Raty kredytu pochłaniają znaczną część Twojego domowego budżetu? Zastanawiasz się, co zrobić, aby zmniejszyć comiesięczne zobowiązania bez nadmiernego wysiłku? Dobrym pomysłem jest przeniesienie kredytu do innego banku. Jednak czasami ta operacja nie skutkuje oszczędnościami, a niepotrzebnymi wydatkami! Dowiedz się, jakie błędy najczęściej popełniają kredytobiorcy przy przenoszeniu pożyczki i uniknij ich.
Przeniesienie zadłużenia banku, który oferuje kredyt na atrakcyjniejszych warunkach, to prosty sposób, żeby zaoszczędzić na racie nawet kilkaset złotych miesięcznie! Zatem nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na przeprowadzenie takiej operacji.
Jednak niektórzy zapominają o tym, że przeniesienie pożyczki to tak naprawdę zaciągnięcie nowego długu w innej instytucji. A to z kolei wiąże się np. z dodatkowymi opłatami. Aby cała procedura była korzystna dla Ciebie, dowiedz się, jakich błędów nie popełniać.
1. Złożenie wniosku o przeniesienie przed sprawdzeniem opłacalności procesu
Udało Ci się znaleźć korzystną ofertę nowego kredytu, więc po prostu składasz wniosek? To błąd, który może Cię sporo kosztować! Zanim podejmiesz taką decyzję, oblicz dokładnie, czy jest to opłacalne rozwiązanie.
Weź pod uwagę przede wszystkim całkowity kosz starego i nowego kredytu. Może okazać się, że pomimo niższego oprocentowania, druga oferta wcale nie jest tak korzystna, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Więcej informacji na ten temat znajdziesz np. na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.
2. Zmiana kredytu na pożyczkę na tych samych warunkach
Jeśli masz kredyt od kilku lat, możesz zapomnieć o tym, na jakich dokładnie warunkach został Ci on udzielony. W rezultacie istnieje ryzyko, że nowa pożyczka będzie miała np. bardzo podobną marżę. W efekcie nowa pożyczka wcale nie będzie korzystniejsza! Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań nowego kredytu sprawdź dokładnie, jakie są warunki tego, który spłacasz obecnie. Sprawdź marżę, prowizję, ubezpieczenie, oprocentowanie czy RRSO.
3. Wybór nowego kredytu z wysoką prowizją
Prowizja to jednorazowa opłata, którą bank pobiera za udzielenie Ci kredytu. Może być ona:
· wliczona w comiesięczną ratę,
· zapłacona „z góry” przy podpisywaniu umowy.
Niezależnie od sposobu uregulowania prowizji, pamiętaj, że może ona znacznie podwyższyć całkowity koszt kredytu, nawet jeśli jego oprocentowanie jest atrakcyjnie niskie. W rezultacie taka pożyczka przestanie być korzystna.
4. Ignorowanie dodatkowych kosztów związanych ze spłatą starego kredytu
Zanim zdecydujesz się na przeniesienie kredytu, pamiętaj także o sprawdzeniu opłat za wcześniejszą spłatę swojego zobowiązania. Banki nie lubią tracić klientów. Aby ich zniechęcić do korzystania z ofert konkurencji, ustanawiają np. prowizję na uregulowanie długu przed wyznaczonym terminem. Może to być nawet kilka procent od kwoty pozostałej do spłaty! Taka opłata znacznie może zmniejszyć korzyści płynące ze zmiany banku.
Kredyt to zobowiązanie, które może znacznie obciążać domowy budżet. Zanim zdecydujesz się na jego przeniesienie, dokładnie sprawdź, czy ta operacja jest dla Ciebie na pewno korzystna.
h temu
14 lutego 2023 na 10:32
do dupy