Wystarczyło kilka cieplejszych dni, aby komary przystąpiły do ataku. Już dokuczają działkowcom i spacerowiczom.
Od piątku, nasi Czytelnicy alarmują o pojawiających się pierwszych komarach w dzielnicy nadmorskiej, Parku Zdrojowym, w prawobrzeżnych dzielnicach miasta: Przytorze, Warszowie, Łunowie i Karsiborze. Mniej jest ich na osiedlach mieszkaniowych i w ścisłym centrum.
Dorosłe komary żyją około 2 miesięcy. Pojawiają się od kwietnia aż do września. W czasie lata mogą wylęgać się bez przerwy. Jest ich tym więcej – im więcej wypiją krwi. Samice po opiciu się krwi, składają jaja do wody. Z nich wylegają się larwy Po 2-3 tygodniach z poczwarki pojawia się dorosły komar.
Najskuteczniejsza walka z komarami, polega na likwidacji ich stadium wodnego. Do tego celu używa się preparatu biologicznego (larwicydu), który działa wyłącznie na larwy komarów, niszcząc je. Metoda ta jest obojętna dla środowiska naturalnego a jej zastosowanie gwarantuje efektywne zwalczanie larw komarów, a tym samym uniemożliwia przekształcenie ich w dojrzałe osobniki. Niestety, nie wszystkie gatunki komarów występujące o tej porze roku, rozmnażają się na terenie naszego miasta lub terenach stanowiących własność gminy.