Już od kilku lat niemal połowa społeczeństwa aktywnie wykorzystuje swoje internetowe konto pacjenta. Dotyczy to szczególnie osób młodych i w średnim wieku, którzy z łatwością odnajdują się w otaczającej ich cyfrowej rzeczywistości. Na internetowym koncie pacjenta znajdziemy wiele ciekawych i przydatnych informacji, takich jak aktualne i historyczne recepty, skierowania, a nawet informacje o lekach, które bierzemy. Jedno z większych udogodnień wprowadzonych przez IKP to recepta online. Nie wychodząc z domu do lekarza, możemy otrzymać receptę online na potrzebne nam leki. Trafia ona przez scentralizowany system komputerowy wprost do internetowego konta pacjenta, a także informacje o niej otrzymamy wiadomością SMS i email. Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak dużym udogodnieniem są takie elektroniczne e-recepty i jak bardzo ułatwiają nam życie. Pojawia się jednak pytanie o to, w jaki sposób elektroniczna recepta może być przez nas udostępniona innej osobie, by ta mogła ją zrealizować w dowolnej aptece. Jest to istotne w takich przypadkach, jeśli stan zdrowia nie pozwala nam opuścić domu i udać się do apteki lub przebywamy na kwarantannie.
E-recepta online — dostępne metody jej udostępniania
Przepisane leki na receptę może dla nas wykupić dowolna osoba, której przekażemy swoją e-recpetę. Jak możemy to zrobić? Okazuje się to prostsze, niż można przypuszczać.
Przekazanie kodu i numeru PESEL
Jedna z łatwiejszych metod na takie udostępnienie recepty polega na przekazaniu drugiej osobie 4-ro cyfrowego kodu recepty, a także naszego numeru PESEL. Przekazując te dwie informacje w aptece, farmaceuta będzie mógł pobrać receptę i ją dla nas zrealizować. Oczywiście taka metoda, by udostępnić komuś e receptę, powinna być stosowana tylko wobec bliskich i zaufanych nam osób. Samo przekazywanie swojego numeru PESEL obcym ludziom nie jest mądre i może prowadzić do wielu zagrożeń dla nas samych. Jeśli zatem chcemy, aby ktoś inny wykupił dla nas leki z recepty, powinniśmy mu udostępnić ją w inny sposób.
Obraz graficzny — kod QR
Wypisanie recepty online skutkuje również automatycznym wygenerowaniem dla niej unikalnego kodu QR. Można go pobrać jako obrazek na swój telefon lub komputer, a następnie wysłać innej osobie. Okazując taki kod w aptece, zostanie on zeskanowany przez farmaceutę, w wyniku czego dowie się on o lekach na recepcie. Jest to bardzo bezpieczna i gwarantującą anonimowość opcja na udostępnianie swoich recept.
Druga osoba do swojego konta IKP
Osoby korzystające z Internetowego Konta Pacjenta mogą udzielić dostępu do niego innym osobom. W ten sposób na swoim koncie będą oni widzieć recepty wystawione dla ciebie. Opcja ta jest bardzo przydatna dla rodziców mających kilkoro dzieci. Pozwala to każdemu z nich śledzić przebieg leczenia, a także natychmiast dowiadywać się o tym, czy e-recepta lekarz wystawił.
Jak widać powyżej, e-recpety NFZ to świetne rozwiązanie, ułatwiające nam życie w niemal każdej sytuacji. Aby z nich korzystać, wystarczy mieć zarejestrowane konto IKP z podanym numerem swojego telefonu komórkowego. Po tym, jak recepta zostanie wystawiona przez lekarza, otrzymasz wiadomość z jej kodem, a na swój adres e-mail przyjdzie wiadomość z załącznikiem PDF — będzie to wersja recepty do wydruku, zawierająca wszystkie przepisane leki wraz ze szczegółowym ich dawkowaniem. Na sam koniec ważne pytanie. Czy lekarz może odmówić wystawienia e recepty? Nie. Wystawianie recept w formie elektronicznej jest obowiązkiem od kilku lat i nie ma możliwości wycofania się z tego.