Po wykryciu nieścisłości w podawaniu danych o liczbie zakażeń GIS zapowiedział, że od wtorku narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone i będą opierać się wyłącznie na elektronicznym zbieraniu danych. Laboratoria mają wprowadzać dane do elektronicznego systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin. Dane pochodzące z systemu są od wtorku ogłaszane przez resort zdrowia w porannych statystykach. I te dane są też prezentowane na rządowej stronie gov.pl https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2.
Na tej stronie zamieszczane są informacje o dziennej liczbie zakażeń w podziale na województwa i powiaty. Do tej pory dane o liczbie zakażeń w powiatach i województwach publikowały lokalne stacje sanepidu.
Resort zapewnia, że strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii.
Internauci zwrócili uwagę na Twitterze, że na stronie brakuje danych, które do tej pory – razem z dzienną liczbą zakażeń – udostępniały powiatowe stacje sanepidu, takich jak liczba osób hospitalizowanych, osób, które wyzdrowiały czy są objęte kwarantanną.
O tym, że powiatowe sanepidy mają przestać podawać na swoich stronach internetowych liczbę zakażonych koronawirusem alarmował we wtorek poseł Michał Szczerba (KO).
„Działania, które cenzurują powiatowe sanepidy, powodują, że dane podawane przez MZ nie będą mogły być weryfikowane” – powiedział Szczerba. Zapowiedział, że w tej sprawie zamierza podjąć kolejną interwencję poselską z posłem Dariuszem Jońskim, występując do wszystkich wojewódzkich sanepidów z „wnioskiem o codzienne raportowanie nowych zakażeń”.(PAP)
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
26 listopada 2020 na 11:56
„Portugalski Sąd orzekł, że test PCR nie jest wiarygodnym testem na obecność Sars-Cov-2!
A zatem każda wymuszona kwarantanna na podstawie jego wyników jest niezgodna z prawem!
Kwarantanny na ich podstawie stanowią ograniczenie wolności.”