Marszałek województwa Olgierd Geblewicz spotkał się dziś (17 bm.) ze Społeczniczkami i Społecznikami, którzy szykują się do realizacji tegorocznych działań, głównie na terenie gminy Dobra. A te zapowiadają się wyjątkowo ciekawie. Przed nami „Dobre Lato Filmowe”, polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne w Mierzynie czy dobrze znane zawody i rajdy rowerowe organizowane przez klub „Gryfus”.
Gwarancja społecznych działań
„Społecznik” to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować ponad 3,1 tys. inicjatyw. Przed nami kolejnych 590 w podziale na pięć wydzielonych w programie subregionów. Każdy z nich otrzyma szansę na realizację blisko 120 pomysłów.
– Nazwa Programu Społecznik przy zapowiedzi różnych wydarzeń i akcji w regionie to gwarancja, że zostały one przygotowane przez lokalne organizacje pozarządowe, przez mieszkańców dla mieszkańców danej miejscowości. Wśród tegorocznych propozycji znajdziemy projekty zaangażowane społecznie, ale i zachęcające do wspólnego spędzania wolnego czasu. Serdecznie zachęcam do udziału w zaplanowanych rajdach, spotkaniach i warsztatach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
We wtorek, 17 maja 2022 r. marszałek Olgierd Geblewicz rozmawiał z przedstawicielami organizacji pozarządowych na temat zaplanowanych działań. Podpisano umowy dotacyjne. Na spotkaniach obecni byli m.in. członkowie Stowarzyszenia Mi-Gracja, Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, Stowarzyszenia „Dobra Platforma”, Koła Gospodyń Wiejskich Mierzynianki czy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn.
Część tegorocznych projektów, które otrzymały wsparcie w Programie Społecznik dotyczyć będzie działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców. Przedsięwzięcia te przy ocenie wniosków otrzymały dodatkowe punkty, podobnie jak działania młodzieżowe i proekologiczne.
Wspólne gotowanie i warsztaty
Stowarzyszenie Mi‐Gracja dotację z programu w wysokości 5 tys. zł przeznaczy na działania dla dzieci i młodzieży, które znalazły schronienie przed wojną w regionie. Organizacja zaplanowała warsztaty pn. „Harmonizacja”. Mają one stanowić wsparcie w procesie adaptacji społeczno‐emocjonalnej najmłodszych obywateli Ukrainy. Spotkania odbędą się w ogrodzie INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury.
Inny pomysł na integrację ma Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzynie, które zorganizuje polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie dwujęzycznej książki kulinarnej. Natomiast Stowarzyszenie „Dobra Platforma” zaprosi dzieci z Polski i Ukrainy do udziału w warsztatach kwiatowych. Zaplanowano w sumie cztery takie spotkania. Integracją zajmie się także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn. Planuje rodzinne wydarzenie w plenerze pn. „Integracja sąsiedzka dzieci”.
W tegorocznej edycji Programu Społecznik nie zabraknie także projektów sportowych i promujących turystykę rowerową. Zadba o to m.in. Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra. Ze wsparciem marszałkowskiego programu odbędzie się: Drugi Rodzinny Rajd Rowerowy po Gminie Dobra, VII Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy (trasa 15 km), Ultra Gryfus Kids 202 , VII Rodzinny Rajd Rowerowy „Do rezerwatu Świdwie z Gryfusem” (Szczecin i powiat policki).
Ciekawie zapowiada się też projekt „Dobre Lato Filmowe”. Wieczorne seanse filmowe odbędą się latem w Wołczkowie, Dołujach i Stolcu.
Na tegoroczne działania w Programie Społecznik zostanie przeznaczona kwota 3 mln zł z budżetu województwa.
Dofinansowane projekty będą realizowane od maja do końca roku, po podpisaniu przez organizacje umów.
Ważne linki
Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2022 – 2024, w tym listy rankingowe znajdują się na:
- stronie internetowej Operatora – Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A https://spolecznik.karrsa.eu/
- w zakładce SPOŁECZNIK stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.: www.wzp.pl
- na profilu Programu Społecznik na Facebooku
- W mediach społecznościowych Społeczniczki i Społecznicy wykorzystywać będą oznaczenia: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik,#społecznik, #KARR.
Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Biuro ds. organizacji pozarządowych Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
„Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”.