Lokalne

Jaka jest rola naszego szpitala w walce z epidemią? Wyjaśniamy

Opublikowano

w dniu

W ostatnich tygodniach dziennikarze pytają nas o rolę naszego szpitala w związku z epidemią koronawirusa. Najważniejsza informacja jest taka, że nasz szpital nie został przekształcony w placówkę, która zajmuje się wyłącznie problemem wspomnianego wirusa, czyli w tzw. „szpital covidowy”. Co to oznacza? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Strategia Ministerstwa Zdrowia

Działania poszczególnych szpitali w naszym województwie muszą być skoordynowane. W ostatnim czasie, co kilka dni, odbywają się konferencje z udziałem wojewody zachodniopomorskiego, dyrektorów szpitali z naszego regionu, a także prof. Miłosza Parczewskiego, specjalisty chorób zakaźnych. Bierze w nich udział Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły. Podczas spotkań dyskusja dotyczy kwestii zabezpieczenia poszczególnych powiatów dla pacjentów chorych na COVID-19.

– Działania naszego szpitala są zgodne z ogłoszoną przez ministra zdrowia nową, jesienną polityką tworzenia miejsc w każdym powiecie dla pacjentów chorych na koronawirusa. W powiatach, w których są dwa szpitale, jeden  przekształca swoją działalność na leczenie chorych zakaźnych, a drugi pozostaje szpitalem dla pacjentów niecovidowych – tłumaczy D. Konkolewska – W naszym mieście mamy jeden szpital. Musi on zapewnić opiekę zdrowotną zarówno dla jednych jak i drugich. Utworzenie miejsc w szpitalu pierwszej referencyjności w ten sposób, żeby nie doszło do zakażenia innych pacjentów, jest wyzwaniem dla zarządzającego, jak i kadry medycznej – dodaje.

Dlaczego „tylko 10 łóżek” w samym szpitalu?

W naszym województwie znajdują się więc obecnie szpitale covidowe, których zadaniem jest leczenie wyłącznie tych pacjentów, którzy chorują na COVID-19. Pozostałe posiadają jedynie pewną liczbę miejsc, w których pacjentów z koronawirusem można przyjąć. Świnoujski szpital spełnia właśnie tę drugą rolę. Na potrzeby pacjentów zakażonych koronawirusem wykorzystano pomieszczenia najmniejszego w naszym szpitalu oddziału pediatrycznego, a miejsca dla pacjentów z tego oddziału przeniesiono w inne miejsce w budynku.

W oddziale dla pacjentów z koronawirusem dedykowanych jest sześć łóżek, w tym dwa z respiratorami. Cztery miejsca w Izbie Przyjęć wydzielono dla osób, które wykazują objawy zakażenia koronawirusem, ale nie mają potwierdzenia w teście. W tym miejscu prowadzona jest diagnostyka. W zależności od stanu pacjenta, może trafić on na oddział, do izolatorium lub do domu. Wszystkie te miejsca zostały przygotowane na potrzeby świnoujskiej społeczności.

– Oddział dla pacjentów zakażonych COVID-19 to konieczność zajęcia określonej przestrzeni. W przypadku naszego szpitala przestrzeń zajmują inne oddziały: ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, chirurgiczny, intensywnej opieki medycznej, w których lekarze i pielęgniarki również zajmują się leczeniem, a czasami ratowaniem ludzkiego życia – tłumaczą pracownicy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.

75 łóżek dla chorych na COVID-19 w Uzdrowisku

Sprawa utworzenia w Świnoujściu izolatorium również odbyła się w ramach ustaleń, w których szpital brał udział. Propozycja utworzenia izolatorium w Uzdrowisku Świnoujście przyjęta została od razu. Tworzonych jest tam 75 miejsc dla chorych na COVID-19. Wkrótce izolatorium rozpocznie swoją działalność.

Czy w naszym małym szpitalu można skutecznie leczyć koronawirusa?

Lekarze interniści zajmują się w swojej medycznej działalności i tymi chorobami. Przebieg choroby u poszczególnych osób jest zróżnicowany. Raz w tygodniu odbywają się konsultacje z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych prof. Miłoszem Parczewskim, który odpowiada na szereg pytań i wątpliwości odnośnie sposobu leczenia pacjentów zakażonych COVID-19. Robimy wszystko, żeby pomóc pacjentom, którzy cierpią na tę chorobę. Musimy być dobrej myśli. Zdecydowana większość pacjentów wychodzi z walki z koronawirusem zwycięsko.

Przewidzieliśmy decyzję ministerstwa. Mamy testy antygenowe.

W miniony piątek (30 października) Ministerstwo Zdrowia uznało wyniki testów antygenowych za miarodajne. W naszej Izbie Przyjęć takie testy wykonujemy od tygodnia. Dla pacjentów ambulatoryjnych będą dostępne za kilka dni. Jesteśmy prawdopodobnie jedynym szpitalem powiatowym w naszym województwie, który tymi testami obecnie dysponuje!

– Założyliśmy, że resort zdrowia uzna, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR – dodaje D. Konkolewska – Cena testów antygenowych jest znacznie niższa niż testów PCR. Przypomnijmy, że te komercyjne w Świnoujściu kosztowały 400 złotych. Koszt testu antygenowego to 1/4 obecnej ceny testu PCR.

 

1 Komentarz

  1. observator temu

    5 listopada 2020 na 08:53

    Rzeczowa informacja. Dobrze byłoby żeby każdy przeczytał.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version