Lokalne rynki pracy bywają bardzo rozbudowane. Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że pojawiło się znacznie więcej pracodawców otwartych na potrzeby swoich potencjalnych pracowników. Zaczęło to również działać w drugą stronę. Ludzie zainteresowali się zawodami, które nigdy wcześniej nie cieszyły się tak dużą popularnością. Jak sytuacja wygląda w Szczecinie i co warto wiedzieć o warunkach zatrudnienia w tym mieście? Podpowiadamy.
Rynek pracy w Szczecinie – czego oczekują pracodawcy
Aby wiedzieć, w jakim zawodzie będzie dane się nam odnaleźć, a dodatkowo otrzymać satysfakcjonujące warunki zatrudnienia, warto rozeznać się z lokalnym rynkiem pracy i dowiedzieć się, kogo najchętniej poszukują pracodawcy w Szczecinie. Jeśli już na starcie interesuje Cię ten temat, to zobacz ogłoszenia o pracę GW.
Rozeznanie się na lokalnych rynkach pracy, jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu wiemy, w jaki model współpracy oraz zawody warto celować, aby praca była nie tylko ciekawa, ale również satysfakcjonująca pod względem finansowym. W Szczecinie zdecydowanie ciężej jest znaleźć dobre zatrudnienie w sektorze finansowym. Zdecydowanie łatwiej może być nam odnaleźć się w tym zawodzie, jeśli posługujemy się językiem obcym na wysokim poziomie. Wtedy celować możemy w taki zawód jak np. Applications Analyst. Inny wybór może paść np. na Analityka Handlowego. Warto mieć na uwadze jednak to, że ogłoszeń z tego sektora jest naprawdę mało. A więc w momencie, w którym nie wyróżnimy się niczym znaczącym na tle kandydatów, może być nam bardzo ciężko znaleźć stabilne zatrudnienie w tej branży.
W momencie, gdy lepiej zrozumiemy potrzeby pracodawców, łatwiej będzie nam ustalić konkretną strategię działań, między innymi uzupełnienie wykształcenia, czy zrobienie odpowiednich kursów, które pozwolą nam na znalezienie wymarzonej pracy. Takie działanie możemy nazwać inwestycją w siebie, która na pewno zaprocentuje lepszymi warunkami zatrudnienia, aniżeli miałoby to miejsce, gdyby potencjalny pracodawca musiał nas dodatkowo szkolić.
Praca w Szczecinie – co oferują pracodawcy
Wymagania, które stawiają przed nami pracodawcy to nie wszystko. Pod uwagę należy wziąć jeszcze to, co mają do zaoferowania. Nie raz każdy z nas słyszał o owocowych czwartkach, czy darmowej kawie. Są to małe rzeczy, jednak bardzo doceniane przez pracowników. Sprawiają, że do pracy idzie się z uśmiechem na twarzy, a dzień mija znacznie przyjemniej. Każdy pracodawca powinien pamiętać o tym, że wszyscy pracownicy są wizytówką danej firmy, a ich samopoczucie ma ogromny wpływ na prawidłowe działanie całego przedsiębiorstwa.
Pracownicy cenią sobie prezenty, oraz dodatkowe premie. Zwłaszcza te, otrzymywane na święta. Patrząc w kontekście poszukiwania pracy w Szczecinie, możemy znaleźć takie udogodnienia jak między innymi karta Multisport. Coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie, dzięki czemu potencjalni kandydaci również przychylniej patrzą na ten bonus. Z pewnością jest to ciekawy sposób na to, aby zainteresować aktywnością fizyczną, ale również zadbać o czas po pracy. Na wielką uwagę zasługuje również tworzenie dodatkowych szkoleń oraz kursów z myślą o rozwijaniu kompetencji pracowników. Darmowe szkolenia to potwierdzenie na to, że pracodawca patrzy na nas i naszą pracę z szacunkiem oraz chce, abyśmy stale podnosili swoje kwalifikacje. To przełoży się na rozwój firmy, ale również na naszą wiedzę oraz doświadczenie, z którego będziemy mogli korzystać przez całe życie.
Innem aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest zakres obowiązków. Zdecydowanie jest to kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Może być tak, że początkowe stanowisko pracy z czasem zacznie się zmieniać. Wynika to głównie z tego, że na początku możemy potrzebować przeszkolenia z zakresu działań, które mamy wykonywać oraz pomocy innych współpracowników. Bardzo ważne jest to, aby od początku zapoznać się dokładnie z powierzonymi nam obowiązkami oraz ich pełnym zakresem.
Praca w Szczecinie – formy zatrudnienia
Rynek pracy w Szczecinie oferuje nam wiele form zatrudnienia. Zwłaszcza na początku naszej zawodowej kariery, warto zaznajomić się z każdą z nich i jeśli jest taka możliwość to negocjować lepsze warunki. Coraz więcej pracowników ceni sobie pracę w systemie hybrydowym. Polega to na tym, że w tygodniu kilka razy przychodzimy do biura, natomiast w resztę dni zawodowe obowiązki wykonujemy z domu. Jest to niezwykłe ułatwienie, które stało się mocno popularne, gdy pandemia koronawirusa zmusiła pracodawców do przejścia na taki model. Wiele firm obecnie pracuje w taki sposób. Badania pokazały, że takie rozwiązanie sprawia, że pracownicy są znacznie wydajniejsi oraz bardziej skupieni na swoich zawodowych obowiązkach. W wielu branżach, firmy pozwalają na pracę całkowicie zdalną. Jest to szczególnie widoczne w sektorach, które ściśle związane są z działaniami w internecie. Przy podpisywaniu umowy warto również zwrócić uwagę na rodzaj umowy oraz próg finansowy naszej wypłaty.