Cztery dyskusje panelowe, kilkanaście merytorycznych prezentacji i szeroki networking – za nami pierwsza edycja wydarzenia „H2Szczecin – wodór napędem regionu” organizowanego przez Klaster METALIKA dla Przemysłu przy wsparciu Uniwersytetu Szczecińskiego, Urzędu Marszałkowskiego WZP, Banku Gospodarstwa Krajowego, ENEA S.A., Szczecińskiej Energetyki Cieplnej sp. z o.o., oraz AIR Products sp. z o.o. Wydarzenie okazało się sukcesem zarówno pod względem merytorycznym, jak i frekwencyjnym. Zapisy na konferencję zakończyły się kilkanaście dni przed czasem.
Minister Zyska: „Potencjał na Pomorzu Zachodnim ma charakter nie tylko przemysłowy, ale i intelektualny”.
Konferencja „H2Szczecin – wodór napędem regionu to pionierskie wydarzenie w Szczecinie. Podczas sesji naukowej, samorządowej, regionalnej i inauguracyjnej eksperci dyskutowali na temat przyszłości energetyki opartej na wodorze.
Wydarzenie otworzył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Podczas przemówienia padły cenne słowa o tym, że „Szczecin staje się wodorowym sercem Polski”.
– Za chwilę na Pomorzu Zachodnim powstaną morskie farmy wiatrowe o ogromnym potencjale wytwórczym zielonej odnawialnej energii. Śmiało możemy myśleć o tym, żeby zbudować silny łańcuch wartości, silny ekosystem gospodarczy związany z gospodarką wodorową – mówił Minister Zyska.
Podczas inauguracji odwołano się także do powstania Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. – Zaangażowanie renomowanych podmiotów ze świata nauki i biznesu świadczy o tym, że potencjał na Pomorzu Zachodnim ma charakter nie tylko przemysłowy, ale i intelektualny. Mówimy o potencjale na najwyższym poziomie – mówił.
W sesji samorządowej głos zabrał między innymi zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera.
– Mamy potencjał, który daje szanse na niezwykłe kooperacje gospodarcze. Szczecin będzie uwzględniać wodór w swojej strategii energetycznej, jesteśmy tym zainteresowani i różne formuły biznesowe wchodzą tutaj w rachubę. Naszym celem jest ekonomia, ale także ekologia – mówił zastępca prezydenta Szczecina.
Szczecin w tym tygodniu był „wodorową stolicą Polski”
Konferencja „H2Szczecin – wodór napędem regionu” była okazją do wymiany doświadczeń. Obecni na miejscu byli przedsiębiorcy, naukowcy, którzy eksploracją wodoru zajmują się od lat i samorządowcy z przykładami „dobrych praktyk” z innych samorządów w Polsce.
– Frekwencja i zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Uważam, że to duży sukces merytoryczny, bo eksperci i paneliści bardzo szczegółowo i praktycznie mówili o wodorze, jako pierwiastku będący przyszłością dla energetyki. Jesteśmy liderem w produkcji wodoru szarego i mamy wielkie możliwości produkcji wodoru zielonego jako lider OZE. Musimy wykorzystać zaangażowanie przedsiębiorców i samorządowców oraz wiedzę naukowców, to może sprawić, że będziemy doliną wodorową numer 1 w całej Polsce – mówi dr hab. prof. US Marzena Frankowska, organizatorka wydarzenia.
– Konferencja była na tyle inspirująca, że daje nadzieję iż wodór będzie źródłem tańszej energii. Jestem szczęśliwy, że mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma punktami widzenia na wodór. To dla nas ogromna wartość – mówi Marek Dymsza, Wiceprezes Zarządu klastra METALIKA dla Przemysłu. – Teraz czeka nas praca u podstaw. Wszystkie zainteresowane strony: przedsiębiorcy, samorządowcy, naukowcy i strona rządowa muszą współpracować, by osiągnąć sukces. Mam ogromną nadzieję, że coś dobrego z tego wyjdzie – dodaje ekspert.
Konferencję H2Szczecin organizował klaster METALIKA dla Przemysłu przy wsparciu Uniwersytetu Szczecińskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Urzędu Marszałkowskiego województwa zachodniopomorskiego.