Nie należy dokarmiać ptaków chlebem – spożywany przez długi okres wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do osłabienia ptaków i ich zamarzania. Jeden z naszych Czytelników przesłał list. Proponuje, aby miasto zamontowało tablice z informacjami o tym czym bezpiecznie dokarmiać ptaki. Treść listu publikujemy poniżej.
„Piszę w sprawie zaśmiecania w ilościach hurtowych plaży, terenów zielonych przy blokach i w okolicy kanału chlebem. Coraz częściej widać (nawet mimo pandemii) starszych ludzi, którzy dosłownie wysypują całe siatki lub (w okolicach tzw. leningradów) wiadra rozdrobnionego, często nawet zapleśniałego chleba. W sezonie na plaży przy wodzie i przy zejściach zalegały całe sterty rozsypanego przez turystów, często rozmokłego pieczywa. Ani to pożyteczne, ani estetyczne. Bez wątpienia pośrednim symbolem Świnoujścia są łabędzie, kaczki i mewy. Nie wolno karmić łabędzi chlebem, od którego się uzależniają, a spożywany przez długi okres wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do osłabienia ptaków i ich zamarzania. Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek, a także bardzo poważnej choroby – kwaśnicy żołądka. Większość odmian chleba to po prostu śmieciowe żarcie dla kaczek, chociaż biały chleb (często zawierający też sól i spulchniacze) jest najgorszy i może doprowadzić do różnych problemów, w tym bardzo poważnego schorzenia o nazwie „anielskie skrzydło”, które sprawia że kaczka staje się nielotem, a w konsekwencji umiera. Może jako nowoczesne miasto, warto zastanowić się nad ustawieniem przy wejściach na plażę i nad kanałem (a może i w innych miejscach?) tablic informacyjnych, jak prawidłowo karmić ptaki, jednocześnie nie robiąc im krzywdy swoją niewiedzą? Wiele miast, a nawet spółdzielni mieszkaniowych w Polsce już takie tablice ustawiło. Koszt takich tablic nie powinien być wysoki, a chyba warto zadbać o symbole, jakimi bez wątpienia są łabędzie, mewy i kaczki. W końcu jesteśmy miastem nowoczesnym, które czerpie zyski z natury i lokalizacji. Czyż nie?”
JestemZMiasta temu
19 listopada 2020 na 21:21
Te apele to jak rzucanie grochem o ścianę.
Polak wie lepiej.
Widzę tabuny karmicieli przynosząych chleb ptakom przekonanych , że czynią dobrze.
Na marginesie człowiek też się powienien wystrzegać chleba, bo kwas chlebowy zakwasza organizm człowieka powodując poważne schorzenia.