Lokalne

Kurtyka zachęca do udziału w akcji „Zanocuj w lesie”

Opublikowano

w dniu

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji „Zanocuj w lesie”, a tym samym odpoczynku na łonie natury – mówił w poniedziałek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Program Lasów Państwowych jest prowadzony w całej Polsce od 1 maja.

W ramach akcji „Zanocuj w lesie” Lasy Państwowe udostępniły ponad 600 tys. hektarów w 425 nadleśnictwach; wyznaczono tam specjalne obszary, gdzie można nocować.

„Wchodzimy w okres, który – mamy nadzieję – będzie okresem zmniejszonej pandemii i będziemy mogli zacząć wracać do normalności, ale też w okres, gdy budzi się natura” – powiedział Kurtyka podczas briefingu prasowego promującego akcję, zorganizowanego w Celestynowie (woj. mazowieckie).

„Cieszymy się, że przed sezonem otwarcia postcovidowego, jeszcze w sezonie majówkowym możemy zaprosić wszystkich Polaków do zanocowania w lesie” – oświadczył szef MKiŚ.

Podkreślił, że akcja jest oparta o solidny pilotaż. Jednocześnie zachęcił wszystkich, korzystających z wydzielonych przez Lasy Państwowe obszarów, by stosowali się do regulaminu i nie zostawiali śmieci, by informowali leśniczych o chęci zanocowania i zachowywali zasady bezpieczeństwa, przede wszystkim przeciwpożarowe.

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka przypomniał, że Polska należy do czołówki europejskiej pod względem powierzchni lasów, które zajmują prawie jedną trzecią terytorium naszego kraju. „W okresie popandemicznym szukamy możliwości, by oderwać się od rzeczywistości wirtualnej. (…) To jest okazja, by pokazać bioróżnorodność, świat zwierząt, poznać polską przyrodę, poczuć bliskość natury” – powiedział.

„Jestem zadowolony, że możemy otworzyć wrota do lasu” – dodał p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica. Przyznał, że początkowo było wiele obaw związanych z uruchomieniem programu, okazały się one jednak na wyrost. „Ponad 600 tys. hektarów przeznaczamy dla naszej społeczności. Jedyny apel o porządek, byśmy opuszczali te miejsca w stanie, w jakim je zastaliśmy” – zaznaczył.

Ambasadorem programu jest wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która – jak przyznała – od lat jest zwolennikiem bushcraftu. „Dobrze, by przyroda sprowokowała nas do przebudzenia z izolacji, zamknięcia, braku aktywności fizycznej. Lasy to wszystko nam zapewniają. Nie trzeba recepty od lekarza, nie trzeba płacić. Możliwość obcowania z naturą daje nam energię” – wskazała.

Nocleg w udostępnionym przez Lasy Państwowe miejscu jest możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce. Jeśli chce się nocować dłużej czy w większej grupie, należy zgłosić to mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.(PAP)

autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ amac/

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version