Lokalne

Świnoujście buduje tunel. Potężna tarcza jest już w komorze!

Opublikowano

w dniu

Dziś ogromne dźwigi opuściły głowicę urabiającą do komory startowej, gdzie maszyna TBM rozpocznie drążenie tunelu pod Świną. Tarcza ma 13,46 metrów średnicy i waży 280 ton. Wcześniej została zmontowana na powierzchni, przy szybie startowym. Już w marcu rozpocznie wiercenie tunelu pod dnem Świny.

Maszyna TBM składa się z 98 zestawów, tarczy, pomostu i trzech suwnic. Częściowo jest montowana na powierzchni, przy komorze startowej, a częściowo w jej wnętrzu. Tarczę najpierw złożono na placu budowy, a dziś opuszczono ją do komory startowej. Podobnie jak łożysko, które już wcześniej znalazło się w tunelu.

Cieszę się, że wszystko odbywa się terminowo i zgodnie z planem. Z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy rozpocznie się wiercenie tunelu pod dnem Świny – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Montaż całej maszyny ma zakończyć się w lutym. Wtedy też zacznie się rozruch technologiczny.

Maszyna Tunnel Boring Machine maksymalnie będzie mogła wydrążyć nawet 6 centymetrów tunelu w ciągu minuty. Jednocześnie ma układać betonowe pierścienie, których docelowo będzie 780. W ciągu doby TBM ułoży średnio 5-6 takich pierścieni, czyli przygotuje ok. 10-12 metrów tunelu.

Większość głównych elementów maszyny TBM została już opuszczona do szybu startowego i jest tam montowana – mówi Piotr Flisiak, Dyrektor Kontraktu z firmy PORR. – Do opuszczenia tarczy o wadze 280 ton użyto dwóch gigantycznych dźwigów. Zmontowana maszyna TBM będzie ważyć 3120 ton.

Cały czas trwają również prace w szybie startowym, który na bieżąco jest odwadniany.

Zmieniono lokalizację rozpory w otworze technologicznym w stropie górnym. Kontynuowane jest też odwadnianie wykopu rampy i tunelu wjazdowego, czyli w segmentach od S1 do S11. Kontynuowany jest montaż stacji STP (Slurry Treatment Plant), gdzie płuczka wiertnicza będzie poddawana oczyszczaniu od urobku, aby możliwe było jej ponowne wykorzystanie.

Trwa uruchomienie i konfiguracja trafostacji, która zasili zakład STP. Montowana jest estakada oraz rurociągi technologiczne na linii między STP a TBMrelacjonuje Bogusław Konopko, Inżynier Kontraktu z firmy SWECO. – Prowadzone są roboty ziemne, które przygotują teren dla urobku przy STP. Z kolei w zakładzie prefabrykacji cały czas kontynuowana jest produkcja segmentów obudowy tunelu, które ułoży maszyna TBM.

Na terenie inwestycji odbywa się przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu. Wykonywane są prace wykończeniowe przy zbiorniku retencyjnym R1. W zeszłym tygodniu humusowano skarpy i budowano opaskę wokół zbiornika.

Intensywne prace prowadzone są też po drugiej stronie Świny, na wyspie Wolin, gdzie maszyna zakończy prace.

W komorze odbiorczej trwa wykop do poziomu stropu górnego, czyszczenie zamków w ścianach szczelinowych dla połączenia z płytą stropu górnego oraz wyrównywanie ścian szczelinowych. Dodatkowo zasypywano pachwiny na zewnątrz ścian szczelinowych oraz odwadniano komorę odbiorczą TBM. Odwadnianie wykopów odbywało się również w segmentach od R1 do R 16 tunelu odkrywkowego oraz rampy. W rejonie tym wykonywano przesłonę jet-grouting. W segmentach R14 – R16 budowano studnie odwodnieniowe.

Trwają prace przy organizacji placu budowy. Utwardzane są place składowe i montażowe. Wykonywane są piezometry. Odbywa się montaż schodni w komorze odbiorczej.

Wydrążony tunel w najgłębszym miejscu znajdzie się ponad 10 metrów pod dnem cieśniny. Sama Świna ma tam głębokość 13,5 metra. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce (1484 metry tunelu drążonego TBM, natomiast z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość1780 m). Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w kraju jest gdański tunel pod Martwą Wisłą – ma 1377 metrów.

Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gülermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz.

Koszt tej inwestycji to 912 462 026,68 PLN, z czego 775 677 722,67 PLN to dofinansowanie z Unii Europejskie (85 procent). Resztę inwestor Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace zakończą się w III kwartale 2022 roku.

Info i fot. Urząd Miasta Świnoujście/Sweco

1 Komentarz

  1. Dziadek temu

    13 stycznia 2021 na 15:48

    TUNEL SIĘ BUDUJE 12.01.2021

    W Świnoujściu się buduje
    Ruszył tunel, że ho, ho
    Nikt się wreszcie nie buntuje
    Wszyscy dziś szczęśliwi są.

    A ta tarcza co ma wiercić
    To jak od fortuny koło
    Już gotowa by ją zmieścić
    W szybie startu na wesoło.

    I zakręci karuzela
    Już od marca tego roku
    Będzie święto jak cholera
    Tylko żeby trzymać kroku.

    Wszystko wszędzie rozkopane
    Ale co tam, ale sza
    Partie wrogie pojednane
    To nam dobrą drogę da.

    Nawet ci, co malkontenci
    Trochę krzywy, dobry On
    Może nawet ksiądz poświęci
    Zakazany zabrzmi dzwon.

    Jak już w wierci się do ziemi
    Na alkohol ma być klucz
    Bo jak trasę nieco zmieni
    Będzie Berlin albo Łódź.

    Albo nie daj dobry Boże
    By połączył Berlin z Moskwą
    Zamiast wczasy, tu nad morzem
    Byśmy mieli brata z siostrą.

    Ale co tam, to złe głosy
    Bo to tylko złe marzenia
    Komuś ponoć wypadły włosy
    Jest pół roku opóźnienia!

    Nie pół, ale całe lata
    Była męka wciąż z promami
    Po dwóch brzegach diabeł latał
    My na wodzie z marzeniami.

    Dziś jest radość, dziś zabawa
    Malkontenci idą w cień
    Już za chwilę droga klawa
    I słoneczny wreszcie dzień.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version