Kapitał ludzki to jeden z najważniejszych zasobów każdej organizacji. Jak znaleźć pracowników, którzy będą wspierać firmę w realizacji strategicznych celów biznesowych? Podpowiadamy!
Skuteczny proces rekrutacji i selekcji pracowników w 7 krokach
- Stworzenie profilu kompetencyjnego idealnego kandydata
Pierwszym etapem poszukiwania nowego pracownika jest przeprowadzenie analizy stanowiska i określenie wymagań niezbędnych do jego obsługi. Dotyczy to zarówno kompetencji twardych (np. jak umiejętność programowania w języku Java), jak i miękkich (np. wysoko rozwinięte umiejętności negocjacyjne). Na tym etapie należy dokonać także wstępnego oszacowania budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na utworzenie nowego stanowiska.
- Stworzenie strategii rekrutacyjnej
Strategia rekrutacyjna powinna uwzględniać m.in. rodzaj branży i charakter stanowiska. Nieco inne kroki podejmiemy, gdy poszukujemy osoby na stanowisko juniorskie czy midowe, a inne w sytuacji, gdy planujemy zatrudnić menedżera czy kierownika. W niektórych przypadkach wystarczy zamieszczenie tradycyjnego ogłoszenia, w innych konieczna będzie pomoc profesjonalnych headhunterów.
Poszukiwanie kandydatów to nie tylko działania pasywne (zamieszczenie ogłoszenia w wybranych miejscach w internecie), ale także aktywne, czyli przeszukiwanie własnych baz kontaktów zawodowych.
Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości danych osoby przeprowadzające rekrutację dokonują wstępnej selekcji dokumentów aplikacyjnych (jeśli rekrutacja odbywa się drogą tradycyjną) lub wybierają z bazy kontaktów osoby, które pasują do profilu stanowiskowego. Najlepsi kandydaci otrzymują zaproszenie na spotkanie.
Spotkanie z rekruterem może odbywać się stacjonarnie (np. w biurze firmy), telefonicznie lub online. Rozmowa kwalifikacyjna może składać się z jednego, dwóch, a nawet trzech etapów. W wielu przypadkach kończy się na jednym, 60-minutowym spotkaniu. Zdarza się jednak, zwłaszcza w przypadku rekrutacji na stanowiska kierownicze, że rekruterzy korzystają z zaawansowanych metod selekcji, takich jak Assessment Center.
Decyzję o zatrudnieniu kandydata zawsze podejmuje osoba zlecająca proces rekrutacji, bazując na opiniach i ocenach przedstawionych przez rekruterów.
Kandydaci otrzymują informację o zakończeniu procesu rekrutacyjnego. W przypadku współpracy z agencją HR osoby, które tym razem nie otrzymały propozycji zatrudnienia, mają szansę trafić do bazy kandydatów i wziąć udział w kolejnych rekrutacjach.
- Negocjacje i zatrudnienie
Kandydat otrzymuje szczegółowe informacje o warunkach zatrudnienia (w tym także wysokości wynagrodzenia). To czas na ostatnie negocjacje i podpisanie umowy między pracodawcą a nowym pracownikiem.
Przeprowadzanie procesu rekrutacyjnego – samodzielnie czy z pomocą agencji HR?
Rekrutacja i selekcja pracowników to proces wieloetapowy, wymagający wiedzy i zaangażowania. Dlatego coraz więcej firm przy planowaniu procesów rekrutacyjnych korzysta z pomocy firm zewnętrznych, które znają aktualne trendy na rynku pracy i dbają o candidate experience na każdym etapie rekrutacji. Jednocześnie mają na uwadze interesy klienta, czyli osoby zlecającej poszukiwanie nowego pracownika.
Więcej informacji znajdziesz na: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/rekrutacja.