W miniony weekend w niemieckim Koserow (Uznam) zakończył się kolejny wspólny projekt, w którym wzięło udział ponad dwadzieścia młodych osób (12 ze Świnoujścia, 12 z Greifswaldu i Wolgastu). Projekt pod nazwą „Razem uczymy się całe życie” trwał 5 dni, a jego partnerami byli niemiecka organizacja CJD Nord oraz ZWK OHP Świnoujście.
Młodzież z Niemiec i Polski pracowała wspólnie warsztatowo, odwiedziła muzeum naukowe w niemieckim Peenemunde. Poza tym odbyły się wizyty w Greifswaldzie, a także w szkole w Wolgaście, która działa w ramach organizacji CJD.
Podobnie było podczas pierwszej wymiany w tym roku (23-26 VIII) w Nosowie w tamtejszym Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Dwadzieścia kilka osób uczestniczyło w zajęciach zawodowych i warsztatach związanych z szeroko rozumianych kompetencji miękkich potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu i życiu młodych osób.
Za oba projekty, jego przebieg, program odpowiadał świnoujskie ZWK OHP, jednostka hp 16-14 a w szczególności wychowawca Justyna Szulc (autorka projektu) oraz Frank Zimmermann z CJD Nord. W obu projektach pomagał pedagog teatralny Marek Kościółek.
Poza tym zajęcia prowadziła Ulrike Schroter (warsztaty z partnerstwa, jako ważnego aspektu w relacjach), Maurycy Kowalski (warsztaty z przygotowania wspinaczkowego, bezpieczeństwa), Ryszard Płotkowski (warsztaty zawodowy ze stolarki ). Poza zajęciami młodzież mogla uczestniczyć również w spływie kajakowym, odwiedziła koszaliński park wspinaczkowy.
Oba te projekty miały za zadanie zbliżanie i poznawanie siebie nawzajem, pracę w grupach międzynarodowych, osłuchiwanie się z obcym językiem polskim (grupa niemiecka) i niemieckim (grupa polska). Do tego ważny był aspekt poznawczy innej kultury, innej mentalności, a i co tutaj wydaje się kluczowe tworzenie między uczestnikami przyjaznej atmosfery i wzajemnego zrozumienia i poszanowania.
Nic tak nie zbliża, nie informuje nas o innym człowieku, jak bezpośrednie spotkanie, dlatego tak ważne jest wsparcie Polsko-Niemieckiej Fundacji Młodzieży przy tych wydarzeniach. Dzisiaj potrzebujemy tego jeszcze bardziej, by zbliżać nasze narody, rozumieć siebie bardziej, angażować się we wzajemną pracę, budować relacje i kontakty. Tylko w ten sposób możemy wytworzyć przestrzeń do wspólnego zaufania między naszymi narodami. Tego nie da się zbudować w jeden projekt, czy dwa, ale przez długoletnią współpracę wychowawców, instruktorów i organizacji. I to zaufanie jest dzisiaj istotą dobrego funkcjonowania w świecie między różnymi placówkami i różnymi ludźmi.
Ta kilkuletnia praca, to zasługa przede wszystkim trzech osób Justyny Szulc (ZWK OHP Świnoujście), Franka Zimmermanna (CJD) i pedagoga teatralnego Marka Kościółka. Do tego grona warto zaliczyć Eika Schmuglera, Loenharda Dirksa, Iwonę Liedtke oraz Monikę NNaka.
Oba projekty wsparła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży