Do kolekcji eksponatów w Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu dołączyło działo, które było wykorzystywane podczas II wojny światowej. Eksponat do Świnoujścia trafił z Holandii.
Działo zaprojektowano w Związku Sowieckim przy współpracy z niemieckimi projektantami z firmy Rheinmetall. Wprowadzono do produkcji w 1931 roku (zakończono ją w 1938 roku). Pierwsza partia luf była produkcji niemieckiej. Po wybuchu II wojny światowej bardzo duża ilość armat został zdobyta przez Niemców i wykorzystywana, aż do zużycia amunicji jako 7,62 cm Flak M.31(r). Dodatkowo kilkadziesiąt egzemplarzy przekalibrowano na kaliber 8,8 cm -wymieniając lufy dział. Większość armat wykorzystano w artylerii nadbrzeżnej na Wale Atlantyckim i do obrony przeciwlotniczej miast. Także w Świnoujściu.
W 1944 roku kilkadziesiąt dział sprzedano Finom, którzy mieli je już na swoim wyposażeniu – zdobyli kilkadziesiąt dział w wojnie zimowej. W Finlandii były używane jako działa szkoleniowe w artylerii nadbrzeżnej do lat 80-tych XX wieku.
Egzemplarz, który trafił do Świnoujścia pochodzi z niemieckiego arsenału. Działo zostało zdobyte na froncie wschodnim i przekazane Finom prawdopodobnie w 1944 roku. Brało udział w wojnie kontynuacyjnej, by po wojnie trafić do jednej z baterii przybrzeżnych we wschodniej Finlandii. Kilkadziesiąt lat temu zabytek trafił do Holandii, do jednego z najstarszych muzeów II wojny światowej w Europie – Muzeum Wojny w Overloon.