Pomimo tego że współczesny świat coraz bardziej zaciera różnice pomiędzy tym, co kobiece i tym, co męskie, wciąż istnieją tradycyjne podziały, według których klasyfikujemy elementy rzeczywistości. Tak rzecz się ma między innymi w przypadku perfum – wyróżniamy zapachy dla pań oraz dla panów, natomiast kompozycje unisex ciągle należą do niszowych. Jakie istnieją rodziny aromatów i czym charakteryzuje się każda z nich – tego dowiesz się z naszego artykułu!
Czy wiesz, że kobiety są główną grupą docelową, jeśli chodzi o sprzedaż perfum? Wonności dla mężczyzn stanowią około 30% rynku. Istnieją aromaty, których dopisanie do danej grupy może nastręczyć odrobinę problemów, ale większość propozycji intuicyjnie przypisujemy do płci na zasadzie skojarzeń, wspomnień czy oczekiwań.
Dobre perfumy powinny nie tylko zachwycać unikalną, intrygującą oraz harmonijną kompozycją nut, lecz także współgrać z naturalną wonią ciała, podkreślać osobowość oraz inspirować do działania. To produkt luksusowy, którego kluczowym zadaniem jest radość z samego ich posiadania – zapach ma budzić przyjemne wrażenia, a flakonik czarować oryginalnym, atrakcyjnym flakonikiem. Nic dziwnego, że perfumy stanowią bardzo popularny pomysł na wykwintny prezent.
Kompozycja powinna przede wszystkim podobać się osobie, która będzie ją nosić. Mniejsze znaczenie ma to, do jakiej grupy zapachów zostanie zakwalifikowana. I chociaż aromatów istnieje niezliczona ilość, oficjalnie wyróżnia się siedem głównych grup nut. Oto one:
Kwiatowe. Są najbardziej liczne. Najpopularniejsze z nich to frezja, konwalia, jaśmin, peonia, róża oraz kwiat pomarańczy. O wiele częściej pojawiają się w perfumach damskich, natomiast w męskich kwiaty zazwyczaj stanowią subtelny dodatek. Oczywiście, delikatne akordy nie zawsze występują same – połączenie z piżmem czy cytrusami będzie stanowić przyjemną i zaskakującą mieszankę.
Cytrusowe. Są lekkie, optymistyczne oraz orzeźwiające. Do najważniejszych należą bergamotka, mandarynka, cytryna, grejpfrut, neroli oraz yuzu. Dodają kompozycji nieco optymizmu. Spotkasz je zarówno w propozycjach dla pań, jak i panów. To także idealne akordy dla propozycji typu unisex.
Paprociowe (fougère). Tej grupy nut nie można traktować dosłownie. Kompozycje oparte na ich bazie są głębokie, rześkie, intrygujące. To klasyka rzemiosła perfumeryjnego – bardziej pasuje do mężczyzn, ale pojedyncze akordy odnajdziesz także w kobiecych wonnościach. Do najważniejszych należą mech, wetyweria, żywica, jałowiec oraz paczula.
Szyprowe. To unikalne połączenie cytrusów, które stanowią głowę zapachu oraz nut drzewnych – serca oraz podstawy. Takie perfumy są zdecydowanie bardziej męskie. Wyróżniają się elegancją, a przy tym są nienachalne. Idealnie sprawdzą się podczas wykwintnej okazji. Odnajdziesz w nich bergamotkę, neroli, mech dębowy, jaśmin, paczulę.
Orientalne. Są wyraziste, ciężkie, wibrujące. Kojarzą się z tajemnicą, egzotyką oraz bogactwem. Kompozycje, które są na nich oparte, zachwycają głębią, zmysłowością oraz seksapilem. Intensywne, lekko słodkie i kuszące – pasują zarówno do panów, jak i pań. Do najpopularniejszych nut należą piżmo, wanilia, kadzidło, drzewo sandałowe oraz przyprawy.
Drzewne. To typowo męskie kompozycje – chłodne, surowe, tajemnicze. Kojarzą się ze świeżością, są nienachalne, a jednocześnie głębokie. Charakterystyczne dla nich akordy do cedr, drzewo sandałowe, sosna, jałowiec.
Skórzane. Odnajdziesz w niej nuty najbardziej niszowe. Zdecydowanie bardziej pasują do mężczyzn. Wyraziste, a jednocześnie ciepłe, zwierzęce akordy harmonizują z drzewnymi, żywicznymi oraz kwiatowymi aromatami. Takie kompozycje najczęściej zawierają skórę, tytoń, dym, wetywerię, styraks, mirt oraz labdanum.
Wybór idealnego zapachu może być niemałym wyzwaniem, ale znajomość nut pomoże Ci lepiej orientować się w bogatej kolekcji różnorodnych kompozycji. Szczególnie wtedy, kiedy pragniesz podarować flakonik perfum jako luksusowy prezent – na przykład na zbliżający się Dzień Ojca. Eleganckie, oryginalne produkty odnajdziesz pod linkiem: https://makeup.pl/categorys/3218/. Powodzenia!