsztaty kompetencji międzykulturowych „Jedność w różnorodności” czy przygotowanie publikacji. To działania, które otrzymają w tym roku dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Zarząd Województwa rozstrzygnął otwarty konkurs ofert z zakresu wsparcia mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. 10 projektów z dotacjami.

Ważne działania integracyjne

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego od 2016 r. organizuje otwarty konkurs ofert dla organizacji działających na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. Dzięki tym dotacjom wydawane są ciekawe publikacje, mieszkańcy biorą udział w wydarzeniach kulturalnych, warsztatach edukacyjnych czy spotkaniach integracyjnych. Podobnie będzie w tym roku. Zarząd Województwa rozstrzygnął otwarty konkurs ofert z budżetem 250 tys. zł. W każde z zadań zaangażowana będzie społeczność ukraińska.

Od 24 lutego 2022 r. wspieramy obywateli Ukrainy, by na Pomorzu Zachodnim mogli znaleźć bezpieczną przestrzeń do życia i pracy. We współpracy z NGO’sami organizujemy niezbędną pomoc, odbywają się konsultacje psychologiczne czy lekcje języka polskiego. Stawiamy też mocno na działania integracyjne, w tym na organizację wydarzeń kulturalnych, warsztatów dla dzieci i młodzieży –  mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

–  Co roku NGO’sy stają na wysokości zadania, organizując wiele ciekawych wydarzeń, konferencji, wystaw. Do konkursu zgłaszają się nasi wieloletni partnerzy, ale też pojawiają się nowe działania i projekty skierowane do wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego dodaje wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Dotacje w tym roku otrzyma: Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Koszalinie (XVIII Spotkanie Kultur – Koszalin 2023; 76. rocznica Akcji Wisła – cykl wykładów historycznych dr. Eugeniusza Misiło; V Przegląd Kina Ukraińskiego – 2023), Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Szczecinie (Przeszłość i teraźniejszość – Historia jednego Żyda pomorskiego z Holokaustem w tle. Utrwalenie dorobku szczecińskiego Oddziału), Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Szczecinie(Rozrzucone fragmenty –Depozyty pamięci 5.0), Fundacja Morze Kultury (Zachodniopomorskie – regionem integracji i tolerancji), Związek Ukraińców w Polsce Koło w Białym Borze (Odkrywamy Nowosielskiego. Rok 2023 rokiem prof. Jerzego Nowosielskiego), Stowarzyszenie „Majsternia”(Koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy), Fundacja PROSVITA (#osvita.pl (nr 4) 202),  Związek Romów Polskich w Szczecinku (Edukacyjne warsztaty z kulturą i językiem romskim).

Spotykamy się po raz 18!

Na kulturalnej mapie nie zabraknie dobrze znanych „Spotkań Kultur”. To już 18. edycja wydarzenia organizowanego przez Związek Ukraińców w Polsce (oddział w Koszalinie). Przed publicznością ciekawe koncerty. Rokrocznie na Placu na Rynku Staromiejskim przed koszalińskim ratuszem występują zespoły ukraińskie, niemieckie, romskie i polskie. Dostępne będą stoiska z malarstwem, rękodziełem ludowym, strojami oraz sztuką kulinarną.

Organizacja otrzyma także dotację na organizację w Koszalinie, Kołobrzegu i Szczecinku przeglądu kina ukraińskiego oraz cyklu wykładów doktora Eugeniusza Misiło. Spotkania z udziałem historyka poświęcone 76. rocznicy Akcji Wisła odbędą się w Koszalinie, Kołobrzegu, Szczecinku, Wałczu i Biały Borze.

W Białym Borze upamiętnią prof. Jerzego Nowosielskiego

Z finansowym wsparciem Urzędu Marszałkowskiego odbędą się też działania związane z upamiętnieniem setnej rocznicy urodzin prof. Jerzego Nowosielskiego. Różnego rodzaju akcje i wydarzenia z tej okazji odbywają się w całej Polsce, ale nie wszyscy wiedzą, że Biały Bór jest prawdopodobnie jedyną miejscowością w woj. zachodniopomorskim, w której znajduje się artystyczna spuścizna tego znanego malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego. Według plastycznej koncepcji profesora, z oryginalnymi ikonami i freskami jego autorstwa, została wybudowana w latach 1992 – 1997 cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy. W ramach zaplanowanych działań odbędzie się konferencja popularno-naukowa, wystawy tematyczne w Białym Borze oraz koncert poświęcony pamięci Jerzego Nowosielskiego. Za ich organizację wydarzeń odpowiadać będzie Związek Ukraińców w Polsce Koło w Białym Borze.

Rozmowy z Piotrem Tymą

Natomiast Związek Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie przeznaczy dofinansowanie na kontynuację projektu „Depozyty pamięci”. To w skali kraju pierwszy taki projekt, który dokumentuje historię oddziału ZUwP, ale też przybliża skomplikowane relacje polsko-ukraińskie. Dzięki przyznanym środkom organizacja wyda album ze zdjęciami archiwalnymi mniejszości ukraińskiej czy zorganizuje spotkanie z Piotrem Tymą o książce „Sploty o Ukraińcach z Polski”.

Związek przeprowadzi też szkolenia dla wolontariuszy działających na rzecz mniejszości ukraińskiej z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Publikacje i warsztaty

Podobnie jak rok temu, Fundacja PROSVITA z Wałcza ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego przygotuje czasopismo dla nauczycieli uczących w języku ukraińskim „#osvita.pl (nr 4) 2023”.

Z kolei Związek Romów Polskich w Szczecinku, prowadzić będzie warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży połączone z zajęciami integracyjnymi. Organizacją wydarzeń związanych z promowaniem oraz rozwojem tożsamości kulturowych mniejszości narodowych zajmie się także Fundacja Morze Kultury –  zorganizuje warsztaty kompetencji międzykulturowych „Jedność w różnorodności”. Z kolei Stowarzyszenie „Majsternia” zaprosi do koszalińskiego amfiteatru na „Koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy” (przypada 24 sierpnia).

Historia zwykłego człowieka Gerta D.

Dotację z budżetu województwa otrzyma także Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oddział w Szczecinie. Organizacja przygotuje polsko-niemiecką publikację o roboczym tytule: „Historia zwykłego
człowieka Gerta D., podobna do milionów innych”, której autorem jest Andrzej Mrowiński, pasjonat historii Barlinka.

Książka Andrzeja Mrowińskiego jest zarówno wyrazem jego pasji jako lokalnego historyka amatora, jak i człowieka wrażliwego na losy innych, a szczególnie mniejszości żydowskiej. W poczuciu odpowiedzialności, pochłonięty misją ocalenia ich pamięci, postanowił przedstawić losy Gerda Druckera, mieszkańca Barlinka na tle historii nie tylko miasta, ale całego świata, który powoli tonął w okrucieństwach nazizmu i zbrodniach II wojny światowej – napisała we wniosku Róża Król. – Ta propozycja wydawnicza zawierać będzie również bogaty materiał faktograficzny dotyczący samego Barlinka – dodaje przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oddział w Szczecinie.

Konkurs koordynuje Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version