Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w Kopenhadze wzięła udział w uroczystości podsumowującej polsko-duńską współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i funkcjonowania gazociągu Baltic Pipe. W spotkaniu wziął także udział prezes spółki Gaz System Marcin Chludziński.
– Dzisiaj akcentujemy dobrą i długotrwałą współpracę między Polską a Danią. Baltic Pipe to nie tylko fizyczny rurociąg łączący nasze kraje, ale projekt mający zdecydowanie większe znaczenie. Jest to przykład naszych silnych więzi i wzajemnego zrozumienia w czasach kryzysu. To połączenie pokazuje, że stoimy razem i pracujemy razem dla osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego i solidarności z Ukrainą. Projekt Baltic Pipe to niezależność, bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna – powiedziała Minister Anna Moskwa podczas wystąpienia otwierającego.
– Gaz System stoi w obliczu nowego strategicznego otwarcia. Chcemy być aktywni w obszarze wodoru i biometanu, a także rozwijać współpracę międzynarodową w regionie, dlatego dziś podpisaliśmy memorandum o współpracy Eneginet – powiedział Maricn Chludziński, prezes Gaz Systemu.
Z kolei szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że dla polskiego bezpieczeństwa gazowego rok 2022 był szczególnie ważny, biorąc przede wszystkim pod uwagę zwiększenie przepustowości terminalu LNG w Świnoujściu, a także otwarcie połączeń z Litwą oraz Słowacją. Równie kluczowym elementem było otwarcie we wrześniu ubiegłego roku gazociągu Baltic Pipe, mającego na celu dywersyfikację źródeł dostaw gazu do Polski i Danii oraz innych państw regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej.
– Połączenie gazowe Baltic Pipe to symbol polskiej suwerenności energetycznej i zwieńczenie wieloletniej, skutecznie i konsekwentnie realizowanej strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedsiębiorstw i administracji w Polsce i Danii okazało się, że realizacja programu zakładającego jednoczesną inwestycję w trzy gazociągi podmorskie, liczne gazociągi lądowe oraz cztery tłocznie gazu w dwóch krajach jest nie tylko możliwa, ale i osiągalna w terminie – dodała.
Minister Anna Moskwa podkreśliła, że od stycznia 2023 r. przepustowość Baltic Pipe jest znacznie większa niż wielkość dostaw z Rosji z ubiegłych latach, a Polska pozostaje odporna na szantaż i buduje oparte na zaufaniu relacje z dostawcami, m.in. z Danii i Norwegii.
– Baltic Pipe to projekt, który zmienił perspektywę bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce, otwierając nową drogę dostaw, ale i dla całego regionu – wskazała minister.
Podczas przemówienia szefowa resortu klimatu i środowiska podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego ważnego projektu. Zaakcentowała także, że Polska wysoko ocenia współpracę ze swoimi duńskimi odpowiednikami w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii, a istotną alternatywą w miksie energetycznym Polski mogą stać się w przyszłości biometan, biogaz i technologie wodorowe.
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński odwiedził wczoraj Terminal LNG w Świnoujściu. Jak napisał na Twitterze, w ubiegłym roku 36 dostaw pochodziło z USA.
– Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest jednym z kluczowych filarów naszej współpracy. Wspieramy Polskę w rozwijaniu infrastruktury energetycznej i dywersyfikacji źródeł energii. Terminal LNG w Świnoujściu, który miałem dziś okazję odwiedzić, w 2022 r. przyjął o 66% więcej dostaw niż w 2021r., co oznacza o 57% więcej LNG, z czego najwięcej, bo aż 36 dostaw, pochodziło z USA. Nie zwalniamy tempa – nasza współpraca w tym obszarze będzie dalej się rozwijać – napisał ambasador Brzeziński.
#gazsystem #lng #terminallng
Anna temu
25 maja 2023 na 00:12
Gaz system jest w niebezpieczeństwie, ponieważ jest przy samym porcie, a tam notorycznie pożary. Wkrótce to wszystko 💥💥💥 A żeby było zabawniej prezes tego portu dostał odznakę od Moskwy czyli ministry klimatu i środowiska, chory rząd, chory kraj