WIADOMOŚCI

Już nie trzeba usuwać pomnika sprzed Kapitanatu Portu

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Ustawa dekomunizacyjna jest jak walec. Z przestrzeni publicznej znikają pamiątki po poprzednim ustroju. Taki los miał czekać pomnik stojący przy Kapitanacie Portu w Świnoujściu. Wszystko przez inskrypcję. Tę jednak zasłonięto metalową blachą.

Chodzi o inskrypcję przypominającą o 25-leciu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i otwarcia toru wodnego dla statków o zanurzeniu 36 stóp.

Na skwerze przed świnoujskim budynkiem Kapitanatu Portu została pamiątka po byłym PRL-u. W 1969 roku postawiono tu dwa kamienie i kotwicę. Na jednym z kamieni umieszczono tablicę poświęconą XXV leciu PRL-u oraz związanemu z uczczeniem tego jubileuszu otwarciem północnego toru wodnego do Świnoujścia dla statków o zanurzeniu 36 stóp. Otwarcie toru wodnego miało miejsce 23 czerwca 1969 roku. Było to duże wydarzenie w regionie, więc postanowiono uwiecznić ten fakt wmurowując tę tablicę w głaz, który został wyciągnięty podczas pogłębiania drogi do portu.

Dawny tor wodny do portu w Świnoujściu wskutek działań wojennych i zaniedbań, wymagał wykonania wielkiej pracy, by umożliwić eksploatację portów w Szczecinie i w Świnoujściu. Praca wykonywana była etapami. Najpierw w latach 40 – tych usunięto wraki i miny, później w 1949 roku pogłębiono tor wodny do 8 metrów i oznakowano pławami. Do 1957 głębokość farwateru wynosiła 9 metrów, zaś w 1969 roku osiągnęła głębokość 36 stóp, co wynosi prawie 12 metrów i mogły już wpływać statki o nośności do 35 tysięcy ton .

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version