Pora zacząć się przyzwyczajać do obecności wilków. Te drapieżniki wracają na tereny na których niegdyś występowały. Niedawno wilki widziano w okolicy Barlinka, Goleniowa i w samym Świnoujściu. Mówi na antenie Twojego Radia Adam Gełdon z Lasów Państwowych, znawca wilków.
– Wilki akurat rekolonizują obecnie obszary na których kiedyś występowały. Ich zasięg gwałtownie rośnie. Wszystkie szlaki migracyjne, które wilki wykorzystują doprowadziły do tego, że przemieszczają się na zachód kraju – mówi Adam Gełdon.
Obecność wilków w regionie największy strach wzbudza u osób mieszkających w domkach jednorodzinnych, posiadających psy, a także tam gdzie hoduje się zwierzęta. Wilk nie zaatakuje, jeśli odpowiednio zabezpieczymy inwentarz.
– W Polsce nie dość, że działa jeden z najlepiej sprawdzonych systemów wypłaty odszkodowań w Europie, to jeszcze w dodatku mamy w szeregu wiele metod alternatywnych, które są bardzo skuteczne. Nawet takie powszechne fladry, czyli wstążki wiszące po prostu na sznurku. To ogrodzenie takimi fladrami jest bardzo skuteczne, jeśli chodzi o zwierzęta hodowlane. Jest też kilka reguł, chociażby to żeby nie wypasać, gdzieś tam przy samym lesie, po zmierzchu, spędzać na noc do zagród czy pilnować inwentarzu w ramach większej wspólnoty. Jest dużo takich metod, a same formy ochrony inwentarza to chociażby ogrodzenia, psy stróżujące, pastuchy elektryczne, czy chociażby te najmniej kosztujące fladry – dodaje Adam Gełdon.
W przypadku spotkania wilka, nie podejmujmy działań na własną rękę. Wilki są w Polsce gatunkiem pod ochroną.
Rozmowa Dnia do wysłuchania na stronie Twojego Radia: https://twojeradio.fm/adam-geldon-wilki-pojawiaja-sie-na-obszarach-na-ktorych-juz-wystepowaly.html
Foto: Marcin Gazałka
Mirek temu
31 marca 2021 na 14:18
A może by tak ograniczyć pogłowie wilka a nie zabezpieczać województwo za miliony złotych?
Smutna temu
31 marca 2021 na 11:24
Bardziej bym się bała tego leśniczego Adama.Brr co za twarz!