W rejsie Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze, którego organizatorem jest Fundacja Eisenhowera będzie brało udział dziesięć sześcioosobowych załóg integracyjnych, tj. około 60 osób z różnym zakresem niepełnosprawności: ruchową, z dysfunkcją wzroku i słuchu, psychicznie chore oraz z upośledzeniem umysłowym wraz z opiekunami z placówek z województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Flotylla będzie liczyła pięć jachtów, z jedną przesiadką.
Rejs Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze realizuje cele statutowe Fundacji Eisenhowera, integrację osób sprawnych i z niepełnosprawnościami oraz wykluczonych poprzez uczestnictwo w działaniach sportowych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych.
Na rejsie integrują się nie tylko uczestnicy ale również ich opiekunowie, kierownicy i dyrektorzy placówek skupiających swoje działania wokół osób z niepełnosprawnością oraz wykluczonych.
– W tym roku płyną z nami podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Zespołu Szkół Specjalnych, Stowarzyszenia, Zakładów Aktywności Zawodowej – mówi Iwona Hirowska-Kania z Fundacji Eisenhowera.
4 Morskie Integracyjne Regaty Turystyczne to pięć sześcioosobowych załóg integracyjnych z ramienia Fundacji oraz liczne grono żeglarzy, którzy przypłyną, by szerzyć ideę integracji. Jak zwykle regaty przeprowadzimy w dwóch klasach: open oraz sport.
Regaty są wpisane w kalendarz Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego a Fundacja jest członkiem Polskiego Związku Żeglarskiego i ISSA (International Sailing Schools Association).
Poprzez realizację projektów Fundacja Eisenhowera promuje pozytywny wizerunek OzN (Osób z Niepełnosprawnością), podnosi satysfakcję z życia OzN, uczy: podstaw żeglowania, przełamywania barier, rozwija zainteresowania i osobowość uczestników, wzmacnia aktywność fizyczną. Oprócz żeglowania, nauki pracy na pokładzie i prac bosmańskich, dla uczestników zorganizowane zostanie spotkanie z ornitologiem i obrączkowanie ptaków, windsurfing, nurkowanie, zwiedzanie Centrum Słowian i Wikingów, Bałtycki Park Dinozaurów, ognisko z kiełbasą i gitarą i plażowanie.
Cykliczność projektów zaowocowała dobrą współpracą z samorządami, które goszczą jachty oflagowane logiem Fundacji Eisenhowera w marinach na swoim terenie. Obserwujemy, że z każdym kolejnym rejsem, dzięki staraniom samorządu, możemy korzystać z infrastruktury rozwijającej się pod kątem dostosowania do potrzeb żeglarzy z niepełnosprawnościami.
Do korzyści naszych wspólnych działań dla społeczności lokalnych należą: aktywny czas dla rodzin z promocją zachowań prospołecznych; widowiskowa atrakcja dla odwiedzających turystów; pozytywne przesłanie dla inwestorów, dla których ważna jest społeczna odpowiedzialność biznesu; otwarty udział w regatach osób z niepełnosprawnością wraz z rodzinami.
Tradycja aktywności żeglarskich organizowanych przez Fundację Eisenhowera oraz liczne grono uczestników z różnych placówek dowodzą żeglarskiego potencjału osób z niepełnosprawnością.
Rejs i regaty obsługują wyłącznie wolontariusze skupieni wokół idei bezinteresownego niesienia pomocy innym. Żadna z osób współpracujących z Fundacją także przy realizacji projektu nie otrzymuje wynagrodzenia.