Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa informuje, iż w związku z napływającymi w ostatnim czasie informacjami dotyczącymi nagminnego podnoszenia/ utwardzania przez właścicieli nieruchomości poziomu gruntu na działkach położonych w Przytorze, Karsiborze, Ognicy oraz w lewobrzeżnej części miasta, przeprowadzane są przez pracowników wydziału kontrole.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa gruz betonowy oraz ceglany a także gleba oraz ziemia pochodzące z wykopów budowlanych są kwalifikowane jako odpady.
Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej na danej działce, mogą wykorzystać ww. odpady do utwardzania lub podniesienia terenu spełniając nw. warunki:
- Dopuszcza się wykorzystanie wyłącznie do 200 kg odpadów na m2 utwardzanej / podwyższanej powierzchni, co odpowiada wysokości nawiezionej warstwy ok. 12- 15 cm;
- Gleba/ ziemia musi posiadać atest czystości wskazujący na brak zanieczyszczeń, natomiast gruz betonowy lub ceglany musi być pozbawiony innych odpadów;
- Właściciel gruntu obowiązany jest do posiadania dowodu przyjęcia odpadów, tj. Karty przekazania odpadów;
- Podwyższenie/ utwardzenie terenu nie może naruszać stosunków wodnych, jak również nie może spowodować szkody w środowisku (np. na obszarze Natury 2000).
W przypadku osób prawnych – w celu wykorzystania odpadów do utwardzania terenu należy uzyskać, zgodnie z ustawą o odpadach, zezwolenie na ich przetwarzanie.
W przypadku niespełnienia ww. warunków właściciel nieruchomości obowiązany jest do natychmiastowego usunięcia odpadów. Informujemy, że za nieprzestrzeganie przepisów Straż Miejska będzie karać mandatami.
Jednocześnie informujemy, że Główny Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na Gminę Świnoujście obowiązek powiadamiania o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku właściwą miejscowo Prokuraturę lub Policję oraz Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Urząd Miasta Świnoujście