Fort Gerharda zaprasza na wernisaż nowej wystawy, której tematem jest admirał Józef Unrug – jeden z twórców polskiej Marynarki Wojennej.
Admirał urodziła się w 1884 roku- pod Berlinem. Był synem generała majora gwardii pruskiej Tadeusza Gustawa i saksońskiej hrabianki Izydory von Bunau. Do gimnazjum uczęszczał w Dreźnie. Ojciec, po przejściu w stan spoczynku, nabył majątek Sielec koło Żnina, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1907 r. Jego przodkowie z rodu Unrugów mieszkali w Wielkopolsce od XVI wieku, gdy protoplasta polskiej gałęzi rodu, Christoph von Unruh (1550–1622) nabył majątek i zamek w Międzychodzie.
– Po odzyskaniu niepodległości Polski przeniósł się do niej w 1919 i zgłosił się do Wojska Polskiego. Przydzielony został na kierownika Wydziału Operacyjnego w Sekcji Organizacyjnej Departamentu dla Spraw Morskich w Warszawie i został w 1920 pierwszym kierownikiem Urzędu Hydrograficznego w Gdańsku. Kupił w Hamburgu na własne nazwisko pierwszy polski okręt – ORP „Pomorzanin”. – opowiada Piotr Białek z fortowego muzeum.
Wystawa prezentuje mało znane ciekawostki z życia admirała, z czasów jego pobytu w niewoli i na emigracji.
Wernisaż wystawy zaplanowano na 1 maja 2022 o godzinie 12:00 w Forcie Gerharda.
Organizatorem WYSTAWY jest Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dziękujemy współorganizatorom i Mecenasowi naszemu Muzeum- Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego. Spółka jest właścicielem świnoujskiego Terminalu LNG.