Lokalne

Szczecin: odnaleziono pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej

Opublikowano

w dniu

Zwieńczenie pomnika poświęconego poległym w I wojnie światowej niemieckim mieszkańcom szczecińskiego Kijewa odnalazł w sobotę policjant i historyk komisarz dr Marek Łuczak wraz z wolontariuszami. Wcześniej regionaliści wskazywali inną lokalizację zaginionego zabytku.

„Znaleźliśmy dziś granitowe zwieńczenie pomnika o wadze trzech ton. W kamieniu wykuty jest miecz i inskrypcja +Unsern Helden+, czyli +Naszym bohaterom+ oraz daty 1914-1918” – powiedział PAP w sobotę koordynator do walki z przestępstwami przeciwko zabytkom szczecińskiej KWP kom. dr Marek Łuczak.

Poszukiwania pomnika związane były z pracami nad nowym wydaniem historycznego opracowania poświęconego m.in. szczecińskiemu osiedlu Kijewo (niem. Rosengarten, w granicach Szczecina od 1948 roku).

„Wszyscy, łącznie ze mną, lokowali pomnik przy ul. Zajęczej w Kijewie. Przez wiele lat jednak nie dawało mi to spokoju – pasowały tam wprawdzie schody, które miałyby do niego prowadzić, ale znajdowałby się on wtedy za daleko od głównych dróg” – wyjaśnił policjant i historyk.

Jak dodał, uznał, że pomnik musiał znajdować się w centrum dawnej wsi Kijewo, przy obecnej ul. Zwierzynieckiej – tam też odnalazło się zwieńczenie pomnika. Odsłonięta została także jego podstawa. Aby przenieść na nią granitowe zwieńczenie, konieczna będzie zgoda szczecińskiego Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Zgoda będzie też potrzebna na ewentualne dalsze poszukiwania pozostałości pomnika, które mogą znajdować się głębiej pod ziemią.

„Brakuje nam jeszcze orła, który umieszczony był na zwieńczeniu, a także tablicy z nazwiskami poległych. Niewielkie są wprawdzie szanse na ich odnalezienie – z moich rozmów z mieszkańcami wynika, że pomnik nie istniał już w 1963 r. – ale warto spróbować” – powiedział kom. dr Łuczak.

Pomnik ustawiono w 1930 r. Zbudowany był z kostek granitowych (nie zostały odnalezione), z których utworzono kopiec, w jego centralnej części umieszczono tablicę z nazwiskami około 20 poległych. Na kopcu ustawione było zwieńczenie z mieczem i orłem.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ jann/

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version