Na pokładzie promu Polferries Nova Star, cumującego przy Terminalu Promowym Westerplatte w Gdańsku, odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Pana Marka Gróbarczyka, posła na Sejm RP Pana Czesława Hoca oraz prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. Pana Andrzeja Madejskiego. Tematem konferencji były plany rozwojowe polskiej branży promowej.
Ministerstwo Infrastruktury oraz zarząd Polskiej Żeglugi Bałtycka S.A. wypracowywali wspólnie nową strategię rozwoju przedsiębiorstwa. Zawiera ona m. in. dostosowanie oferty spółki do nowych potrzeb i trendów na rynku przewozów promowych, wzmocnienie pozycji rynkowej dzięki odnowieniu floty, spełnienie nadchodzących wymogów zarówno w zakresie technologii jak i ekologii.
– „Stoimy u progu ważnych inwestycji w branży promowej. Dzięki przemyślanej strategii rozwoju, istotnym projektom oraz znacznym funduszom przekazanym na rozwój i rozbudowę polskiej floty promów, jej pozycja ulegnie dalszemu wzmocnieniu” – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Kołobrzeska firma, a dla wielu Polaków kultowa marka Polferries, z którą jesteśmy związani wspomnieniami od lat 70., w nowy rok wkracza rozpoczynając realizację kilku projektów mających na celu umocnienie pozycji firmy.
To przede wszystkim współudział w projekcie budowy nowych promów przez firmę Polskie Promy S.A., przedsiębiorstwa należącego do Skarbu Państwa, które otrzymuje miliard złotych na wybudowanie w polskiej stoczni trzech, a w opcji czterech promów. Jedna, a w wersji budowy czterech promów dwie jednostki, będą kursowały w barwach Polferries.
Drugi projekt strategiczny to rozwój floty dzięki przekazaniu przez Skarb Państwa Polskiej Żegludze Bałtyckiej SA, 140 mln zł w obligacjach. W marynarskiej przenośni to wspaniały, silny wiatr w żagle Polferries, jak również ogromna odpowiedzialność zarządu i pracowników, nie tylko za przedsiębiorstwo, ale i za skuteczne, jak najlepsze wykorzystanie dla polskiej gospodarki tak dużej szansy.
– „Dofinansowanie jakie dostaliśmy na nowe promy zwiększa możliwości przewozowe. Nasza pozycja będzie znacząco lepsza. Mając na uwadze wymagania jakie przedstawia obecnie Międzynarodowa Organizacja Morska i organizacje europejskie, będziemy dysponować jednostkami o znacznie obniżonej emisji spalin.” – powiedział prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. Andrzej Madejski.
Kolejne przedsięwzięcie to kontynuacja wspólnie z CINEA (Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska) realizacji międzynarodowego projektu, częścią którego jest wprowadzenie do użytku nowoczesnego, ekologicznego promu kursującego z Polski do szwedzkiego Ystad.
Polska Żegluga Bałtycka S.A. – polski armator promowy, którego jednostki pływają pod kultową marką Polferries od 1976 roku. Spółka posiada pięć promów, które łączą Polskę ze Skandynawią, kursując na liniach: Świnoujście – Ystad ( Cracovia, Mazovia, Baltivia) oraz Gdańsk – Nynäshamn ( Nova Star,
Wawel). Główną działalnością jest przewóz osób oraz towarów drogą morską pomiędzy Polską a Szwecją. Armator organizuje również wyjazdy konferencyjne, integracyjne, szkoleniowe, a także wyjazdy turystyczne do najciekawszych miejsc w Skandynawii.
Anonim temu
25 stycznia 2022 na 10:47
No i niczego konkretnego się nie dowiedzieliśmy!!!