WIADOMOŚCI

Wojewoda: służby gotowe na interwencje w związku z wichurami

Opublikowano

w dniu

Foto: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Są odpowiednie zasoby paliwa jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną, są zadysponowane dyżury po to, żeby móc bardzo szybko, elastycznie, odpowiednio reagować – mówił w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. prognozowanych w regionie wichur.

Wojewoda podczas briefingu prasowego przypomniał, że w ubiegłym roku w podobnym czasie nad województwem również przeszły bardzo silne wichury.

„Wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski z tamtych sytuacji, dziś ten zespół jest już zdecydowanie mocniejszy, także samorządy są już znacznie lepiej uzbrojone i przygotowane do tego, żeby odpierać tego rodzaju zagrożenie” – mówił Zbigniew Bogucki.

Wskazał, że tym razem prognozy przewidują, że wiatr ma wiać nieco słabiej niż w zeszłym roku, „ale to nie znaczy, że powinniśmy być zupełnie spokojni; powinien być pełen alert służb, powinien być pełen stan gotowości, jeśli chodzi o administrację rządową i samorządową”.

Bogucki zaznaczył, że wiodącą służbą będzie Państwowa Straż Pożarna, ale też przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, szczególnie w zakresie usuwania wiatrołomów, które mogą powodować uszkodzenia linii energetycznych.

Podkreślił, że współpracować ze sobą będą służby, ale też m.in. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Wody Polskie i Urząd Morski.

„Właściwie we wszystkich instytucjach ze służb zespolonych zostały powołane odpowiednie komórki, czy są przygotowane stosowne dyżury, by działać 24 godziny na dobę w podwyższonym stanie gotowości” – mówił wojewoda.

Zaznaczył, że ważne jest także informowanie mieszkańców, „tak, aby nie wywoływać paniki”.

„Najważniejszy komunikat to zachowanie odpowiedniego spokoju, pozostanie w domach, zabezpieczenie przedmiotów, które wiatr mógłby porwać, a w konsekwencji one mogłyby wyrządzić szkodę, czy na mieniu, czy na życiu i zdrowiu naszych mieszkańców” – powiedział Bogucki.

Zaapelował też o pozostanie w domach, jeśli podróże nie są konieczne, unikanie poruszania się w parkach i lasach.

Wojewoda dodał, że ważną kwestią i nauką wyciągniętą z zeszłorocznych skutków wichur jest także docieranie pracowników pomocy społecznej do osób samotnych i wymagających nieustannego dostępu do aparatury medycznej, „aby w przypadku braku dostaw energii, niedziałania telefonów komórkowych nie były pozostawione same sobie”.

Zaznaczył, że jest gotowość na liczne interwencje związane ze skutkami wichur. „Są odpowiednie zasoby paliwa jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną, są odpowiednio zadysponowane dyżury po to, żeby móc bardzo szybko, elastycznie, odpowiednio reagować” – powiedział Bogucki.

Dodał, że przygotowani są także dostawcy prądu w zachodniej i wschodniej części województwa. Zaapelował też o zrozumienie mieszkańców województwa w przypadku awarii zasilania; zaznaczył , że „najpierw trzeba usunąć awarie najpoważniejsze, wysokie linie, a później odpowiednio schodzić na poszczególne stopnie zasilania i to wszystko trwa”.

Bogucki mówił też, że rozmawiał z władzami samorządowymi w regionie o odpowiednim przygotowaniu infrastruktury wrażliwej, m.in. szpitali i domów pomocy społecznej na wypadek awarii prądu.

Mieszkańcy Zachodniopomorskiego otrzymują w piątek smsami alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegające przed silnym wiatrem.

Drugi stopień ostrzeżenia od godz. 18 w piątek będzie obowiązywał w powiatach białogardzkim, choszczeńskim, drawskim, goleniowskim, gryfińskim, kamieńskim, łobeskim, myśliborskim, polickim, pyrzyckim, stargardzkim, szczecineckim, świdwińskim, wałeckim, a także w Szczecinie i w Świnoujściu.

Wiatr ma tam wiać ze średnią prędkością od 35 km/godz. do 50 km/godz., w porywach do 90 km/godz., a lokalnie do 100 km/godz. Najsilniejsze porywy wiatru mają wystąpić w nocy. Ostrzeżenie ma obowiązywać do godz. 9 w sobotę.

W powiatach gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim i sławieńskim, a także w Koszalinie będzie z kolei obowiązywać ostrzeżenie trzeciego stopnia.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 50 km/godz. do 70 km/godz., w porywach do 100 km/godz. w głębi lądu, do 125 km/godz. na wybrzeżu, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę” – przekazano w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 18 w piątek do godz. 12 w sobotę.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ jann/

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version