Spośród wielu dostępnych na rynku urządzeń i akcesoriów treningowych to właśnie kettlebell zaskarbił sobie największą sympatię zarówno osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z aktywnym trybem życia, jak i sportowców, którzy każdego dnia spędzają wiele godzin na siłowni. Czym dokładnie jest kettlebell i jak możemy wykorzystać go w budowaniu swojej formy?
Kettlebell – podstawowe informacje
Na początek podstawowe dane o samym akcesorium. Kettlebell to kula wyposażone w specjalny uchwyt górny, który swoim kształtem przypomina ucho. Choć jeszcze kilkanaście lat temu kettlebell uznawany był za urządzenie mało przydatne, dzisiaj jest dostępne na każdej siłowni i w klubie fitness. Kettlebell najczęściej używany jest w taki sposób, że ręce użytkownika przytrzymują ciężar kuli za specjalny uchwyt, podczas gdy zdecydowana większość ciężaru oddalona jest od punktu stycznego naszych rąk i akcesorium.
Jaka jest waga kettlebella? To, podobnie jak w przypadku hantli, zależy od naszych preferencji. Na rynku dostępne są elementy stosunkowo lekkie, liczące 1 kilogram, ale też niezwykle ciężkie, ważące nawet 50 kilogramów. W klasycznym ujęciu każdy kolejny kettlebell zwiększa swoją wagę o 4 kilogramy, ale bardzo często odchodzi się od tej zasady i waga rośnie w sposób mniej drastyczny, o 2, a nawet 1 kilogram.
Najlepsze ćwiczenia z wykorzystaniem kettlebella
Kettlebell bardzo często nazywany jest jednym z najbardziej uniwersalnych elementów wyposażenia każdej siłowni. To ze względu na fakt, że nawet najprostsze ćwiczenie wykonywane z pomocą tych odważników potrafi zaangażować bardzo dużą liczbę mięśni w jednym czasie. Ćwiczenia z kettlebellem w zdecydowanej większości nie różnią się od innych ćwiczeń siłowych wykonywanych na siłowni. Mowa tu o zasadzie serii i powtórzeń. Każda seria ćwiczeń z popularnie nazywanym kettlem składa się z kilku lub kilkunastu identycznych powtórzeń.
Jakie ćwiczenia z wykorzystaniem tego elementu są najpopularniejsze? Przede wszystkim swing. Ten rodzaj ćwiczeń należy do grupy ćwiczeń ogólnorozwojowych i jest często wykorzystywany przy prostych planach treningowych, ale niejednokrotnie przyjdzie nam zobaczyć profesjonalistę, który w swoich ćwiczeniach wykorzystuje kettle z równym zaangażowaniem, co początkujący. Najpopularniejsze ćwiczenie – swing występuje w kilku różnych odmianach. Jedna z nich zakłada huśtanie odważnikiem pomiędzy nogami aż do klatki piersiowej. W innej wersji to samo ćwiczenie możemy wykonywać, zwiększając zakres ruchu aż do wysokości naszej twarzy. To tylko jeden przykład ćwiczeń wykonywanych z kettlem. Więcej propozycji ćwiczeń znajdziesz na: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-kettlebell.
Zalety korzystania z kettlebella
Istnieje wiele udowodnionych korzyści wynikających z korzystania z treningu Kettle. Przede wszystkim jest to szybsza i efektywniejsza droga do realizacji swoich celów niż wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem hantli. Kettlebell wprawia w ruch wiele partii mięśni, co w dużej mierze pozwala na metodyczny rozwój siły, masy i rzeźby całego ciała. To naturalnie prowadzi do poprawy sylwetki, ale także zwiększa naszą odporność i ogólne samopoczucie.
Ogromna zaleta ćwiczeń z kettlebell to możliwość samodzielnego zaaranżowania prywatnej siłowni w domu bez dużych inwestycji. Wystarczy kilka sztuk sprzętu o różnej wadze i dosłownie kilka metrów wolnego miejsca – to wszystko, by wprawić nasze ciało w ruch i dojść do upragnionej formy bez konieczności wizyt na siłowni.